piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Ochrona zdrowia mieszkańców: akcja przeciw komarom i kleszczom w Zielonej Górze

Data:

- REKLAMA -

Zakład Gospodarki Komunalnej (ZGK) w Zielonej Górze przeprowadził w ostatnich dniach szeroko zakrojoną akcję oprysków przeciwko komarom i kleszczom w miejscach szczególnie uczęszczanych przez mieszkańców. Zabiegi te odbyły się w okolicach żłobków, przedszkoli, terenów rekreacyjnych oraz placów zabaw, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort przebywania na świeżym powietrzu.

Wzrost Zachorowań na Boreliozę

Krzysztof Sikora, prezes ZGK, podkreślił, że decyzja o przeprowadzeniu oprysków wynika przede wszystkim z troski o zdrowie publiczne. „Bez wątpienia są to owady uciążliwe dla mieszkańców. Ale najważniejszym powodem naszych działań są kwestie zdrowotne,” tłumaczy Sikora. Zaznacza on, że w Polsce obserwuje się niepokojący wzrost zachorowań na boreliozę. W 2022 roku odnotowano około 17 tysięcy potwierdzonych przypadków tej choroby, natomiast w 2023 roku liczba ta wzrosła do około 25 tysięcy. Borelioza, przenoszona przez kleszcze, może prowadzić do ciężkich powikłań zdrowotnych. „Dlatego, jeśli dzięki opryskom uda nam się uchronić chociaż jedno dziecko lub osobę dorosłą od zachorowania, to uważam, że było warto!” – podkreśla Sikora.

Bezpieczeństwo Środków Ochrony

Prezes ZGK Zielona Góra zapewnia, że stosowane środki ochrony są bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. „Korzystamy z niego od ośmiu lat. Pomimo niektórych krytycznych głosów w mediach społecznościowych chciałbym podkreślić, że nie mieliśmy żadnego przypadku, aby komuś zaszkodził,” wyjaśnia Sikora. Opryski są przeprowadzane przez specjalistyczną, certyfikowaną firmę, co dodatkowo zwiększa ich bezpieczeństwo i skuteczność.

Ochrona Zapylaczy

Opryski odbywają się w godzinach wieczornych i nocnych, aby zminimalizować ryzyko dla cennych zapylaczy, których aktywność jest w tych porach dnia bardzo niska. To przemyślane działanie ma na celu ochronę owadów, które odgrywają kluczową rolę w ekosystemie, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom miasta.

Reakcje Mieszkańców

Mieszkańcy różnie reagują na przeprowadzane opryski. W mediach społecznościowych pojawiają się zarówno głosy wsparcia, jak i krytyki. Zwolennicy oprysków doceniają działania ZGK, które mają na celu ochronę zdrowia publicznego. Z kolei krytycy obawiają się o wpływ środków chemicznych na środowisko i zdrowie. Sikora zapewnia jednak, że wszelkie działania są starannie planowane i realizowane z najwyższą dbałością o bezpieczeństwo mieszkańców i środowiska.

Podsumowanie

Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze poprzez regularne opryski przeciwko komarom i kleszczom stara się chronić zdrowie mieszkańców i poprawiać komfort ich życia. Pomimo różnych opinii na ten temat, priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, szczególnie w kontekście rosnącej liczby przypadków boreliozy. Dzięki odpowiedzialnym i przemyślanym działaniom, ZGK dąży do minimalizacji ryzyka zachorowań, jednocześnie dbając o środowisko naturalne.

Źródło: UM Zielona Góra

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...