wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Jak wygląda rynek pracy w Krakowie, w obecnym 2024 roku? W których zawodach można znaleźć pracę?

Data:

- REKLAMA -

Sytuacja na rynku pracy w Krakowie w 2024 roku jest względnie stabilna, co potwierdza liczba ofert zatrudnienia pochodzących z tego miasta. Kraków od lat przyciąga specjalistów z różnych branż, a niska stopa bezrobocia wynosząca zaledwie 2,1% świadczy o zdrowym rynku pracy. Jakie zawody są poszukiwane i kto może napotkać trudności w znalezieniu zatrudnienia? Przeanalizujmy to w szczegółach.

Wpływ pandemii na rynek pracy

Pandemia koronawirusa wpłynęła na rynek pracy w całej Polsce, w tym również w Krakowie. W 2020 roku wiele firm zmagało się z kryzysem gospodarczym, co skutkowało zawieszeniem działalności i zwolnieniami pracowników. Jednak od września 2020 roku rynek pracy w Krakowie zaczął się stabilizować. Analizy liczby ofert pracy opublikowanych w październiku 2020 roku wykazały, że Kraków oferował średnio 15,2 ofert na każdy tysiąc osób, co było najwyższym wynikiem spośród największych polskich miast. W 2021 roku rynek pracy w Krakowie nadal się rozwijał, mimo wyzwań związanych z pandemią.

Poszukiwane zawody w Krakowie

W 2024 roku w Krakowie szczególnie poszukiwani są specjaliści z branż budowlanej, medycznej, finansowej oraz IT. Oto szczegóły dotyczące najbardziej pożądanych zawodów:

Branża budowlana:

Betoniarze

Zbrojarze

Brukarze

Inspektorzy nadzoru budowlanego

Monterzy instalacji budowlanych

Monterzy konstrukcji metalowych

Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych

Pracownicy ds. budownictwa drogowego

Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie

Robotnicy budowlani

Murarze i tynkarze

Branża medyczna:

Fizjoterapeuci i masażyści

Lekarze

Opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych

Pielęgniarki i położne

Operatorzy aparatury medycznej

Ratownicy medyczni

Psycholodzy i psychoterapeuci

Branża finansowa:

Pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych

Pracownicy ds. rachunkowości i księgowości

Samodzielni księgowi

Branża IT:

Analitycy

Testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych

Projektanci i administratorzy baz danych

Programiści

Poza tym, na krakowskim rynku pracy poszukiwani są również fryzjerzy, opiekunki dziecięce, kosmetyczki, listonosze i kurierzy, magazynierzy, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, spedytorzy i logistycy, sprzedawcy i kasjerzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy oraz spawacze.

Wyzwania na rynku pracy

Mimo ogólnie pozytywnego obrazu rynku pracy w Krakowie, niektóre grupy zawodowe mogą napotkać trudności w znalezieniu zatrudnienia. W 2024 roku problemy mogą mieć absolwenci popularnych kierunków studiów takich jak architektura, ekonomia, filozofia, historia, politologia, kulturoznawstwo, pedagogika, prawo oraz socjologia. Branże eventowa, gastronomiczna i turystyczna również borykają się z niedoborem ofert zatrudnienia dla takich zawodów jak akustycy i realizatorzy dźwięku, animatorzy kultury i organizatorzy imprez, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, kelnerzy, barmani oraz kucharze.

Sytuacja młodych i starszych pracowników

Stopa bezrobocia w Krakowie w marcu 2021 roku wynosiła 3,3%, co plasowało miasto w czołówce polskich miast o najniższym poziomie bezrobocia. Jednak nie oznacza to, że każdy bez problemu znajdzie zatrudnienie. Dane Grodzkiego Urzędu Pracy wskazują, że sytuacja na rynku pracy jest szczególnie trudna dla osób poniżej 30 roku życia oraz tych powyżej 50 lat. Młodzi ludzie bez doświadczenia często napotykają na bariery wejścia na rynek pracy, podczas gdy osoby starsze zbliżające się do wieku emerytalnego mogą być pomijane przez pracodawców ze względu na obawy związane z przepisami dotyczącymi ochrony przed zwolnieniami.

Praca zdalna i benefity pozapłacowe

Na popularności w Krakowie zyskuje praca zdalna, która stała się jednym z trendów napędzanych przez pandemię. Pracodawcy coraz częściej oferują swoim pracownikom szereg benefitów pozapłacowych, takich jak prywatna opieka medyczna, systemy kafeteryjne oraz różnorodne kursy i szkolenia zawodowe. Te udogodnienia mają na celu zwiększenie atrakcyjności ofert pracy i przyciągnięcie najlepszych talentów.

Przykładowe oferty pracy

W Krakowie można znaleźć różnorodne oferty pracy, które odzwierciedlają zapotrzebowanie rynku. Przykładowe stanowiska to:

Kierowca samochodu dostawczego

Pracownik parku rozrywki

Rekruter

Pracownik gospodarczy

Wybieracz monet/żetonów z automatów

Manikiurzysta

Fryzjer/ka

Administrator nieruchomości

Dostawca potraw

Spedytor

Pracownik sprzątający

Pokojowa

Księgowy/a

Nauczyciel języka angielskiego

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Elektromonter

Młodszy analityk ds. danych

Kurier

Główny księgowy

Masażysta

Fizjoterapeuta

Samodzielny referent

Podsumowanie

Rynek pracy w Krakowie w 2024 roku jest przyjazny dla pracowników, oferując szeroką gamę możliwości zatrudnienia. Niska stopa bezrobocia i rosnąca liczba ofert pracy świadczą o stabilności rynku. Niemniej jednak, pewne grupy zawodowe mogą napotkać trudności, szczególnie młodzi ludzie bez doświadczenia oraz osoby starsze. Praca zdalna i benefity pozapłacowe stają się coraz bardziej powszechne, co przyciąga nowych pracowników i zachęca do pozostania w firmach.

Kraków pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych miast do pracy w Polsce, a jego dynamiczny rynek pracy wciąż przyciąga nowych talentów.

Źródło: https://www.gowork.pl/, https://gazetakrakowska.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...