poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Święto 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej: Uroczystości, Historia i Wyzwania

Data:

- REKLAMA -

11 czerwca 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej (ŚBOT) obchodziła swoje doroczne święto. W Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach odbył się uroczysty apel. Wydarzenie to było okazją do wręczenia awansów, odznaczeń oraz złożenia ślubowania przez nowych podoficerów. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Wyrazy Uznania i Podziękowania

Marszałek Województwa, Renata Janik, wyraziła swoje uznanie dla żołnierzy, podkreślając ich zaangażowanie i oddanie:

– „Największą wartością każdej organizacji, w tym także formacji wojskowej, są ludzie, którzy ją tworzą. Dlatego na ręce dowódcy, Pana Pułkownika Sławomira Machniewicza, składam ogromne podziękowania wszystkim świętokrzyskim żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej za odpowiedzialną służbę, za ponoszone trudy, za wszelkie działania, podejmowane w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców województwa świętokrzyskiego.”

Podobnie, Andrzej Bętkowski życzył żołnierzom zdrowia, wytrwałości oraz sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

Historia i Powstanie Brygady

Święto 10. ŚBOT obchodzone jest od 2018 roku, kiedy to rozpoczęto formowanie brygady w trzecim etapie budowy Wojsk Obrony Terytorialnej. Brygada została powołana do życia, aby upamiętnić sprowadzenie prochów mjr cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego, ps. „Nurt”, z Wielkiej Brytanii do Polski i ich pochówek na Wykusie w 1993 roku. Kaszyński jest patronem 10. ŚBOT.

Pierwsze szkolenia w brygadzie rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku, a już 23 września odbyła się pierwsza przysięga żołnierzy w Kielcach. Sztandar brygady został ufundowany przez społeczeństwo województwa świętokrzyskiego i wręczony 15 sierpnia 2020 roku.

Obecne Struktury i Wyzwania

Obecnie brygada liczy około 2000 żołnierzy, w tym 30% to kobiety. W jej szeregach służą osoby w wieku od 18 do 55 lat. Dowódca brygady, pułkownik Sławomir Machniewicz, podkreślił znaczenie przeszłych i obecnych wyzwań:

– „Kryzys na granicy z Białorusią, konflikt na Ukrainie i generalnie sytuacja geopolityczna w Europie pokazuje, że przyszłość przynosi nowe wyzwania. Tym bardziej cieszę się, że nowi żołnierze wciąż wstępują w szeregi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.”

Misja i Współpraca

Misją świętokrzyskich terytorialsów jest obrona i wsparcie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju zadania te obejmują przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz działania ratownicze w sytuacjach kryzysowych, takich jak katastrofy czy ataki terrorystyczne. W czasie wojny żołnierze WOT mają za zadanie zabezpieczanie swobody przemieszczania się wojsk operacyjnych oraz sił sojuszniczych.

Brygada ściśle współpracuje z wieloma organizacjami, w tym z Polskim Czerwonym Krzyżem, Strażą Graniczną, Policją, Strażą Pożarną, służbami medycznymi, szkołami oraz administracją państwową i samorządową.

Przykłady Działań Brygady

Pierwszym sprawdzianem dla żołnierzy 10. ŚBOT było wsparcie służb ratunkowych podczas podtopień po ulewnych deszczach w 2019 roku. Świętokrzyscy Terytorialsi wspólnie z medykami walczyli również na pierwszej linii frontu z COVID-19. Od początku kryzysu migracyjnego pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej, wspierając funkcjonariuszy Straży Granicznej w ramach akcji „Silne Wsparcie”.

Podsumowanie

Święto 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest okazją do uhonorowania żołnierzy za ich trud i oddanie. Ich misja, obejmująca zarówno działania w czasie pokoju, jak i w warunkach wojennych, jest kluczowa dla bezpieczeństwa regionu. Współpraca z różnorodnymi organizacjami oraz ciągłe zaangażowanie nowych rekrutów świadczy o nieustającej gotowości brygady do stawiania czoła nowym wyzwaniom.

Źródło: swietokrzyskie.pro

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...