piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Święto Morza 2024 – Gdynia zaprasza!

Data:

- REKLAMA -

Gdynia, miasto z bogatymi tradycjami morskimi, po raz kolejny staje się centrum świętowania i celebracji wszystkiego, co związane z morzem. Od 21 do 30 czerwca odbędzie się coroczne Święto Morza – wydarzenie pełne atrakcji, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Historia i Tradycja

Święto Morza po raz pierwszy zorganizowano w 1932 roku, kiedy to przyciągnęło ono aż 100 tysięcy osób z całej Polski. Inicjatywa spotkała się z ogromnym entuzjazmem i stała się ważnym elementem tożsamości miasta. Po długiej przerwie, w 2013 roku, Gdynia postanowiła reaktywować tę tradycję, która od tamtej pory na stałe wpisała się w kalendarz miejskich wydarzeń.

Atrakcje Święta Morza

Tegoroczna edycja Święta Morza rozpoczyna się 21 czerwca, w dzień przesilenia letniego, co idealnie współgra z początkiem wakacji i zakończeniem roku szkolnego. Program jest niezwykle bogaty i różnorodny – każdy znajdzie coś dla siebie.

Żeglarska Parada Świętojańska – jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń, które organizuje Pomorski Związek Żeglarski. W tym roku w paradzie, która przepłynie z Gdańska do Gdyni, weźmie udział ponad setka jachtów i żaglowców.

Cudawianki – coroczna impreza rozpoczynająca lato, pełna muzyki, warsztatów i strefy foodtrucków. Jest to idealne miejsce dla rodzin, które chcą spędzić czas na świeżym powietrzu, ciesząc się morską atmosferą.

Święto Marynarki Wojennej – 30 czerwca zaplanowano dzień pełen atrakcji związanych z Marynarką Wojenną. Piknik, zwiedzanie okrętów oraz świąteczny salut armatni to tylko niektóre z propozycji.

Program Dnia po Dniu

Każdy dzień Święta Morza oferuje unikalne wydarzenia:

  • 21 czerwca: Uroczyste rozpoczęcie święta poprzez złożenie wieńców na morzu w hołdzie tym, którzy odeszli „na wieczną wachtę”. Pokazy ratownicze, wystawy samochodów zabytkowych i wieczorny Nocny Bieg Świętojański.
  • 22 czerwca: Warsztaty modelarskie, spacery tematyczne, inauguracja Sceny Letniej na plaży w Orłowie oraz VIII Żeglarska Parada Świętojańska.
  • 23 czerwca: Msza św. w intencji ludzi morza, nauka pływania na SUP, odsłonięcie płyty upamiętniającej Andrzeja Perepeczkę.
  • 24 czerwca: Odsłonięcie rzeźby psa Baltica, nowego pomnika nagrobnego kpt. mar. Jerzego Błeszyńskiego oraz spotkania tematyczne i spacery architektoniczne.
  • 25-27 czerwca: Wystawy modelarskie, wizyty wycieczkowców oraz spektakle teatralne.
  • 28 czerwca: Początek Gdynia Sailing Days oraz otwarcie sezonu kąpielowego.
  • 29 czerwca: Odsłonięcie tablicy Włodzimierza Głowackiego oraz Festiwal Street Food na ulicy Świętojańskiej.
  • 30 czerwca: Dzień Marynarki Wojennej z wielką galą banderową, zwiedzaniem okrętów i piknikiem marynarskim.

Kultura, Sport i Edukacja

Święto Morza to nie tylko parady i festiwale, ale również liczne wydarzenia edukacyjne i kulturalne. Seanse w Planetarium Uniwersytetu Morskiego, warsztaty modelarskie, wystawy muzealne, a także spektakle na Scenie Letniej tworzą bogaty program kulturalny, który zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Zapraszamy do Gdyni

Święto Morza w Gdyni to wyjątkowa okazja, by poczuć morską atmosferę, dowiedzieć się więcej o historii i tradycjach związanych z morzem, a także spędzić czas w aktywny i kreatywny sposób. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania – mieszkańców, turystów, miłośników morza i kultury. Szczegółowy program dostępny jest na stronach internetowych miasta Gdyni oraz na Facebooku.

Przygotujcie się na 10 dni pełnych niezapomnianych wrażeń, spotkań z ludźmi morza, wspaniałych widoków i morskiej przygody. Gdynia czeka na Was!

Źródło: Gdynia.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...