piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Krakowskie wakacje – bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych

Data:

- REKLAMA -

Zbliżające się wakacje przyniosą krakowskim uczniom szkół podstawowych wyjątkową korzyść: będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej przez cały okres wakacyjny. Decyzja ta została ogłoszona przez prezydenta Aleksandra Miszalskiego w Dzień Dziecka za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Decyzja prezydenta Krakowa, Aleksandra Miszalskiego, ma na celu ułatwienie uczniom i ich rodzinom poruszanie się po mieście w okresie wakacyjnym. Projekt uchwały w tej sprawie ma trafić pod obrady Rady Miasta Krakowa jeszcze w czerwcu, aby nowe przepisy mogły wejść w życie od lipca

Warto przypomnieć, że w poprzednich latach, w okresie wakacyjnym – od 1 lipca do 31 sierpnia – uczniowie krakowskich szkół musieli mieć ważny bilet ulgowy oraz legitymację szkolną, która poświadczała uprawnienie do posiadania ulgi. Bezpłatne przejazdy były możliwe tylko w roku szkolnym, od 1 września do 30 czerwca

Od lipca uczniowie szkół podstawowych w Krakowie będą mogli korzystać z darmowego transportu miejskiego przez całe wakacje, jednak nadal będą musieli mieć przy sobie ważną legitymację szkolną. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie podkreśla, że posiadanie aktualnej legitymacji szkolnej jest niezbędne do skorzystania z tego przywileju.

Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla uczniów szkół podstawowych ma wiele korzyści:

Zmniejszenie wydatków rodzinnych – rodziny nie będą musiały wydawać pieniędzy na bilety dla swoich dzieci w okresie wakacyjnym, co może przynieść znaczące oszczędności, szczególnie w przypadku rodzin wielodzietnych.

Zachęta do korzystania z transportu publicznego – ułatwienie dostępu do komunikacji miejskiej może zachęcić więcej osób do korzystania z transportu publicznego zamiast samochodów, co przyczyni się do zmniejszenia korków i zanieczyszczenia powietrza.

Promowanie aktywności – uczniowie będą mieli więcej możliwości do korzystania z miejskich atrakcji i uczestniczenia w różnych zajęciach i wydarzeniach, co sprzyja ich aktywności fizycznej i społecznej.

Bezpieczeństwo – ułatwiony dostęp do komunikacji miejskiej może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci, które będą mogły łatwiej i bezpieczniej poruszać się po mieście.

Decyzja ta jest częścią większego trendu wprowadzania bezpłatnych przejazdów dla różnych grup społecznych w miastach na całym świecie. Wiele miast decyduje się na takie rozwiązania, aby wspierać zrównoważony rozwój, poprawiać jakość powietrza i zmniejszać natężenie ruchu drogowego.

Decyzja prezydenta Aleksandra Miszalskiego o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla uczniów szkół podstawowych w okresie wakacyjnym jest krokiem naprzód w kierunku stworzenia bardziej przyjaznego i dostępnego systemu transportu publicznego w Krakowie. Nowe przepisy, które wejdą w życie od lipca, przyniosą wiele korzyści zarówno uczniom, jak i ich rodzinom, promując aktywność, oszczędności oraz zrównoważony rozwój miasta.

Źródło: https://www.krakow.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...