poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Młyn Górny w Grudziądzu przejdzie rewitalizację i stanie się budynkiem usługowym!

Data:

- REKLAMA -

Młyn Górny w Grudziądzu to jedno z tych miejsc, które przez lata były świadkami zarówno prosperity, jak i upadku. Położony w ścisłym centrum miasta, ten zabytkowy budynek przez ponad dwie dekady popadał w ruinę. Opuszczony od lat 90., stopniowo niszczał, będąc smutnym przypomnieniem dawnej świetności. Jednak w 2020 roku pojawiła się nadzieja na jego rewitalizację, kiedy to Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami przekazało obiekt marszałkowi województwa kujawsko-pomorskiego. Wtedy właśnie zrodziła się idea przekształcenia Młyna Górnego w nowoczesne centrum edukacyjno-kulturalne pod nazwą „Młyn Energii”.

Przygotowania do realizacji tego ambitnego projektu trwały kilka lat. Jak podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, na prace przygotowawcze przeznaczono przeszło 5 mln zł, nie licząc kosztów zabezpieczenia budynku, który stwarzał zagrożenie dla przechodniów.

„Do tej pory na przygotowanie tej inwestycji przeznaczyliśmy przeszło 5 mln zł, nie licząc kosztów zabezpieczenia tego budynku, bo on się w pewnym momencie rozsypywał, stwarzając zagrożenie dla przechodniów. To wszystko trwa już od pięciu lat, a dziś podpisaliśmy najważniejszy element, umowę z wykonawcą,”

– zaznaczył Piotr Całbecki.

Umowa z wykonawcą, Firmą Budowlaną Fijałkowski i spółka z Torunia, została podpisana 3 czerwca 2024 roku. Firma ta, wybrana spośród pięciu oferentów, zaproponowała realizację projektu za kwotę 52,5 mln zł

„Młyn Energii” ma stać się miejscem, które przyciągnie dzieci, młodzież i dorosłych, oferując innowacyjne formy nauki i rozrywki. Głównym celem placówki będzie przybliżenie wiedzy o energii, ze szczególnym naciskiem na odnawialne źródła energii i nowoczesne technologie.

„To będzie przede wszystkim kultura i innowacyjna edukacja. Powstanie tu sala widowiskowa na 170 miejsc czy kawiarnia z antresolą. Będzie to taki uniwersalny kompleks dla każdego. Chcemy, aby odbiorcy przychodzili tu po naukę, przedstawioną w sposób ciekawy, ale też żeby to było miejsce spotkań i wymiany doświadczeń wszystkich grup społecznych,”

–  mówiła Małgorzata Sadowska-Rodziewicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu.

Planowany kompleks „Młyn Energii” obejmuje nie tylko modernizację istniejącego budynku, ale również budowę nowych części. W budynku powstaną sale warsztatowe, konferencyjne, laboratoria oraz przestrzenie biurowe, techniczne i socjalne. Całość ma być gotowa do końca 2026 roku

Hubert Fijałkowski, zastępca prezesa Firmy Budowlanej Fijałkowski i spółka, podkreślał, że choć inwestycja jest wyzwaniem, firma jest gotowa podjąć się realizacji tego projektu: „Inwestycja jest skomplikowana, na pewno wyzwanie dla firmy. Mamy doświadczenie w tego typu inwestycjach i uzgodnieniach z konserwatorem zabytków. Realizowaliśmy już kilka inwestycji, prowadzonych pod nadzorem konserwatora, dlatego nie boimy się takich uzgodnień czy problemów związanych z tym, że jest to budynek zabytkowy.”

Projekt „Młyn Energii” wpisuje się w szerszy plan rewitalizacji tej części Grudziądza. Włodarze miasta pracują nad przygotowaniem dokumentacji remontu plantów wzdłuż Al. 23 stycznia, w ramach którego planowane jest także odsłonięcie części kanału Trynka.

„Ten teren odzyska blask. Środki na rewitalizację tych plantów mamy zapewnione w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych. Bardzo się cieszę z remontu tego Młyna i z tego, że ten kwartał znowu będzie taką częścią reprezentacyjną, tętniącą życiem. Pamiętamy, jak ten teren wyglądał w latach ’20 ubiegłego wieku i chcemy nawiązać do tych czasów świetności,”

– mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Modernizacja Młyna Górnego i przekształcenie go w „Młyn Energii” to ważny krok w kierunku rewitalizacji Grudziądza. Inwestycja ta nie tylko uratuje zabytkowy budynek, ale także stworzy nowoczesne centrum edukacyjne, które przyciągnie mieszkańców i turystów. Dzięki temu Grudziądz zyska nową, dynamiczną przestrzeń, która będzie sprzyjać edukacji, kulturze i integracji społecznej.

Realizacja tego projektu to dowód na to, że przy odpowiednim zaangażowaniu i wsparciu finansowym możliwe jest ożywienie historycznych obiektów i nadanie im nowych funkcji, które odpowiadają współczesnym potrzebom społeczeństwa.

Źródło: https://grudziadz.naszemiasto.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...