sobota, 9 listopada, 2024
- REKLAMA -

Weź udział w tradycyjnym pochodzie Lajkonika w Krakowie, już 6 czerwca w czwartek!

Data:

- REKLAMA -

Pochód Lajkonika to jedna z najstarszych i najbardziej barwnych tradycji Krakowa, przyciągająca co roku tysiące widzów. Odprawiany w oktawę Bożego Ciała, wydarzenie to jest wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, co podkreśla jego znaczenie i wyjątkowy charakter.

Historia i symbolika

Tradycja pochodu Lajkonika sięga średniowiecza i jest nierozerwalnie związana z legendą o odparciu najazdu tatarskiego na Kraków w 1287 roku. Według podania, to właśnie dzięki dzielnym flisakom z okolic Zwierzyńca miasto zostało ocalone. Lajkonik, czyli jeździec na sztucznym koniu, uosabia rzekomego tatarskiego dowódcę, który w symboliczny sposób przynosi szczęście mieszkańcom Krakowa poprzez uderzenie ich swoją buławą.

Pierwsze historyczne zapiski o pochodzie Lajkonika pochodzą z połowy XVIII wieku, a sam pochód przez wieki przetrwał wiele przemian społecznych i politycznych. Trasa pochodu zmieniała się na przestrzeni lat, ale zawsze łączyła Zwierzyniec z sercem Krakowa – Rynkiem Głównym.

Przebieg Pochodu 2024

W tym roku, ze względu na remonty ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej, trasa pochodu została zmieniona. Rozpocznie się ona 6 czerwca o godzinie 13:00 przed siedzibą Wodociągów Miasta Krakowa na ulicy Senatorskiej 1.

13:00–13:45 – Orszak Lajkonika wyruszy sprzed siedziby Wodociągów Miasta Krakowa, przemieszczając się ulicą Senatorską w kierunku placu Na Stawach. Lajkonik będzie zbierał „haracz” od miejscowych kupców.

13:45–14:30 – Harce na podwórku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 18, gdzie dzieci i Tatarzy utworzą koło, w którego wnętrzu Lajkonik wykona tradycyjny taniec z chorągwią. Odbędzie się również symboliczna inscenizacja najazdu tatarskiego.

14:45–15:15 – Przemarsz ulicą Senatorską, przez remontowaną ulicę T. Kościuszki, i ulicą Flisacką na bulwar Rodła, gdzie nastąpi spotkanie z krakowskimi flisakami i Policją Wodną.

15:15–15:30 – Orszak przejdzie bulwarem Rodła w kierunku Mostu Dębnickiego, by następnie dotrzeć do skweru Konika Zwierzynieckiego.

15:30–15:45 – Wizyta w antykwariacie Abecadło przy ul. T. Kościuszki 18.

15:45–16:45 – Odpoczynek w karczmie Smily.

16:45–17:15 – Przemarsz bulwarem Czerwińskim i placem Wielkiej Armii Napoleona.

17:15–18:00 – Przemarsz chodnikiem ul. Podzamcze w kierunku Plant, z czasowym zamknięciem ruchu samochodowego.

18:00–18:15 – Taniec Lajkonika ze sztandarem pod Filharmonią Krakowską.

18:30–19:00 – Odpoczynek przy pl. Wszystkich Świętych, podczas gdy na scenie Rynku Głównego wystąpi Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk.

19:30–20:00 – Przemarsz ulicami Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego

20:00–20:30 – Główna uroczystość na estradzie przed wieżą Ratuszową, gdzie Prezydent Krakowa wręczy Lajkonikowi haracz i razem wznoszą toast za pomyślność miasta.

20:45–21:15 – Przemarsz orszaku wokół Rynku Głównego.

Widowiska towarzyszące i konkursy

W czasie pochodu odbędą się także widowiska i konkursy. Na scenie pod Wieżą Ratuszową wystąpi Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk, prezentując kulturę tatarską. Dla najmłodszych przewidziano konkursy na „Najpiękniejszy dziecięcy orszak Lajkonika” oraz „Mój Lajkonik 2024”, w których dzieci mogą wykazać się kreatywnością i zaangażowaniem, a na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe.

Apel o Ochronę Tradycji

Warto przypomnieć, że prawdziwego Lajkonika można zobaczyć tylko raz w roku, w oktawę Bożego Ciała, a jego uderzenie buławą naprawdę przynosi szczęście. Apelujemy o ochronę Lajkonika jako jednego z najważniejszych symboli Krakowa, którego tradycja jest pielęgnowana przez pokolenia i stanowi nieodłączny element krakowskiej tożsamości

Zakończenie

Pochód Lajkonika to nie tylko barwne widowisko, ale i głęboko zakorzeniona tradycja, która od wieków jednoczy krakowian i przyciąga turystów. Udział w tym wydarzeniu to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii historii, tradycji i wspólnoty. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa i celebrowania tej unikalnej krakowskiej tradycji.

Więcej o historii pochodu Lajkonika można przeczytać na stronie „Opowiedz mi miasto”.

Źródło: https://www.krakow.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...