czwartek, 10 października, 2024
- REKLAMA -

Czy wejdą w życie nowe przepisy związane z większą liczbą niedziel handlowych w Polsce?

Data:

- REKLAMA -

Polscy parlamentarzyści debatują nad nowymi przepisami dotyczącymi handlu w niedziele, które mogą przynieść znaczące zmiany w codziennym życiu obywateli i funkcjonowaniu branży handlowej. Projekt ustawy przygotowany przez posłów Polski 2050 zakłada, że Polacy będą mogli robić zakupy w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca. Wprowadzenie takich regulacji zmieniłoby obecne zasady, które przewidują ograniczoną liczbę niedziel handlowych w roku.

Proponowane zmiany: dwie niedziele handlowe w miesiącu

Posłowie Polski 2050 proponują, aby zakupy były dozwolone w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca. To znacząca zmiana w porównaniu z obecnymi przepisami, które pozwalają na handel jedynie w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Nowa ustawa miałaby na celu ułatwienie życia codziennego Polaków oraz wsparcie gospodarki.

Wynagrodzenie i warunki pracy

Projekt ustawy przewiduje także istotne zmiany w kwestii wynagrodzeń za pracę w niedzielę. Pracownicy mieliby otrzymywać 200% wynagrodzenia za każdą przepracowaną niedzielę oraz wolny dzień w ciągu sześciu dni przed lub po pracującej niedzieli. Wyjątkiem byliby pracownicy stacji paliw, dla których te zasady nie będą obowiązywać. Ponadto, pracownicy handlu mieliby zapewnione co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu.

Wpływ na małe sklepy

Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy, dotychczasowe ograniczenia handlu w niedzielę nie przyniosły oczekiwanych korzyści dla małych, lokalnych sklepów. Wręcz przeciwnie, liczba placówek handlowych w Polsce zmniejszyła się o 33,5 tysiąca w latach 2014-2023, a sam 2023 rok przyniósł zamknięcie 3 tysięcy placówek. Tymczasem duże sieci handlowe, zwłaszcza dyskontowe, zyskują na znaczeniu dzięki agresywnej strategii marketingowej i cenowej oraz długim godzinom otwarcia.

Handel w okresie świątecznym

Nowe przepisy mają również uwzględniać specyficzne okresy handlowe, takie jak czas przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. W pierwszą niedzielę grudnia oraz dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, handel byłby dozwolony. Jeżeli Wigilia przypadnie na niedzielę, będzie ona wolna od pracy. W okresie wielkanocnym handel byłby możliwy w niedzielę poprzedzającą święto.

Pracodawcy i przedsiębiorcy: mądre przygotowanie przepisów

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług popiera zmiany, jednak z zastrzeżeniem, że czas pracy w niedzielę powinien być krótszy niż w przypadku wcześniejszych przepisów. Argumentują, że krótszy czas otwarcia sklepów ograniczy koszty związane z ochroną i sprzątaniem centrów handlowych, a także dostosuje się do zmieniających się nawyków zakupowych klientów.

Opór związków zawodowych

Nie wszyscy jednak podchodzą do propozycji pozytywnie. Część związkowców wyraża zdecydowany sprzeciw wobec poluzowania zakazu handlu w niedziele. Międzyzakładowa Organizacja OPZZ Konfederacja Pracy oraz Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” argumentują, że obecne regulacje są krokiem cywilizacyjnym naprzód, zapewniając pracownikom handlu zasłużony odpoczynek. Związkowcy podkreślają, że warunki pracy w handlu stale się pogarszają, a personel jest przeciążony obowiązkami.

Przyszłość handlu w niedziele

Projekt ustawy został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie, które ma odbyć się w połowie czerwca. Warto zauważyć, że debata nad handlem w niedziele trwa od kilku lat, a wprowadzenie nowych przepisów może znacząco wpłynąć na życie codzienne Polaków, funkcjonowanie branży handlowej oraz warunki pracy tysięcy pracowników.

Obecne przepisy

Przypomnijmy, że obecna ustawa o zakazie handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią, w maju 2024 roku żadna z niedziel nie była handlowa, a najbliższe zakupy niedzielne będą możliwe dopiero 30 czerwca. Kolejne daty niedziel handlowych to 25 sierpnia, 15 grudnia oraz 22 grudnia.

Plany wprowadzenia zmian w przepisach o handlu w niedziele to temat budzący wiele emocji i kontrowersji. Argumenty za i przeciw są liczne, a ich wdrożenie będzie miało dalekosiężne konsekwencje dla gospodarki, pracowników oraz konsumentów. Debata na ten temat jest niezbędna, aby znaleźć rozwiązanie, które będzie zadowalające dla wszystkich zainteresowanych stron.

Źródło: https://strefabiznesu.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...