piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Ogromne straty lubuskich winiarzy w tym roku – przemrożone winnice i niepewność zbiorów

Data:

- REKLAMA -

W tym roku lubuscy winiarze znaleźli się w obliczu niespotykanego dotąd kryzysu. Kwietniowe mrozy, które niespodziewanie nawiedziły region, przyniosły ogromne straty, niszcząc uprawy winorośli i stawiając pod znakiem zapytania przyszłe zbiory. Pomimo heroicznych prób ratowania swoich winnic, właściciele muszą teraz zmierzyć się z tragicznymi konsekwencjami i niepewnością, co do przyszłości swojej produkcji.

Pod koniec kwietnia, gdy termometry pokazały nawet -7°C, winiarze walczyli o swoje uprawy, próbując je ocieplić za pomocą specjalnych zniczy i helikopterów mieszających powietrze. Ryszard Żelazny, właściciel Winnicy Żelazny, dramatycznie opisał te wydarzenia w mediach społecznościowych: – Jaka „piękna” klęska – wina nie będzie! Po kilkudniowej, a tak właściwie kilkunocnej walce, lubuscy winiarze poszli spać.

Niestety, ich wysiłki okazały się niewystarczające. Mrozy, które nadeszły po ciepłych tygodniach wiosny, zniszczyły wiele roślin, a ogrzewanie winorośli pomogło jedynie w pierwszych nocach.

Gdy winiarze zdali sobie sprawę z ogromu zniszczeń, spotkali się z wojewodą, aby omówić możliwe działania ratunkowe. Uzgodniono, że poszkodowani będą mogli składać wnioski o powołanie komisji do szacowania szkód. Komisje te nadal pracują nad oceną strat, odwiedzając winnice i dokumentując zniszczenia.

Pomimo trudności, winiarze nie zaprzestali swoich działań promocyjnych. Współorganizowali Dni Otwartych Winnic, które odbyły się od 30 maja do 1 czerwca, starając się przyciągnąć turystów i zapewnić sobie choćby minimalne dochody.

– Jeżeli winorośle, które odbiły, będą owocujące, to jest opóźniona wegetacja. Nie wiadomo, czy zdążą dojrzeć owoce do takiego poziomu dojrzałości, żeby dały dobrej jakości wino

– wyjaśnia Roman Grad, prezes Stowarzyszenia Promocji Winnic i Produktów Regionalnych oraz właściciel Winnicy Julia.

Grad podkreśla, że uprawa winorośli wymaga ciągłej pielęgnacji, niezależnie od tego, czy plony będą, czy nie. Koszty związane z ochroną roślin przed chorobami, rekultywacją gleby i opryskami są nieuniknione. Brak zbiorów oznacza nie tylko straty finansowe, ale także problemy z dalszym prowadzeniem działalności.

Pomimo poniesionych strat, winiarze nie tracą nadziei. – Odradzają się pędy, na pewno jakiś procent zbiorów będziemy mieli, ale jaki i jakiej jakości będą owoce, trudno przewidzieć w tym momencie – mówi Grad. Wszystko zależy teraz od warunków pogodowych w nadchodzących miesiącach.

Właściciele winnic, tacy jak Kinga i Robert Koziarscy z Winnicy Kinga pod Nową Solą, starają się pozostać optymistami, choć sytuacja jest trudna. – Zaglądamy, oglądamy, przycinamy i nadal liczymy straty… Winorośl podnosi się pomalutku, a co to będzie, czas pokaże – piszą w mediach społecznościowych.

Tytus Fokszan z Winnicy Pod Winną Górą w Cigacicach również obserwuje, jak jego uprawy radzą sobie po mrozach. Na niektórych krzewach owocowania prawie w ogóle nie ma, podczas gdy inne radzą sobie lepiej.

Lubuscy winiarze stają przed niezwykle trudnym wyzwaniem. Mrozy, które nawiedziły region w kwietniu, przyniosły ogromne straty, zagrażając tegorocznym zbiorom winogron. Mimo podjętych działań ochronnych, natura okazała się silniejsza. Winiarze, mimo trudnej sytuacji, nie rezygnują i liczą na poprawę warunków pogodowych, które pozwolą na uratowanie części zbiorów.

Przyszłość lubuskich winnic zależy teraz w dużej mierze od pogody, która może zdecydować o jakości i ilości przyszłych zbiorów. Winiarze pozostają pełni nadziei, że jeszcze będzie przepięknie i normalnie, jak śpiewały słowa piosenki cytowanej przez Ryszarda Żelaznego.

Źródło: https://krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...