wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Jutro wypada Światowy Dzień Krwiodawcy, pod tegorocznym hasłem „20 lat celebrowania dawstwa krwi: Dziękujemy krwiodawcy!”

Data:

- REKLAMA -

14 czerwca 2024 roku, po raz kolejny na całym świecie obchodzony będzie Światowy Dzień Krwiodawcy. To szczególne święto zostało oficjalnie ustanowione przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia, najwyższy organ decyzyjny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2005 roku. Światowy Dzień Krwiodawcy jest cyklicznym, corocznym wydarzeniem, które stanowi doskonałą okazję do świętowania i wyrażenia wdzięczności honorowym dawcom krwi za ich bezcenny dar. Przypomina również o głównym celu, do którego dążą służby krwi na całym świecie, czyli osiągnięciu powszechnego dostępu do bezpiecznej transfuzji krwi.

Karl Landsteiner: pionier w dziedzinie grup krwi

Data 14 czerwca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1868 roku urodził się Karl Landsteiner, który w 1901 roku odkrył grupy krwi, za co w 1930 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Jego odkrycie zrewolucjonizowało medycynę i umożliwiło bezpieczne transfuzje krwi, co znacząco zwiększyło ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Wyzwania służb krwi na świecie

W wielu krajach służby krwi stoją przed ogromnym wyzwaniem: jak zagwarantować wystarczającą ilość krwi, przy jednoczesnym zapewnieniu jej jakości i bezpieczeństwa. Brak dostępu do bezpiecznej krwi i produktów krwiopochodnych, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach, dotyka wielu pacjentów, w tym tych wymagających regularnych transfuzji. Jedną ze strategii WHO jest pomoc tym krajom w zwiększaniu dostępności do ludzkiego osocza oraz poprawie jego jakości. Optymalizacja wykorzystania osocza uzyskanego z krwi pełnej dawców to kolejny krok w zwiększaniu dostępu do ratujących życie terapii białkami osocza.

Hasło kampanii 2024: „20 lat celebrowania dawstwa krwi: Dziękujemy krwiodawcy!”

Hasło tegorocznej kampanii brzmi: „20 lat celebrowania dawstwa krwi: Dziękujemy krwiodawcy!” Dwudziesta rocznica Światowego Dnia Krwiodawcy (14 czerwca 2005 – 14 czerwca 2024) to doskonała okazja, aby podziękować dawcom krwi na całym świecie za ich ratujące życie donacje, które przez te lata pozwoliły uratować zdrowie i życie wielu pacjentów, dając im szansę na nowe życie. Jest to również moment, aby stawić czoła ciągłym wyzwaniom i przyspieszyć działania na rzecz powszechnego dostępu do bezpiecznych transfuzji krwi na całym świecie.

Cele kampanii

Główne cele kampanii Światowego Dnia Krwiodawcy 2024 obejmują:

Podziękowanie i wyrażenie uznania: wyrażenie wdzięczności milionom dobrowolnych dawców krwi, którzy przyczynili się do poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia oraz uratowania życia milionów ludzi na całym świecie.

Wymiana doświadczeń i osiągnięć: służby krwi z różnych krajów powinny przedstawiać problemy, z jakimi się zmagają lub zmagały, oraz wymieniać się doświadczeniami, osiągnięciami i praktykami, które pozwoliły na rozwiązanie tych zagadnień.

Podkreślenie ciągłej potrzeby: podkreślenie kluczowej roli regularnego, dobrowolnego i nieodpłatnego oddawania krwi i osocza w osiągnięciu powszechnego dostępu do bezpiecznych produktów krwiopochodnych dla wszystkich pacjentów.

Promowanie regularnego dawstwa: zachęcanie młodych ludzi oraz innych grup wiekowych do regularnego oddawania krwi, co zwiększy trwałość i stabilność grupy dawców krwi.

Dziękujemy Krwiodawcy!

Światowy Dzień Krwiodawcy to dzień, w którym cały świat łączy się, aby podziękować tym, którzy poprzez oddawanie krwi ratują życie innych. Każda pojedyncza donacja jest cennym darem, który może uratować życie, a wielokrotne oddawanie krwi jest kluczem do stworzenia bezpiecznego i trwałego zaopatrzenia w krew i jej składniki. Dlatego ważne jest, aby wszyscy, którzy mogą, regularnie oddawali krew i osocze. Dzięki temu możemy wspólnie zapewnić, że krew będzie zawsze dostępna dla tych, którzy jej potrzebują.

Dziękujemy wszystkim dawcom krwi za ich bezinteresowną pomoc i zachęcamy innych do dołączenia do grona tych wyjątkowych osób. „My żyjemy, ponieważ Ty oddałeś. Dziękujemy!”

Źródło: https://krwiodawcy.org/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...