wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Zapowiada się rewolucyjna zmiana w polskim systemie rejestracji pojazdów. O co chodzi?

Data:

- REKLAMA -

10 czerwca 2024 roku przyniesie rewolucyjną zmianę w polskim systemie rejestracji pojazdów. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) przejdzie istotną aktualizację, która spowoduje automatyczne wykasowanie ponad 7 milionów samochodów z bazy danych. To bezprecedensowe wydarzenie może mieć znaczący wpływ na właścicieli pojazdów, którzy muszą podjąć odpowiednie kroki, aby uniknąć problemów prawnych i finansowych.

Wprowadzenie nowych przepisów sprawi, że z bazy CEPiK znikną pojazdy, które spełniają dwa kluczowe warunki: rejestracja przed 14 marca 2005 roku oraz brak ważnych badań technicznych, a także brak obowiązkowej polisy OC przez ostatnie 10 lat.

Decyzje o rejestracji takich pojazdów wygasną automatycznie 10 czerwca 2024 roku. Tego dnia CEPiK przestanie być „cmentarzyskiem martwych dusz”, czyli rejestrem samochodów, które od dawna nie istnieją fizycznie lub nie są użytkowane zgodnie z przepisami.

W latach poprzedzających tę zmianę pojawiły się liczne raporty wskazujące na absurdalne dane w CEPiK. Przykładem może być raport koalicji R2RC, założonej przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM). Raport ujawniał, że na polskich drogach teoretycznie porusza się m.in. 38 tysięcy Syren, 65 tysięcy Żuków oraz 23 tysiące samochodów starszych niż Ford T. Niektóre z tych pojazdów miały przypisane daty produkcji sprzed I wojny światowej, a nawet… datę chrztu Polski w 966 roku.

Jeśli Twój samochód spełnia powyższe warunki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie automatycznie wyrejestrowany. Ustawodawca nie przewiduje indywidualnych ostrzeżeń dla właścicieli takich pojazdów. Właściciele muszą sami monitorować obwieszczenia i spisy pojazdów na stronach internetowych właściwych wydziałów komunikacji.

Wyrejestrowanie z bazy CEPiK nie jest jednak końcem drogi dla właścicieli pojazdów. Istnieje możliwość ponownej rejestracji, pod warunkiem spełnienia pewnych wymagań:

1. Przedstawienie potwierdzenia własności pojazdu.

2. Dostarczenie dotychczasowego dowodu rejestracyjnego.

3. Wykonanie badań technicznych z pozytywnym wynikiem.

4. Wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Przepisy dotyczące kary za brak OC (obecnie wynoszącej 8480 zł) nie będą stosowane wobec pojazdów automatycznie wyrejestrowanych. Prowadzone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny postępowania w tych przypadkach zostaną umorzone. Jednak, jeśli właściciel chce uniknąć wykasowania decyzji o rejestracji, musi do 9 czerwca 2024 roku przeprowadzić badanie techniczne pojazdu oraz wykupić ubezpieczenie OC. Warto również osobiście sprawdzić status swojego samochodu w wydziale komunikacji, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

W przypadku samochodów z niezgodnymi z aktualnym wzorem tablicami rejestracyjnymi (np. czarne tablice), właściciel musi udać się do urzędu z kompletem dokumentów i wymienić stare tablice na nowe.

10 czerwca 2024 roku to ważna data dla właścicieli pojazdów w Polsce. Automatyczne wykasowanie samochodów z bazy CEPiK to krok ku uporządkowaniu i aktualizacji danych w systemie rejestracji pojazdów. Właściciele muszą jednak pamiętać o konieczności spełnienia określonych wymogów, aby uniknąć wyrejestrowania i związanych z tym konsekwencji. Monitorowanie obwieszczeń, przeprowadzenie badań technicznych i wykupienie ubezpieczenia OC to kluczowe działania, które pozwolą zachować rejestrację pojazdu i uniknąć problemów prawnych oraz finansowych.

Źródło: https://auto.dziennik.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...