wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Lublin Gotowy na Noc Kultury

Data:

- REKLAMA -

Dziś wieczorem Lublin ożyje, gdy miasto wypełnią instalacje artystyczne z okazji osiemnastej edycji Nocy Kultury. To wyjątkowe wydarzenie przyciąga co roku tłumy mieszkańców i turystów, którzy pragną doświadczyć magicznej atmosfery sztuki w przestrzeni miejskiej. Tegoroczna Noc Kultury obfituje w różnorodne atrakcje, które z pewnością zachwycą wszystkich uczestników.

Artystyczne Transformacje Starego Miasta

Najwięcej instalacji artystycznych pojawi się na malowniczych uliczkach Starego Miasta. Jedną z najbardziej widowiskowych atrakcji będą białe, świecące maki wyrastające z okien kamienicy przy Rynku 9. Z kolei z jednej z kamienic przy ulicy Archidiakońskiej „wypłynie” pomarańczowa łódź podwodna, która z pewnością przyciągnie uwagę przechodniów. Na placu Po Farze stanie imponujący wiklinowy wieloryb, w którego brzuchu odwiedzający będą mogli się schować, natomiast na deptaku pojawi się Autobór – trolejbus przerobiony na szklarnię.

Małe i Duże Dzieła Sztuki

Noc Kultury to nie tylko wielkie instalacje, ale także mniejsze, subtelne dzieła sztuki. Wśród nich znajdzie się naturalnej wielkości reprodukcja „Bitwy pod Grunwaldem”, obraz który przetrwał wojnę ukryty w Lublinie. Będą również małe instalacje, takie jak kompozycja z czcionek drukarskich. Łyżki zbierane przez Warsztaty Kultury przekształcą się w unikalny żyrandol, a na Błoniach pojawi się zarys jednej z kamienic dawnej dzielnicy żydowskiej. Przy ulicy Jezuickiej instalacja zmieniająca swój wygląd w miarę topnienia lodu poruszy trudny temat dzieci w obozach dla uchodźców.

Miejsce Relaksu i Interaktywne Atrakcje

Dla strudzonych wędrowców, patio Warsztatów Kultury zamieni się w urokliwy japoński ogród, idealny na chwilę wytchnienia. Na placu Po Farze będzie można zagrać we flirt towarzyski z przyjaciółmi lub nowo poznanymi osobami. Centrum Spotkania Kultur zaoferuje Wirtualny Teatr Historii, który można oglądać w goglach VR, a na dachu budynku wystąpią cyrkowcy z Fundacji Sztukmistrze.

Muzyczne Serce Nocy Kultury

Muzyka będzie integralną częścią Nocy Kultury, z trzema głównymi scenami. Scena ludowa stanie na ulicy Lubartowskiej niedaleko Ratusza, jazzowa przy ulicy Jezuickiej na placu obok dawnej siedziby Teatru Andersena, a największa, rapowa scena znajdzie się przy Żmigrodzie na podwórku szkół im. Vetterów. Gwiazdami wieczoru będą Łona, Konieczny i Krupa. Na podwórku Bałaganu królować będzie italo disco, a miłośnicy muzyki elektronicznej będą mogli bawić się do białego rana na plenerowej imprezie ekipy Danse Macabre, zorganizowanej na terenie dawnych Zakładów Tytoniowych przy ulicy Wrotkowskiej.

Nowe Wydarzenia i Darmowy Transport

Noc Kultury zainauguruje także nowy Festiwal Sztuki Nad Rzeką, podczas którego wzdłuż brzegu Bystrzycy pojawią się instalacje artystyczne dostępne do jesieni. Będą one umiejscowione w mniej uczęszczanym, lecz malowniczym odcinku rzeki od al. Unii Lubelskiej wzdłuż starej części Bronowic.

Wszystkie atrakcje Nocy Kultury są bezpłatne, a dla wygody uczestników zapewniono darmowe przejazdy nocnymi liniami autobusowymi N1, N2 i N3, które pojadą zmienionymi trasami omijającymi Bramę Krakowską.

Informacje Praktyczne

Punkt informacyjny Nocy Kultury został zlokalizowany przed Ratuszem. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z papierowych wersji programu, zachęcając do korzystania z elektronicznych źródeł informacji. Dzięki temu wszyscy uczestnicy będą na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami i atrakcjami tej wyjątkowej nocy.

Źródło: materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...