Szef Ministerstwa Obrony Narodowej w trakcie konferencji prasowej w Warszawie, która odbyła się 6 czerwca br., skomentował sprawę zatrzymania żołnierzy, którzy oddawali strzały alarmowe w kierunku atakujących migrantów.
Każdy żołnierz służący na granicy ma zapewnione wsparcie prawne i psychologiczne. Jednostki wojskowe zatrudniają referentów prawnych oraz psychologów. Uruchomiony został wojskowy telefon wsparcia, który działa 24 godziny na dobę.
W maju w systemie alarmowym użyto broni ok 700 razy. Jeśli jakiś dowódca analizuje później te działania i ma wątpliwości, jest zobowiązany do podjęcia określonych działań i tak się stało w tym wypadu. Ja głęboko wierzę w naszych żołnierzy i tej wiary nigdy nie utracę. Wierzę w tych żołnierzy, którzy zostali zatrzymani, ale nigdy nie zostali aresztowani. To też chcę zaznaczyć, bo to się pojawia w materiałach prasowych. Nie doszło do aresztowania. Nie było wniosku o areszt ze strony prokuratury, która wyda dziś oświadczenie. Prokuratura jest zobowiązania do przeprowadzenia rzetelnie tego postępowania
Władysław Kosiniak – Kamyszk, wicepremier, minister Obrony Narodowej
Od 2021 roku żołnierze Wojska Polskiego aktywnie wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej w ochronie granicy, zwłaszcza po tym, jak strona białoruska rozpoczęła ataki hybrydowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Żołnierze Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego (WZZ) Podlasie codziennie podejmują szereg działań mających na celu zapobieganie nielegalnemu przekraczaniu granicy, jednocześnie intensywnie szkoląc się w celu skutecznego i bezpiecznego działania w przypadku ewentualnego zagrożenia.