sobota, 14 grudnia, 2024
- REKLAMA -

Smoki bajek, baśni i powieści – za nami 23. Wielka Parada Smoków w Krakowie

Data:

- REKLAMA -

Kraków, miasto z bogatą historią i kulturowym dziedzictwem, co roku w czerwcu stawał się miejscem magicznego widowiska – Wielkiej Parady Smoków. Wydarzenie, które w tym roku odbyło się w dniach 8-9 czerwca, przyciągnęło nie tylko mieszkańców miasta, ale również turystów z całego świata. Tegoroczna edycja, zorganizowana pod hasłem „Smoki bajek, baśni i powieści”, obiecywała wyjątkowe atrakcje i spektakularne widowiska, i bez wątpienia spełniła te obietnice.

Pomysłodawcą Wielkiej Parady Smoków był Adolf Weltschek, były dyrektor Teatru Groteska, który przez 25 lat kształtował i rozwijał tę instytucję. Od 1 września ubiegłego roku, po przejęciu stanowiska dyrektora przez dr. Karola Suszczyńskiego, wydarzenie zyskało nowe spojrzenie i dynamiczny rozwój. Dr Suszczyński, z entuzjazmem i nowatorskim podejściem, kontynuował tradycję, wprowadzając jednocześnie świeże pomysły.

Program Parady

Na Wielką Paradę Smoków składały się trzy główne wydarzenia:

  1. Dwudniowy Piknik pod Wawelem: W sobotę i niedzielę pod Wawelem odbywał się piknik, pełen różnorodnych zadań, gier, spotkań i małych imprez. Uczestnicy mogli również odwiedzić kiermasz ze stoiskami oferującymi unikalne produkty i pamiątki.
  2. Wielkie Widowisko na Wiśle: Sobotnie wieczorne widowisko na Wiśle było jednym z najważniejszych punktów programu. Co roku przyciągało ono największą publiczność, zachwycając zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów. Tegoroczne widowisko zapowiadało się wyjątkowo, dzięki nowym atrakcjom, takim jak flyboardowcy, drony z pirotechniką oraz nowa oprawa muzyczna.
  3. Konkurs na Najpiękniejszego Smoka: W niedzielę odbył się konkurs na najpiękniejszego smoka tegorocznej edycji Parady. Tematem konkursu były „Smoki bajek, baśni i powieści”. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje dzieła, inspirowane postaciami smoków z różnych tekstów kultury.

„Teksty kultury są pełne smoczych postaci. Bardzo mi zależało na tym, żeby te osoby, które lubią to nasze wydarzenie, sięgnęły także do swojej ulubionej literatury, a może sięgnęły po tę literaturę, której jeszcze nie czytały, żeby spróbować znaleźć tam postać smoka. To mogły być powieści, wiersze, teksty dramatyczne. Nie zamykaliśmy tutaj furtki żadnemu z tekstów kultury. Byliśmy bardzo ciekawi, którzy smoczy bohaterowie będą tymi inspirującymi do stworzenia tych wielkich, paradnych form”

– podkreślał dr Suszczyński.

Wielka Parada Smoków w Krakowie była jednym z najbardziej unikalnych wydarzeń tego typu w Europie. Podczas gdy inne kraje organizowały swoje parady, takie jak karnawały we Włoszech czy Francji, a najsłynniejszy karnawał w Rio de Janeiro gromadzi nawet milion uczestników, krakowska parada wyróżniała się swoją tematyką i lokalnym kolorytem.

„Po prostu takiej imprezy nie ma w tej części Europy” – mówił dr Karol Suszczyński.

„Już od starożytności tego typu wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wszelkie Dionizje, Saturnalia były działaniami o charakterze paradnym, które skupiały społeczność wokół idei różnych wierzeń, tradycji, bóstw. My naszą paradę skupiliśmy wokół najbardziej rozpoznawalnego zwierzęcia związanego z Krakowem, czyli tego mitycznego smoka. Cieszył się on taką samą popularnością, jak choćby parada topienia sardynki na Wyspach Kanaryjskich. Siła tkwi w dziejach i kulturowej funkcji parady”

– tłumaczył dyrektor Teatru Groteska.

Wielka Parada Smoków była także doskonałą okazją do promocji miasta. Co roku, tysiące osób gromadziło się nad zakolem Wisły, by obejrzeć kilkumetrowe stwory, napełniane helem, tańczące u stóp Wawelu. Pokazowi towarzyszyły efekty świetlne, laserowe i pirotechniczne, a także specjalnie skomponowana muzyka.

„Myślę, że dzięki temu publiczność do nas wraca i te 100000 widzów, tym niedużym teatrze w roku to był właśnie efekt także takiego działania”

– dodawał Suszczyński.

Wielka Parada Smoków to wydarzenie, które z każdym rokiem zdobywało coraz większą popularność. Tegoroczna edycja, organizowana pod hasłem „Smoki bajek, baśni i powieści”, zapowiadała się jako wyjątkowe widowisko, pełne nowych atrakcji i niespodzianek. Dzięki staraniom dr. Karola Suszczyńskiego i zespołu Teatru Groteska, Kraków ponownie stał się miejscem, gdzie magia i kultura spotykały się, tworząc niezapomniane wrażenia dla wszystkich uczestników. Zapraszamy do Krakowa na tę niezwykłą podróż w świat smoczych legend i baśniowych opowieści!

Źródło: https://lovekrakow.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...