piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Niezwykłe drzewo zakwitło w Parku Sanguszków w Tarnowie. Poznaj tulipanowca!

Data:

- REKLAMA -

W malowniczym Parku Sanguszków w Tarnowie, naprzeciwko dawnego zabytkowego pałacu, zakwitł tulipanowiec amerykański. To niezwykłe wydarzenie przyciąga uwagę miłośników przyrody i ogrodników z całej okolicy. Park, który liczy sobie już ponad dwieście lat, jest domem dla wielu egzotycznych drzew, jednak to właśnie kwitnienie tulipanowca budzi szczególne zainteresowanie.

Monumentalny Tulipanowiec

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera L.) jest jednym z najwyższych drzew w parku, osiągając wysokość około 25 metrów. Jego imponujący sąsiad, platan klonolistny, ma obwód pnia wynoszący ponad sześć metrów. Kwiaty tulipanowca są koloru kremowo-żółtego z pomarańczową plamką na płatkach. Ukryte w gęstwinie liści, często trudno je dostrzec z ziemi, co sprawia, że drzewo wygląda jakby ktoś przymocował do jego gałęzi tulipany. To zjawisko sprawia, że tulipanowiec przyciąga wzrok każdego, kto ma okazję go zobaczyć.

Krótki Czas Kwitnienia

Czas kwitnienia tulipanowca jest krótki, trwający zaledwie dwa do trzech tygodni. W związku z tym, osoby chcące podziwiać to wyjątkowe drzewo muszą się pospieszyć. Pierwsze kwiaty na tulipanowcu pojawiają się dopiero po około 20 latach od posadzenia rośliny, co czyni to wydarzenie jeszcze bardziej wyjątkowym.

Charakterystyka Tulipanowca Amerykańskiego

Tulipanowiec amerykański jest jednym z dwóch gatunków tulipanowca. W swojej ojczyźnie, Ameryce Północnej, jest jednym z najwyższych drzew liściastych, często wyrastając ponad poziom dębów, klonów i innych drzew, z którymi współtworzy lasy. Może osiągać wiek od 200 do 300 lat.

Drzewo to naturalnie występuje w dolinach rzek i na wilgotnych zboczach górskich. Preferuje świeże, żyzne gleby, unika zaś zbyt mokrych oraz wapiennych. W Europie Środkowej dobrze znosi zimę, chociaż młode osobniki mogą być narażone na przemarzanie podczas surowych mrozów. Jest światłolubne, wymagając stanowisk nasłonecznionych lub lekko zacienionych.

Morfologia i Biologia

Pokrój

U młodych drzew korona jest wąska i stożkowata, podczas gdy u dorosłych jest wyniosła i niezbyt szeroka. Pień tulipanowca jest gruby, prosty, z konarami grubo i niezbyt długimi. W Polsce dorasta do wysokości 25-35 metrów.

Kora

Kora jest szara lub brunatna, lekko spękana. Surowa i zielona była niegdyś używana jako afrodyzjak. Pędy są nieowłosione, z dobrze widocznymi bliznami liściowymi, błyszcząco czerwonobrązowe. Pączki do 1 cm długości są owalne i lekko ściśnięte.

Liście

Liście tulipanowca mają długość 10-15 cm i szerokość 12-20 cm. Są one charakterystycznie czworokątne i podzielone na cztery klapy. Górna powierzchnia liści jest błyszcząca, żywo zielona, a dolna nieco jaśniejsza i lekko pokryta woskiem. Jesienią liście przebarwiają się na złotożółto.

Kwiaty

Kwiaty tulipanowca są obupłciowe i owadopylne. Rosną pojedynczo na końcach gałązek, początkowo kielichowate, potem szerzej rozwarte. Płatki u nasady są żółtozielone, wyżej pomarańczowe. Tulipanowiec kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Kwiaty są uważane za jedne z najprymitywniejszych wśród roślin okrytonasiennych.

Owoce

Owoce tulipanowca to jedno- lub dwunasienne oskrzydlone orzeszki, dojrzewające w październiku lub listopadzie. Są ważnym źródłem pożywienia dla wielu ptaków i ssaków.

Korzenie i Drewno

Korzenie są grube, mięsiste i głęboko sięgające. Drewno tulipanowca, biel kremowobiały, twardziel bladozielona do brązowej, jest lekkie i miękkie, łatwe w obróbce, choć niezbyt odporne na czynniki zewnętrzne. Jest stosowane w przemyśle papierniczym, do wyrobu oklein, paneli, ołówków, zapałek, narzędzi i instrumentów muzycznych.

Znaczenie Tulipanowca w Parku Sanguszków

Tulipanowiec w Parku Sanguszków nie tylko dodaje uroku temu miejscu, ale również stanowi ważny element edukacyjny i przyrodniczy. To drzewo, będące bliskim kuzynem magnolii, jest świadectwem różnorodności i bogactwa przyrody tego ponad dwustuletniego parku. Kwitnienie tulipanowca jest wydarzeniem, które warto zobaczyć na własne oczy, a jego obecność w parku podkreśla znaczenie ochrony i pielęgnacji drzew egzotycznych w naszych lokalnych ekosystemach.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Parku Sanguszków, aby podziwiać to niezwykłe drzewo i cieszyć się pięknem przyrody. Niech tulipanowiec amerykański stanie się inspiracją do dalszego odkrywania i ochrony przyrody wokół nas.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/, https://tarnow.naszemiasto.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...