poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Powstała ekopracownia przy szkole podstawowej w Bełchatowie!

Data:

- REKLAMA -

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Bełchatowie będą mieli okazję do jeszcze bardziej zielonych lekcji dzięki nowej ekopracowni „Bliżej natury”. Uroczyście otwarta w środę 5 czerwca przez wiceprezydent Bełchatowa, Agnieszkę Ludwiczak-Maszewską, ekopracownia stanowi nowoczesne centrum edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Jest to wyjątkowy projekt, który pozwoli dzieciom zgłębiać tajniki przyrody i środowiska w sposób aktywny i interaktywny.

Zielone Punkty Edukacyjne

Podczas ceremonii otwarcia, wiceprezydent Ludwiczak-Maszewska podkreśliła znaczenie takich inicjatyw dla edukacji ekologicznej.

„Zielone punkty edukacyjne cieszą nas wszystkich, cieszą uczniów i nauczycieli. Nadają określonego charakteru szkole czy przedszkolu. Pracownie pod chmurką pozwalają dzieciom pracować nie w taki tradycyjny sposób, czyli siedząc w ławkach. Tutaj mogą się ruszać, mogą się nawet wiercić, biegać, skakać i uśmiechać. Każde miejsce, które umożliwia dzieciom energetyczne zachowania, funkcjonowanie zgodnie z ich potrzebami, a także uczenie poprzez zabawę, to zawsze świetny pomysł”

– powiedziała Ludwiczak-Maszewska.

Przyroda w naturalnym otoczeniu

Dorota Frączyk z łódzkiego Kuratorium Oświaty również wyraziła swoje poparcie dla projektu, mówiąc: „Takie miejsca są bardzo potrzebne. Jak najczęściej wyciągajmy dzieci z ławek, żeby mogły poznawać tę przyrodę naturalnie. I w tej nowej pracowni będą właśnie miały taką możliwość”.

Wyjątkowe miejsce nauki

Ekopracownia „Bliżej natury” została zaprojektowana jako przestrzeń dydaktyczna, która umożliwia uczniom bezpośredni kontakt z naturą. W pracowni znajduje się altana, ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi dotyczącymi czterech stref: wiosennej, letniej, jesiennej i zimowej, ogródek z ziołami oraz różnorodna roślinność – od drzew i krzewów po różne gatunki bylin. Ponadto, w punkcie znalazło się miejsce na karmnik dla ptaków, domek dla owadów oraz budkę lęgową, co umożliwi uczniom obserwację różnorodnych aspektów życia zwierząt i roślin.

Ekologiczna edukacja na świeżym powietrzu

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, Agata Wojciechowska, podkreśliła korzyści płynące z takich miejsc: „Takie punkty dydaktyczne na świeżym powietrzu sprzyjają przyswajaniu wiedzy ekologicznej, poznawaniu tajników przyrody. Dzieci mogą się dowiedzieć co kryje ziemia oraz obserwować różne warunki pogodowe. Naszym założeniem było, aby uczniowie mogli obcować z szeroko pojętą naturą”.

Różnorodne zajęcia w ekopracowni

W nowej ekopracowni będą odbywać się różnorodne zajęcia ekologiczne i przyrodnicze, a także lekcje biologii i geografii. Dzięki temu uczniowie będą mogli uczyć się w naturalnym otoczeniu, co z pewnością wpłynie na lepsze przyswajanie wiedzy i rozwijanie pasji do nauk przyrodniczych.

Wsparcie finansowe

Pracownia pod chmurką powstała dzięki dotacji w wysokości 60 tysięcy złotych, pozyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Miasto Bełchatów dołożyło dodatkowo 3,5 tysiąca złotych, co pozwoliło na pełne zrealizowanie projektu.

Podsumowanie

Nowa ekopracownia „Piątki” to innowacyjne miejsce, które umożliwi uczniom bezpośredni kontakt z przyrodą, rozwijanie wiedzy ekologicznej i zrozumienie znaczenia ochrony środowiska. To doskonały przykład, jak nowoczesne podejście do edukacji może wpłynąć na kształtowanie postaw proekologicznych wśród młodzieży. Dzięki zaangażowaniu szkoły, wsparciu miasta i funduszy zewnętrznych, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 będą mogli czerpać pełnymi garściami z dobrodziejstw natury, ucząc się i bawiąc jednocześnie.

Źródło: https://belchatow.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...