piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Czy wejdą w życie nowe przepisy związane z większą liczbą niedziel handlowych w Polsce?

Data:

- REKLAMA -

Polscy parlamentarzyści debatują nad nowymi przepisami dotyczącymi handlu w niedziele, które mogą przynieść znaczące zmiany w codziennym życiu obywateli i funkcjonowaniu branży handlowej. Projekt ustawy przygotowany przez posłów Polski 2050 zakłada, że Polacy będą mogli robić zakupy w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca. Wprowadzenie takich regulacji zmieniłoby obecne zasady, które przewidują ograniczoną liczbę niedziel handlowych w roku.

Proponowane zmiany: dwie niedziele handlowe w miesiącu

Posłowie Polski 2050 proponują, aby zakupy były dozwolone w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca. To znacząca zmiana w porównaniu z obecnymi przepisami, które pozwalają na handel jedynie w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Nowa ustawa miałaby na celu ułatwienie życia codziennego Polaków oraz wsparcie gospodarki.

Wynagrodzenie i warunki pracy

Projekt ustawy przewiduje także istotne zmiany w kwestii wynagrodzeń za pracę w niedzielę. Pracownicy mieliby otrzymywać 200% wynagrodzenia za każdą przepracowaną niedzielę oraz wolny dzień w ciągu sześciu dni przed lub po pracującej niedzieli. Wyjątkiem byliby pracownicy stacji paliw, dla których te zasady nie będą obowiązywać. Ponadto, pracownicy handlu mieliby zapewnione co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu.

Wpływ na małe sklepy

Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy, dotychczasowe ograniczenia handlu w niedzielę nie przyniosły oczekiwanych korzyści dla małych, lokalnych sklepów. Wręcz przeciwnie, liczba placówek handlowych w Polsce zmniejszyła się o 33,5 tysiąca w latach 2014-2023, a sam 2023 rok przyniósł zamknięcie 3 tysięcy placówek. Tymczasem duże sieci handlowe, zwłaszcza dyskontowe, zyskują na znaczeniu dzięki agresywnej strategii marketingowej i cenowej oraz długim godzinom otwarcia.

Handel w okresie świątecznym

Nowe przepisy mają również uwzględniać specyficzne okresy handlowe, takie jak czas przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. W pierwszą niedzielę grudnia oraz dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, handel byłby dozwolony. Jeżeli Wigilia przypadnie na niedzielę, będzie ona wolna od pracy. W okresie wielkanocnym handel byłby możliwy w niedzielę poprzedzającą święto.

Pracodawcy i przedsiębiorcy: mądre przygotowanie przepisów

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług popiera zmiany, jednak z zastrzeżeniem, że czas pracy w niedzielę powinien być krótszy niż w przypadku wcześniejszych przepisów. Argumentują, że krótszy czas otwarcia sklepów ograniczy koszty związane z ochroną i sprzątaniem centrów handlowych, a także dostosuje się do zmieniających się nawyków zakupowych klientów.

Opór związków zawodowych

Nie wszyscy jednak podchodzą do propozycji pozytywnie. Część związkowców wyraża zdecydowany sprzeciw wobec poluzowania zakazu handlu w niedziele. Międzyzakładowa Organizacja OPZZ Konfederacja Pracy oraz Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” argumentują, że obecne regulacje są krokiem cywilizacyjnym naprzód, zapewniając pracownikom handlu zasłużony odpoczynek. Związkowcy podkreślają, że warunki pracy w handlu stale się pogarszają, a personel jest przeciążony obowiązkami.

Przyszłość handlu w niedziele

Projekt ustawy został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie, które ma odbyć się w połowie czerwca. Warto zauważyć, że debata nad handlem w niedziele trwa od kilku lat, a wprowadzenie nowych przepisów może znacząco wpłynąć na życie codzienne Polaków, funkcjonowanie branży handlowej oraz warunki pracy tysięcy pracowników.

Obecne przepisy

Przypomnijmy, że obecna ustawa o zakazie handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią, w maju 2024 roku żadna z niedziel nie była handlowa, a najbliższe zakupy niedzielne będą możliwe dopiero 30 czerwca. Kolejne daty niedziel handlowych to 25 sierpnia, 15 grudnia oraz 22 grudnia.

Plany wprowadzenia zmian w przepisach o handlu w niedziele to temat budzący wiele emocji i kontrowersji. Argumenty za i przeciw są liczne, a ich wdrożenie będzie miało dalekosiężne konsekwencje dla gospodarki, pracowników oraz konsumentów. Debata na ten temat jest niezbędna, aby znaleźć rozwiązanie, które będzie zadowalające dla wszystkich zainteresowanych stron.

Źródło: https://strefabiznesu.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...