wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Data:

- REKLAMA -

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak spotkali się w Białymstoku z wojewodami, aby omówić koordynację działań administracyjnych dotyczących bezpieczeństwa państwa. W spotkaniu uczestniczyła również Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

Atak hybrydowy, który organizowany jest przez Białoruś i Rosję, dotyczy przede wszystkim naszej wschodniej granicy, ale od pewnego czasu dotyka także całego kraju. Sytuacja wymaga więc pełnej mobilizacji administracji państwowej, aby można było skoordynować działania służb i urzędów.

Aktualna sytuacja wymaga pełnej koncentracji ze strony również wojewodów, Waszych urzędników
oraz Waszego i mojego doświadczenia.

Donald Tusk na początku spotkania z wojewodami.

Wojna na Ukrainie oraz agresywna polityka Białorusi i Rosji stwarzają w Polsce realne zagrożenie. Dotyczy ono nie tylko dezinformacji i cyberataków, lecz także aktów sabotażu i dywersji. Sytuacja ta nakłada nowe obowiązki na wojewodów, którzy muszą być w pełnej koncentracji i gotowości do natychmiastowego reagowania na kryzysy.

Na spotkaniu omawiano także możliwość wprowadzenia strefy buforowej z czasowym zakazem przebywania przy granicy polsko-białoruskiej. Zagrożenia ze wschodniej granicy wymuszają ścisłą współpracę na wszystkich szczeblach władzy państwowej. Premier podkreślił, że najważniejszym priorytetem dla władz centralnych, regionalnych i lokalnych jest szeroko pojęte bezpieczeństwo. Dodał, że polskie służby w ciągu ostatnich tygodni zatrzymały 10 osób zaangażowanych w akty sabotażu i dywersji, co potwierdza powagę sytuacji.

Premier Tusk zaznaczył, że wojewodowie, jako szefowie administracji rządowej, mają kluczową misję, a współpraca między służbami i administracją musi być wzorowa i nowoczesna. Dla zapewnienia bezpieczeństwa niezbędna jest nie tylko współpraca wojewodów z różnymi służbami, ale także koordynacja działań na poziomie europejskim.

Donald Tusk zapowiedział, że Polska będzie dążyć do zwiększenia swojego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne i politykę sąsiedztwa w Unii Europejskiej.

Przed spotkaniem Premier odebrał meldunek od szefa delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) w Białymstoku, który potwierdził wzorową współpracę między służbami i administracją rządową.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Tomasz Siemoniak, przypomniał, że trwają prace nad przywróceniem zlikwidowanych w 2017 roku delegatur, co poprawi poziom bezpieczeństwa. Poinformował także o planowanym wprowadzeniu czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze przy granicy polsko-białoruskiej, który wejdzie w życie w czwartek.

Minister Siemoniak wyjaśnił, że strefa buforowa, w większości ograniczona do 200 metrów, ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonariuszy, żołnierzy i mieszkańców, nie obejmując miejscowości ani szlaków turystycznych.

W spotkaniu uczestniczyli również Komendant Główny Policji, Komendant Główny Straży Granicznej oraz szef delegatury ABW w Białymstoku.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...

Ministerstwo Obrony Narodowej komentuje zatrzymanie żołnierzy na granicy z Białorusią

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej w trakcie konferencji prasowej w...