wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Zapewnienie bezpieczeństwa na granicy jest priorytetem rządu

Data:

- REKLAMA -

W środę, 29 maja, premier Donald Tusk, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak uczestniczyli w spotkaniu z dowództwem służb mundurowych w placówce Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych.

Spotkanie z żołnierzami Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszami służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji skupiło się na analizie obecnej sytuacji na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej oraz dyskusji nad planami wzmocnienia bezpieczeństwa w tym obszarze.

Tu nie ma żadnej przestrzeni na negocjacje, polska granica musi być chroniona, obiektami agresji są polscy żołnierze, polscy strażnicy graniczni, funkcjonariuszki, funkcjonariusze i macie pełne prawo, żeby nie powiedzieć, że wręcz też obowiązek, używać wszystkich dostępnych wam metod. A naszym zadaniem jest, żebyście mieli poczucie bezpieczeństwa prawnego i pełnej akceptacji wszystkich Polaków, wtedy, kiedy będziecie bronili nie tylko granicy, ale i swojego życia. Jeszcze raz bardzo wam dziękuję. Jesteście dzisiaj cichymi, choć właściwie głośnymi, bohaterami dla całej Polski

Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów

W związku z wczorajszym atakiem migrantów na żołnierza i funkcjonariuszy Straży Granicznej podjęto decyzję o skierowaniu na granicę dodatkowych sił. Rannemu żołnierzowi natychmiast udzielono niezbędnej pomocy medycznej, a jego rodzinę objęto opieką psychologiczną i wsparciem ze strony wojska.

Wczoraj na mocy decyzji generała Sokołowskiego, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, kolejne plutony zostały skierowane z jednostek najbardziej doświadczonych, najbardziej doświadczeni komandosi z 6. Brygady Powietrzno-Desantowej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej już są tutaj na miejscu. Uruchomiony został dodatkowy sprzęt, a więc możecie liczyć na wszystko, co jest dostępne w zasobach polskiej armii. (…) Ranny żołnierz jest otoczony najlepszą opieką, a Wojsko Polskie opiekuje się również jego najbliższymi. Chciałbym podziękować w naszym wspólnym imieniu lekarzom, pielęgniarkom, wszystkim zespołom medycznym i ratownikom, którzy udzielali pomocy, którzy cały czas dbają i walczą o zdrowie i życie poszkodowanego Bardzo za to dziękujemy, to jest też  współdziałanie, na którym tak bardzo nam zależy. Mamy współdziałanie między wojskiem, Policją, Strażą Graniczną, to jest tutaj nieodzowne.

Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów

Od roku 2021 żołnierze Wojska Polskiego wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej w ochronie granicy, szczególnie od czasu rozpoczęcia przez stronę białoruską ataków hybrydowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Żołnierze Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego (WZZ) Podlasie codziennie podejmują różnorodne działania. Z jednej strony, przeciwdziałają próbom nielegalnego przekraczania granicy, z drugiej zaś, w ramach treningów, przygotowują się do bezpiecznego i efektywnego wykonywania zadań w przypadku ewentualnego zagrożenia.

W poniedziałek, 27 maja br., w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary Tomczyk oraz szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła przedstawili główne założenia narodowego programu odstraszania i obrony o nazwie „Tarcza Wschód”.

Realizacja tego programu przewiduje między innymi wzmocnienie zdolności Wojska Polskiego, obejmujące wzmocnienie systemów wykrywania, ostrzegania i śledzenia, przygotowanie wysuniętych baz operacyjnych, rozwój węzłów logistycznych oraz budowę odpowiedniej infrastruktury dla systemów antydronowych.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...