wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Będzie nowe przejście naziemne przy dworcu Gdańsk Główny. Podpisano umowę!

Data:

- REKLAMA -

Gdańsk, dynamicznie rozwijające się miasto na polskim wybrzeżu, wkrótce wzbogaci się o kolejne udogodnienie dla mieszkańców i turystów. Właśnie podpisano umowę na budowę nowego przejścia naziemnego przy dworcu PKP Gdańsk Główny. To istotna inwestycja, która nie tylko poprawi bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i pasażerów komunikacji miejskiej, ale również usprawni poruszanie się po jednej z najbardziej zatłoczonych części miasta.

Czwarty taki projekt w gdańsku

Realizacja nowego przejścia wpisuje się w długoterminową politykę miasta, mającą na celu uspokojenie ruchu oraz stworzenie bezpiecznych i wygodnych połączeń pieszych. W ciągu ostatnich kilku lat Gdańsk z powodzeniem wdrożył podobne projekty, m.in. na ul. Podwale Przedmiejskie, przy Bramie Wyżynnej oraz w pobliżu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Każde z tych przejść znacząco przyczyniło się do poprawy warunków poruszania się w kluczowych rejonach miasta.

Nowe przejście: kompleksowe rozwiązanie

Planowane przejście naziemne przy dworcu PKP Gdańsk Główny to nie tylko wymalowane pasy. Projekt zakłada również budowę przejazdu rowerowego, wyznaczenie miejsc postojowych typu kiss&ride oraz wydłużenie peronów tramwajowych. Dodatkowo, nowa infrastruktura umożliwi wejście na przystanki tramwajowe bezpośrednio od strony przejścia dla pieszych. Ważnym aspektem projektu jest minimalizacja przebudowy infrastruktury podziemnej, co pozwoli na sprawniejszą realizację prac.

Umowa na 12 milionów złotych

Umowa na budowę przejścia została podpisana z firmą Grupa Flize Gres Sp. z o.o. Koszt inwestycji to niecałe 12 milionów złotych. Harmonogram prac przewiduje zakończenie budowy do końca 2024 roku, a zakończenie procedur odbiorowych planowane jest na styczeń 2025 roku.

W pierwszej fazie realizacji, wykonawca będzie zajmował się kontraktowaniem materiałów oraz opracowaniem projektu tymczasowej organizacji ruchu. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zobowiązała się do regularnego informowania mieszkańców o planowanych zmianach w organizacji ruchu, co pozwoli na odpowiednie przygotowanie się do nadchodzących prac.

Intensywne wykorzystanie przejść naziemnych

Przykładem skuteczności takich inwestycji jest przejście naziemne przy Bramie Wyżynnej, otwarte ponad dwa lata temu. Jest ono intensywnie wykorzystywane przez pieszych i rowerzystów, co potwierdzają zebrane dane. W godzinach szczytu, liczba pieszych i rowerzystów korzystających z przejścia wynosi 159 osób na minutę, co przewyższa potok pojazdów na obu jezdniach, który wynosi 79 pojazdów na minutę.

Korzyści dla mieszkańców i turystów

Nowe przejście naziemne przy dworcu Gdańsk Główny przyniesie wiele korzyści zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Ułatwi codzienne poruszanie się po mieście, zwiększy bezpieczeństwo na drodze oraz poprawi dostępność komunikacji miejskiej. Jest to kolejny krok w kierunku uczynienia Gdańska miastem bardziej przyjaznym dla pieszych i rowerzystów.

Realizacja tego projektu to dowód na to, że Gdańsk konsekwentnie realizuje swoją wizję rozwoju infrastruktury miejskiej, dbając o komfort i bezpieczeństwo swoich mieszkańców. Dzięki nowemu przejściu naziemnemu, okolice dworca PKP Gdańsk Główny staną się bardziej dostępne i przyjazne dla wszystkich użytkowników.

Źródło: https://www.gdansk.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...