wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Zakończył się Festiwal w Opolu. To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w całej Polsce!

Data:

- REKLAMA -

W dniach od 31 maja do 2 czerwca 2024 roku, miasto Opole stało się ponownie sercem polskiej muzyki, goszcząc 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. To wydarzenie, które od dziesięcioleci przyciąga zarówno tłumy widzów do amfiteatru, jak i miliony widzów przed ekrany telewizorów, ponownie zachwyciło różnorodnością i jakością muzycznych występów.

Piątek, 31 maja: Rozpoczęcie Festiwalu

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się od koncertu „Premiery”. Tego wieczoru na scenie pojawiło się dziesięcioro wykonawców, wyłonionych przez Radę Artystyczną powołaną przez Telewizję Polską i Miasto Opole. Wystąpili między innymi Alicja Szemplińska z utworem „Spokojnie Panowie”, Lanberry z piosenką „Co ja robię tu” oraz Piotr Cugowski z „Ciszą przed burzą”. Konkurs poprowadzili Kayah i Andrzej Piaseczny, a za scenariusz i reżyserię odpowiadała Beata Szymańska-Masny.

Wieczorem odbył się również wyjątkowy recital Michała Bajora, świętującego swoje 50-lecie obecności na scenie. W koncercie „Twoje serce do życia wystarczy” udział wzięli specjalni goście: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz i Kayah. Całość poprowadził Zygmunt Kukla.

Tego samego dnia odbył się również koncert „Debiuty” pod hasłem „Niemen symfonicznie”, z okazji 20. rocznicy śmierci i 85. rocznicy urodzin Czesława Niemena. Wystąpiło dziesięcioro młodych artystów, m.in. Klaudia Marzec, Zalia oraz Norbert Wronka. Koncert poprowadzili Aleksandra Kostrzewska i Bartosz Cebeńko, a za scenariusz i reżyserię odpowiadał Paweł Zeitz.

Sobota, 1 czerwca: Superjedynki i Kabareton

Drugi dzień festiwalu przyniósł koncert „Superjedynki”, który zgromadził największe gwiazdy polskiego rocka. Na scenie pojawili się m.in. Lady Pank, Wilki, Big Cyc, Bajm oraz Proletaryat. Koncert prowadził Marcin Daniec, a reżyserią zajął się Cyprian Ziąbski.

Wieczorem tego samego dnia odbył się długo oczekiwany powrót Kabaretonu, po latach nieobecności. Na scenie wystąpili najpopularniejsze polskie kabarety, takie jak Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Młodych Panów oraz Kabaret Skeczów Męczących. Piotr Bałtroczyk poprowadził to humorystyczne wydarzenie, a reżyserią zajął się Szymon Łosiewicz.

Niedziela, 2 czerwca: Piosenki Kondratowicza

Ostatni dzień festiwalu dedykowany był twórczości Janusza Kondratowicza. Koncert „Zakochani są wśród nas” zgromadził na scenie czołowych polskich artystów, takich jak Kayah, Mietek Szcześniak, Natalia Kukulska i Staszek Sojka. Koncert poprowadził Jacek Cygan, a orkiestrę – Adam Sztaba. Za scenariusz i reżyserię odpowiadał Wojciech Iwański.

Kierownictwo i Organizacja

Dyrektorem artystycznym festiwalu był Wojciech Iwański, a muzycznym Adam Sztaba. Scenografię przygotował Giorgos Stylianou-Matsis, a przewodniczącym jury był Jacek Cygan. Marek Sierocki pełnił rolę rzecznika prasowego wydarzenia.

Bilety i Informacje Praktyczne

Bilety na festiwal były dostępne na stronie www.bilety.tvp.pl oraz w kasach amfiteatru w Opolu. Ceny biletów wynosiły 120 zł na koncerty w piątek i niedzielę, oraz 150 zł na koncerty w sobotę. Ważnym aspektem organizacyjnym było brak numerowanych miejsc na widowni, co umożliwiło swobodny wybór siedzeń.

Historia Amfiteatru w Opolu

Amfiteatr w Opolu, otwarty w 1963 roku, przeszedł gruntowną modernizację w 2011 roku, zmniejszając liczbę miejsc z prawie 4800 do 3653. Mimo to, nadal pozostaje kluczowym miejscem dla Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, który co roku przyciąga miłośników muzyki z całej Polski.

Podsumowanie

Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu 2024 był wydarzeniem pełnym niezapomnianych muzycznych chwil, od występów debiutantów po jubileusze wielkich gwiazd. Jak co roku, festiwal potwierdził swoje miejsce jako najważniejsze muzyczne wydarzenie w Polsce, dostarczając zarówno artystom, jak i publiczności niezapomnianych wrażeń.

Źródło: https://opole.eska.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...