poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Zapowiada się święto żeglarstwa w Warszawie, na Wiśle już w ten weekend!

Data:

- REKLAMA -

8 i 9 czerwca mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu – Regatach o Puchar Prezydenta Warszawy. To święto żeglarstwa, które nie tylko przyciąga entuzjastów sportów wodnych, ale również oferuje szereg atrakcji zarówno na wodzie, jak i na lądzie.

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski z dumą ogłasza powrót żeglarzy na Wisłę. „To naprawdę nie jest łatwe – wymaga wyjątkowych umiejętności. Będzie co podziwiać!” – mówił prezydent, zachęcając warszawiaków do udziału w wydarzeniu.

Kapitan Krzysztof Baranowski, znany żeglarz, również nie krył swojego entuzjazmu. „Wisła jest szczególną rzeką, trudną do żeglugi z powodu prądu” – mówił kapitan, ogłaszając casting na swoją załogę. Zaprosił także samego prezydenta Trzaskowskiego do wspólnego startu.

Program wydarzenia

W tegorocznej edycji, która odbędzie się 8 i 9 czerwca, na Wiśle zobaczymy ponad 20 załóg rywalizujących w różnych klasach jachtów. Żeglarze będą ścigać się na Omegach – jednostkach skonstruowanych w Warszawie 80 lat temu. Start pierwszego wyścigu zaplanowano na sobotę o godz. 11:00, a w niedzielę o godz. 10:30.

Baza regatowa będzie zlokalizowana w żeglarskim miasteczku na Plaży Rusałka, naprzeciwko warszawskiego ZOO. Na drugim brzegu Wisły, na bulwarze Jana Karskiego, znajdzie się strefa kibica, gdzie również będzie można obserwować rywalizację jachtów.

Regaty Dzielnic

W sobotę odbędą się finały Regat Dzielnic, w których udział może wziąć każdy mieszkaniec Warszawy. Eliminacje odbywają się od 4 do 6 czerwca w godzinach 15:00-20:00 na Plaży Rusałka. Udział jest bezpłatny, a na czas rywalizacji zapewnione jest zabezpieczenie na akwenie. Uroczyste zakończenie Regat Dzielnic planowane jest na sobotę o godz. 17:00.

Atrakcje na lądzie i wodzie

Oprócz emocjonującej rywalizacji żeglarskiej, organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Będą to m.in. szkolenia z nauki żeglowania na Optimistach, bezpłatne warsztaty i animacje wodniackie, parada kolorowych żagli po Wiśle oraz liczne aktywności na Plaży Rusałka i Bulwarze Jana Karskiego.

Organizatorzy zachęcają warszawiaków do aktywnego spędzenia weekendu nad Wisłą i uczestnictwa w różnych wodniackich atrakcjach.

Historia jachtu Omega

Regaty będą doskonałą okazją do uhonorowania jachtu Omega, który obchodził swoje 80-lecie w 2022 roku. Pierwsze Omegi powstały w Warszawie w 1942 roku, a ich konstruktorem był Juliusz Sieradzki. Od tamtej pory, ponad 15 tysięcy tych jachtów pływa po polskich wodach, a mistrzostwa Polski w klasie Omega odbywają się regularnie od 1951 roku.

Rejsy po Wiśle

Idea żeglowania po Wiśle jest żywa na każdym jej odcinku. Organizatorzy zapraszają do udziału w krótkich rejsach po warszawskim odcinku Wisły, weekendowych wypadach nad Zalew Zegrzyński, do Modlina oraz na dłuższe rejsy. To wspaniała okazja do odkrywania sportów wodnych oraz poznania Warszawy z nowej perspektywy.

Pełny program regat oraz więcej informacji znajduje się na stronie: zaglewarszawskie.pl. Zachęcamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu i wspólnego świętowania żeglarstwa w sercu Warszawy!

Źródło: https://um.warszawa.pl, https://zaglewarszawskie.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...