piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Władze Lublina zachęcają mieszkańców do zakładania ogrodów społecznych

Data:

- REKLAMA -

Blisko domu, z roślinami, których uprawa przynosi radość i służy lokalnej społeczności – takie mają być ogrody społeczne, do zakładania których zachęca Urząd Miasta Lublina. Program ten jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy pragną czerpać satysfakcję z miejskiego ogrodnictwa, ale nie posiadają własnego miejsca na tego typu działalność.

Zalety miejskich ogrodów społecznych

Ogrody społeczne to przestrzenie, które nie tylko upiększają miejskie krajobrazy, ale także stają się miejscem spotkań, integracji oraz edukacji ekologicznej. To idealne rozwiązanie dla mieszkańców Lublina, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w życiu swojej dzielnicy i wspólnie tworzyć zielone enklawy w sercu miasta.

Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, podkreśla, że program ten jest skierowany do wszystkich zainteresowanych, w tym placówek edukacyjnych, instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych. – Do tworzenia wspólnych przestrzeni zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane, jak i placówki edukacyjne, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe – zachęca prezydent.

Jak założyć ogród społeczny?

Założenie ogrodu społecznego w Lublinie jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy spełnić kilka podstawowych kroków:

  1. Znalezienie miejsca na ogród: Może to być zarówno teren miejski, jak i prywatna działka, o ile właściciel wyrazi na to zgodę.
  2. Zebranie grupy inicjatywnej: Minimalnie trzy osoby chętne do prowadzenia ogrodu.
  3. Kontakt z Biurem Partycypacji Społecznej: Można to zrobić telefonicznie pod numerem 81 466 25 63 lub mailowo na adres ogrody@lublin.eu.

Biuro Partycypacji Społecznej sprawdzi, czy wybrany teren nadaje się pod ogród i pomoże w opracowaniu koncepcji, obejmującej prawidłowy podział przestrzeni, dobór roślin oraz rozwiązania techniczne. Jeśli teren spełnia wymagania, liderzy projektu podpisują z Urzędem Miasta Lublin porozumienie o współpracy i nieodpłatnym użyczeniu terenu na określonych zasadach.

Wsparcie Urzędu Miasta

Urzędnicy mogą również pomóc w znalezieniu odpowiedniej działki miejskiej oraz w opracowaniu koncepcji ogrodu. Lider lub liderka grupy inicjatywnej podpisuje z Urzędem Miasta Lublin porozumienie o współpracy i nieodpłatnym użyczeniu terenu, co otwiera drogę do realizacji projektu.

Dostępność i zasady funkcjonowania ogrodów

Ogród społeczny powinien być dostępny dla wszystkich mieszkańców. To nie wyklucza możliwości ogrodzenia terenu i otwierania go w określonych godzinach, co pozwala na utrzymanie porządku i bezpieczeństwa. Taka forma zarządzania przestrzenią wspólną sprzyja integracji społeczności lokalnej i umożliwia organizowanie różnych wydarzeń, warsztatów oraz spotkań.

Prywatne działki również w grze

Ogród społeczny można również założyć na działce prywatnej, pod warunkiem uzyskania zgody właściciela, którym może być osoba prywatna, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. To otwiera dodatkowe możliwości dla tych, którzy chcieliby tworzyć zielone przestrzenie w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Podsumowanie

Program miejskich ogrodów społecznych w Lublinie to inicjatywa, która ma na celu promowanie miejskiego ogrodnictwa oraz integrację lokalnej społeczności. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta oraz zaangażowaniu mieszkańców, Lublin ma szansę stać się jeszcze bardziej zielonym i przyjaznym miejscem do życia. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tej wartościowej inicjatywie, która przyniesie korzyści zarówno indywidualne, jak i społeczne.

Źródło: Lublin.eu

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...