wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Smoki bajek, baśni i powieści – za nami 23. Wielka Parada Smoków w Krakowie

Data:

- REKLAMA -

Kraków, miasto z bogatą historią i kulturowym dziedzictwem, co roku w czerwcu stawał się miejscem magicznego widowiska – Wielkiej Parady Smoków. Wydarzenie, które w tym roku odbyło się w dniach 8-9 czerwca, przyciągnęło nie tylko mieszkańców miasta, ale również turystów z całego świata. Tegoroczna edycja, zorganizowana pod hasłem „Smoki bajek, baśni i powieści”, obiecywała wyjątkowe atrakcje i spektakularne widowiska, i bez wątpienia spełniła te obietnice.

Pomysłodawcą Wielkiej Parady Smoków był Adolf Weltschek, były dyrektor Teatru Groteska, który przez 25 lat kształtował i rozwijał tę instytucję. Od 1 września ubiegłego roku, po przejęciu stanowiska dyrektora przez dr. Karola Suszczyńskiego, wydarzenie zyskało nowe spojrzenie i dynamiczny rozwój. Dr Suszczyński, z entuzjazmem i nowatorskim podejściem, kontynuował tradycję, wprowadzając jednocześnie świeże pomysły.

Program Parady

Na Wielką Paradę Smoków składały się trzy główne wydarzenia:

  1. Dwudniowy Piknik pod Wawelem: W sobotę i niedzielę pod Wawelem odbywał się piknik, pełen różnorodnych zadań, gier, spotkań i małych imprez. Uczestnicy mogli również odwiedzić kiermasz ze stoiskami oferującymi unikalne produkty i pamiątki.
  2. Wielkie Widowisko na Wiśle: Sobotnie wieczorne widowisko na Wiśle było jednym z najważniejszych punktów programu. Co roku przyciągało ono największą publiczność, zachwycając zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów. Tegoroczne widowisko zapowiadało się wyjątkowo, dzięki nowym atrakcjom, takim jak flyboardowcy, drony z pirotechniką oraz nowa oprawa muzyczna.
  3. Konkurs na Najpiękniejszego Smoka: W niedzielę odbył się konkurs na najpiękniejszego smoka tegorocznej edycji Parady. Tematem konkursu były „Smoki bajek, baśni i powieści”. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje dzieła, inspirowane postaciami smoków z różnych tekstów kultury.

„Teksty kultury są pełne smoczych postaci. Bardzo mi zależało na tym, żeby te osoby, które lubią to nasze wydarzenie, sięgnęły także do swojej ulubionej literatury, a może sięgnęły po tę literaturę, której jeszcze nie czytały, żeby spróbować znaleźć tam postać smoka. To mogły być powieści, wiersze, teksty dramatyczne. Nie zamykaliśmy tutaj furtki żadnemu z tekstów kultury. Byliśmy bardzo ciekawi, którzy smoczy bohaterowie będą tymi inspirującymi do stworzenia tych wielkich, paradnych form”

– podkreślał dr Suszczyński.

Wielka Parada Smoków w Krakowie była jednym z najbardziej unikalnych wydarzeń tego typu w Europie. Podczas gdy inne kraje organizowały swoje parady, takie jak karnawały we Włoszech czy Francji, a najsłynniejszy karnawał w Rio de Janeiro gromadzi nawet milion uczestników, krakowska parada wyróżniała się swoją tematyką i lokalnym kolorytem.

„Po prostu takiej imprezy nie ma w tej części Europy” – mówił dr Karol Suszczyński.

„Już od starożytności tego typu wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wszelkie Dionizje, Saturnalia były działaniami o charakterze paradnym, które skupiały społeczność wokół idei różnych wierzeń, tradycji, bóstw. My naszą paradę skupiliśmy wokół najbardziej rozpoznawalnego zwierzęcia związanego z Krakowem, czyli tego mitycznego smoka. Cieszył się on taką samą popularnością, jak choćby parada topienia sardynki na Wyspach Kanaryjskich. Siła tkwi w dziejach i kulturowej funkcji parady”

– tłumaczył dyrektor Teatru Groteska.

Wielka Parada Smoków była także doskonałą okazją do promocji miasta. Co roku, tysiące osób gromadziło się nad zakolem Wisły, by obejrzeć kilkumetrowe stwory, napełniane helem, tańczące u stóp Wawelu. Pokazowi towarzyszyły efekty świetlne, laserowe i pirotechniczne, a także specjalnie skomponowana muzyka.

„Myślę, że dzięki temu publiczność do nas wraca i te 100000 widzów, tym niedużym teatrze w roku to był właśnie efekt także takiego działania”

– dodawał Suszczyński.

Wielka Parada Smoków to wydarzenie, które z każdym rokiem zdobywało coraz większą popularność. Tegoroczna edycja, organizowana pod hasłem „Smoki bajek, baśni i powieści”, zapowiadała się jako wyjątkowe widowisko, pełne nowych atrakcji i niespodzianek. Dzięki staraniom dr. Karola Suszczyńskiego i zespołu Teatru Groteska, Kraków ponownie stał się miejscem, gdzie magia i kultura spotykały się, tworząc niezapomniane wrażenia dla wszystkich uczestników. Zapraszamy do Krakowa na tę niezwykłą podróż w świat smoczych legend i baśniowych opowieści!

Źródło: https://lovekrakow.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...