piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Wielkie Święto w Pacanowie: 91. Urodziny Koziołka Matołka

Data:

- REKLAMA -

W Pacanowie, miejscu, gdzie według legend „kozy kują”, odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce dedykowanych dzieciom – 22. Festiwal Kultury Dziecięcej. Tłumy z całego kraju przybyły do Europejskiego Centrum Bajki, aby wspólnie świętować 91. urodziny Koziołka Matołka, ulubionej postaci polskiej literatury dziecięcej.

Bajkowe Postacie i Goście Honorowi

Impreza rozpoczęła się kolorowym korowodem bajkowych postaci, który przeszedł z Rynku na plac przed Europejskim Centrum Bajki. Dzieci, w pełnych zachwytu oczach, przejęły symboliczne klucze do miasta, co symbolizowało, że przez cały dzień to właśnie one były najważniejsze. Wśród uczestników festiwalu znaleźli się również ważni goście: członek Zarządu Województwa Andrzej Pruś, poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec oraz radny sejmiku Paweł Krakowiak, którzy złożyli jubilatowi życzenia.

Atrakcje dla Małych i Dużych

Tegoroczna edycja festiwalu obfitowała w różnorodne atrakcje. Konkursy z nagrodami, spektakle uliczne, pokazy szczudlarzy i artystów cyrkowych, a także kreatywne warsztaty – to tylko niektóre z propozycji, które czekały na odwiedzających. Wśród nich szczególnie popularne były warsztaty kowalstwa artystycznego, gdzie uczestnicy mogli spróbować swoich sił w wykuwaniu podkówek, zgodnie ze starym powiedzeniem „w Pacanowie kozy kują”.

Wielopokoleniowa Integracja

Aleksandra Stachniak, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki, podkreślała, że festiwal to nie tylko atrakcje dla dzieci, ale również dla dorosłych. – „Nasze działania są nastawione na integrację pokoleń, dlatego staramy się przygotować atrakcje dla odwiedzających w każdym wieku” – mówiła. Wydarzenie miało na celu nie tylko bawić, ale również edukować i inspirować do wspólnego spędzania czasu.

Koziołek Matołek w Centrum Uwag

Główna postać dnia, Koziołek Matołek, w otoczeniu bajkowych przyjaciół, witał gości i częstował ich tortem oraz słodkimi upominkami. Radość i uśmiechy dzieci były najlepszym dowodem na to, jak wielką rolę w ich życiu odgrywają bajkowe postacie i związane z nimi historie.

Opinia Uczestników

Zadowoleni z udziału w festiwalu byli nie tylko organizatorzy, ale przede wszystkim uczestnicy. Pani Agnieszka, która przybyła na festiwal z synami Szymonem i Jakubem, podkreślała, jak wielką radość sprawiła dzieciom możliwość spotkania z ulubionymi postaciami bajkowymi. – „Jest super, zwłaszcza dzieciaki są zadowolone z pobytu, można było zrobić dużo zdjęć z bajkowymi postaciami i miło spędzić czas” – oceniała.

Podsumowanie

22. Festiwal Kultury Dziecięcej w Pacanowie po raz kolejny udowodnił, że jest wydarzeniem niezwykle ważnym na mapie kulturalnej Polski. Bajkowa atmosfera, mnóstwo atrakcji i doskonała organizacja sprawiły, że zarówno dzieci, jak i dorośli, mogli przeżyć niezapomniane chwile. Koziołek Matołek z pewnością będzie miał co wspominać, a my już czekamy na kolejną edycję tego wyjątkowego święta kultury dziecięcej.

  Udostępnij:

  Subskrybuj

  - REKLAMA -

  Często czytane

  Więcej
  Related

  Więcej

  Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

  Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

  Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

  Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

  Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

  Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

  Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

  W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...