wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Data:

- REKLAMA -

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie zastąpiona baterią z innej części świata. Polska nie zgodziła się na przekazanie stojących na terenie lotniska Rzeszów – Jasionka baterii rakiet Patriot, ponieważ bronią polskiego nieba i ten stan się nie zmieni.

Według komunikatu wiceszefa Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezarego Tomczyka, Polska odmówiła przekazania swojej baterii. Polityk zapewnił, że na miejsce amerykańskiej baterii zostanie wprowadzona bateria z innej części świata, a polskie Patrioty nadal będą bronić polskiego nieba, niezależnie od tego.

Jak podaje Wirtualna Polska w czwartek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jacek Siewiera, wyraził stanowczy sprzeciw wobec przekazania amerykańskich wyrzutni przeciwlotniczych Patriot z Polski na Ukrainę. Siewiera potwierdził, że zwrócił się o rozmowę z odpowiednikiem w USA, Jake’em Sullivanem, odnosząc się do informacji podanych przez amerykańskie media.

Według „The New York Times” prezydent USA, Joe Biden, zatwierdził przekazanie Ukrainie kolejnego systemu przeciwlotniczego Patriot, pochodzącego od amerykańskich wojsk stacjonujących w Polsce. Obecnie w Polsce znajduje się bateria amerykańskich Patriotów, które m.in. ochraniają logistyczny hub w Rzeszowie, skąd trafia na Ukrainę duża część pomocy sprzętowej. Gazeta nie precyzowała, czy chodzi o całą baterię (8 wyrzutni z radarami i innym sprzętem), czy tylko jej część.

W ostatnich miesiącach Ukraina wielokrotnie apelowała do zachodnich partnerów o wsparcie kolejnymi systemami przeciwlotniczymi, zwłaszcza bateriami Patriot, aby zapewnić ochronę armii, miastom i infrastrukturze atakowanej regularnie przez Rosjan. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w kwietniu wskazywał, że Ukraina potrzebuje co najmniej 7 dodatkowych baterii Patriot do skutecznej obrony lotniczej.

Jak dotąd USA przekazały Ukrainie jeden system Patriot. W ostatnich tygodniach pomoc zadeklarowały m.in. Holandia i Niemcy. Premier Polski, Donald Tusk, już w kwietniu wykluczył możliwość przekazania baterii Patriotów Ukrainie, podkreślając, że Polska dopiero wdraża te systemy do własnych sił zbrojnych, a pierwsze dwie baterie mają osiągnąć gotowość operacyjną do końca bieżącego roku. Kolejne 6 baterii ma dotrzeć do Polski dopiero od 2026 roku. Operacyjna bateria Patriotów w Polsce jest elementem sił USA, chroniąc m.in. logistyczny hub w Rzeszowie.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...