wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Niezwykła atrakcja Płocka powraca. Ciuchcia Tumska będzie kursować ulicami miasta

Data:

- REKLAMA -

Płock, jedno z najstarszych miast Polski, znane jest z bogatej historii i malowniczych krajobrazów. W tym sezonie letnim miasto ponownie oferuje swoim mieszkańcom i turystom wyjątkową atrakcję – Ciuchcię Tumską. Ta urokliwa kolejka turystyczna, która zyskała popularność zarówno wśród płocczan, jak i odwiedzających, wraca na ulice miasta, aby zapewnić niezapomniane wrażenia z podróży po najciekawszych zakątkach Płocka.

Trasa i godziny kursowania

Ciuchcia Tumska rozpocznie swoje kursy w najbliższą sobotę, 15 czerwca, i będzie jeździć przez całe wakacje, aż do 31 sierpnia. Kursy będą odbywać się w soboty, niedziele oraz dni świąteczne. Aby dostosować się do różnorodnych planów odwiedzających, kolejka będzie ruszać pięć razy dziennie o godzinach:

11:00

12:30

14:00

15:30

17:00

Atrakcje na trasie Ciuchci Tumskiej

Trasa Ciuchci Tumskiej została starannie zaplanowana, aby obejmować najpiękniejsze i najważniejsze miejsca w Płocku. Rozpoczyna się przy ZOO, co samo w sobie jest już atrakcją, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Następnie trasa prowadzi na malownicze nabrzeże Wisły, gdzie można podziwiać przystań statków oraz nowoczesne molo.

Kolejnym punktem trasy jest popularne kąpielisko Sobótka, które w letnie dni przyciąga wielu plażowiczów. Na końcu podróży Ciuchcia dociera na historyczny Stary Rynek, serce Płocka, pełne zabytkowych budynków i klimatycznych uliczek.

Ciekawostki i informacje turystyczne

Podróż Ciuchcią Tumską to nie tylko okazja do podziwiania pięknych widoków, ale również szansa na poznanie historii miasta. Wagoniki kolejki wyposażone są w system nagłaśniający, dzięki któremu pasażerowie mogą słuchać interesujących opowieści o Płocku. Profesjonalni przewodnicy dostarczają ciekawostek i anegdot, które przybliżają historię oraz kulturę tego niezwykłego miasta.

Podróż trwa około siedemdziesięciu minut, co pozwala na spokojne zwiedzanie i relaks. Wagoniki mogą pomieścić do 40 osób, co zapewnia komfort i przyjemną atmosferę podczas przejażdżki.

Koszt biletu

Cena biletu na przejażdżkę Ciuchcią Tumską wynosi 15 zł. Jest to przystępna cena, biorąc pod uwagę ilość atrakcji i wartości edukacyjne, jakie oferuje ta wycieczka. Dla rodzin z dziećmi, grup przyjaciół czy turystów indywidualnych, jest to doskonała okazja do spędzenia czasu w interesujący i pouczający sposób.

Wzgórze Tumskie – perła Płocka

Nie można mówić o atrakcjach Płocka, nie wspominając o Wzgórzu Tumskim, które niedawno zostało wyróżnione w prestiżowym plebiscycie „Cuda Polski” organizowanym przez „National Geographic”. To właśnie na Wzgórzu Tumskim zaczęła się historia Płocka w X wieku, kiedy to Mieszko I wzniósł tam gród obronny.

Wzgórze Tumskie to nie tylko piękne widoki, ale także miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym. Przez wiele lat pełniło ono ważną funkcję dla Płocka i całego kraju, będąc jednym z głównych ośrodków władzy. Dzisiaj Wzgórze Tumskie jest historyczną wizytówką miasta, przyciągając turystów z całego świata swoją bogatą historią i zabytkami.

Co warto zobaczyć na Wzgórzu Tumskim?

Katedra Płocka

Jednym z najważniejszych zabytków na Wzgórzu Tumskim jest Katedra Płocka. Ta imponująca budowla, wzniesiona w XII wieku, jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce. W jej wnętrzach znajdują się groby polskich królów – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, co dodaje jej jeszcze większego znaczenia historycznego.

Muzeum Diecezjalne

Kolejnym punktem na mapie turystycznej Wzgórza Tumskiego jest Muzeum Diecezjalne, które mieści się w dawnym opactwie benedyktyńskim. Muzeum prezentuje bogatą kolekcję sztuki sakralnej, w tym rękopisy, starodruki, zabytkowe naczynia liturgiczne i obrazy.

Zamek Książąt Mazowieckich

Nieopodal katedry znajduje się Zamek Książąt Mazowieckich, który również jest ważnym elementem historycznym Płocka. Choć zamek przeszedł wiele przebudów, wciąż zachowuje swój dawny urok i przyciąga zwiedzających swoją architekturą i historią.

Ciuchcia Tumska – powrót do tradycji

Powrót Ciuchci Tumskiej na ulice Płocka to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również nawiązanie do dawnych tradycji miasta. Kolejka ta, kursująca już od wielu lat, stała się jednym z symboli Płocka, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów. Dzięki niej można w komfortowy sposób zwiedzić najpiękniejsze miejsca w mieście, jednocześnie poznając jego bogatą historię i kulturę.

Ciuchcia Tumska to niezwykła atrakcja, która powraca na ulice Płocka, aby zachwycać mieszkańców i turystów. Dzięki starannie zaplanowanej trasie, podróżni mogą podziwiać najpiękniejsze zakątki miasta, od malowniczego nabrzeża Wisły po historyczny Stary Rynek. Wagoniki kolejki, wyposażone w system nagłaśniający, umożliwiają słuchanie ciekawostek i historii o Płocku, co czyni podróż jeszcze bardziej interesującą i edukacyjną.

Warto skorzystać z tej wyjątkowej okazji i wybrać się na przejażdżkę Ciuchcią Tumską, aby poznać piękno i historię Płocka w niecodzienny sposób. Cena biletu wynosząca 15 zł jest bardzo przystępna, a oferowane atrakcje z pewnością pozostaną na długo w pamięci każdego uczestnika.

Źródło: www.naszemiasto.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...