wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Będą dodatkowe pieniądze dla opolskich gmin na wsparcie seniorów, w wieku powyżej 75 lat

Data:

- REKLAMA -

Ponad 2,5 miliona złotych trafi do 25 opolskich gmin, które świadczą wsparcie i opiekę nad seniorami w wieku 75+. To istotne wsparcie finansowe umożliwi gminom realizację usług opiekuńczych, które są niezwykle ważne dla osób starszych, zarówno tych żyjących samotnie, jak i w rodzinach.

Program „Opieka 75+”

Program „Opieka 75+” został stworzony, aby wspomóc samorządy gminne w realizacji usług opiekuńczych dla seniorów. Jest to odpowiedź na rosnące potrzeby osób w wieku 75 lat i więcej, które wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Środki z programu mogą być wykorzystane na zwiększenie liczby godzin świadczonej pomocy lub na stworzenie dodatkowych form wsparcia.

Cele i korzyści programu

Głównym celem programu jest poprawa jakości życia seniorów poprzez zapewnienie wsparcia adekwatnego do ich potrzeb oraz możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia. Jak tłumaczy wojewoda opolska Monika Jurek, te środki pozwolą gminom na lepsze dostosowanie oferty pomocowej do faktycznych potrzeb seniorów.

Zróżnicowane wydatki i potrzeby

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Ewa Pawlinów podkreśla, że wydatki na usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze są znaczne, a gminy często nie są w stanie samodzielnie sfinansować wszystkich potrzebnych działań. Dlatego rządowe wsparcie jest nieocenione. Tegoroczne dotacje wahają się od 7300 złotych do przeszło 523.000 złotych, co odzwierciedla zróżnicowane potrzeby poszczególnych gmin.

Zróżnicowane potrzeby gmin

Ewa Pawlinów wyjaśnia, że gminy o większym odsetku osób starszych i niepełnosprawnych ubiegają się o dodatkowe środki, aby sprostać rosnącym potrzebom. Istnieją jednak jeszcze gminy, w których usługi opiekuńcze nie są dostępne, co sugeruje brak dokładnej diagnozy lokalnych potrzeb.

Beneficjenci programu

W tym rozdaniu pieniądze otrzyma 25 opolskich gmin. Są to: Byczyna, Głubczyce, Gogolin, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Kolonowskie, Krapkowice, Lewin Brzeski, Namysłów, Nysa, Otmuchów, Paczków, Prószków, Prudnik, Ujazd, Wołczyn, Bierawa, Chrząstowice, Jemielnica, Lasowice Wielkie, Lubsza, Pawłowiczki, Radłów, Turawa i Wilków.

Historia i rozwój programu

Rządowy program „Opieka 75+” został uruchomiony w 2018 roku. Wówczas pomoc o łącznej wartości 4,5 miliona złotych trafiła do 364 gmin. Od tego czasu program znacząco się rozwinął. Dziś pomoc wynosi 55 milionów złotych, a liczba wspieranych samorządów wzrosła do 612. To pokazuje, jak ważne i potrzebne jest to wsparcie w skali całego kraju.

Wpływ na społeczność lokalną

Dzięki dodatkowym środkom z programu „Opieka 75+”, opolskie gminy mogą zaoferować swoim seniorom lepsze i bardziej dostosowane do ich potrzeb usługi opiekuńcze. To nie tylko poprawia jakość życia seniorów, ale również odciąża ich rodziny oraz lokalne społeczności, które często same borykają się z wyzwaniami związanymi z opieką nad starszymi członkami.

Przyszłość programu

Zwiększenie środków oraz liczby gmin objętych programem pokazuje, że rząd dostrzega rosnące potrzeby seniorów i stara się na nie odpowiedzieć. Dalsze rozwijanie programu oraz monitorowanie jego skuteczności będą kluczowe dla zapewnienia, że wszyscy potrzebujący seniorzy otrzymają odpowiednie wsparcie.

Dodatkowe pieniądze dla opolskich gmin w ramach programu „Opieka 75+” to krok w stronę lepszej opieki nad seniorami. Dzięki tym funduszom, gminy będą mogły zaoferować bardziej kompleksowe i dostosowane do indywidualnych potrzeb usługi, co znacząco poprawi jakość życia osób starszych na Opolszczyźnie. To ważny element budowania społeczeństwa, które dba o swoich najstarszych obywateli, zapewniając im godne i spokojne życie.

Źródło: https://nto.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...