piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Czy Gorzów Wielkopolski zmieni nazwę? Trwają konsultacje

Data:

- REKLAMA -

W Gorzowie Wielkopolskim trwają konsultacje społeczne dotyczące skrócenia nazwy miasta do „Gorzów”. Komitet Obywatelski Gorzów, który zainicjował te działania, argumentuje, że obecna nazwa miasta jest nieadekwatna, gdyż Gorzów nigdy nie leżał w Wielkopolsce.

Ponadto, krótsza nazwa była używana przez pewien czas po II wojnie światowej i była widoczna na mapach w czasach, gdy miasto było niemieckim Landsbergiem.

Konsultacje społeczne zostały zainicjowane przez prezydenta miasta Jacka Wójcickiego w listopadzie 2023 roku po złożeniu wniosku przez Komitet Obywatelski. W ramach konsultacji, które trwają od 3 czerwca do 2 sierpnia, mieszkańcy mogą wyrażać swoje opinie na specjalnie przygotowanych formularzach. Ponadto, od 19 lipca do 2 sierpnia odbędzie się ankieta na temat zmiany nazwy miasta.

W celu zapewnienia merytorycznego wsparcia w procesie konsultacyjnym powołano specjalny zespół ekspertów z Akademii im. Jakuba z Paradyża, w skład którego wchodzą: prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, prof. Przemysław Słowiński, prof. Arkadiusz Wołoszyn oraz dr Łukasz Budzyński.

Planowane są również otwarte spotkania z mieszkańcami, które odbędą się 11, 20 i 25 czerwca, mające na celu przedstawienie szerokiego spojrzenia na kwestie zmiany nazwy miasta, uwzględniając aspekty historyczne, językoznawcze, socjologiczne i geograficzne.

Źródło: materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...