wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Dzień Cebularza – Nowe Święto w Lublinie

Data:

- REKLAMA -

Zwykły placek z cebulą robi furorę i doczekał się swojego święta. Już w ten weekend mieszkańcy Lublina będą mieli okazję świętować Dzień Cebularza. W programie znajdą się warsztaty, spacery, instalacje artystyczne, mapping na Wieży Trynitarskiej oraz degustacje.

Cebularz na stołach i w sercach Lublinian

Cebularzowe świętowanie obejmie wybrane lokale gastronomiczne, gdzie specjalne menu będzie celebrować ten regionalny przysmak. Odwiedzający Lublin będą mogli wziąć udział w spacerach z Przewodnikiem Inspiracji, pokazach w Regionalnym Muzeum Cebularza oraz warsztatach kulinarnych. Nawet podróżni przybywający na Dworzec Lublin zostaną przywitani pysznym plackiem z cebulą.

Inauguracja Dnia Cebularza

Dni 21-22 czerwca będą pełne atrakcji. Wydarzenie rozpocznie się w piątek, kiedy to partnerskie piekarnie zaoferują cebularze, a w lokalach gastronomicznych pojawią się menu inspirowane tym regionalnym specjałem. Wieczorem odbędzie się spacer z Przewodnikiem Inspiracji, zakończony mappingiem na fasadzie Wieży Trynitarskiej. Podróżni przybywający do Lublina tego dnia zostaną serdecznie powitani cebularzem na dworcu.

Kulinarne dziedzictwo Lublina

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, podkreśla znaczenie tego wydarzenia: – „Znany wszystkim mieszkańcom Lubelszczyzny pszenny placek z cebulą i makiem stał się inspiracją do stworzenia nowego, miejskiego wydarzenia. 'Dzień Cebularza’ będzie doskonałą okazją do odkrywania na nowo tego charakterystycznego wypieku oraz do poznania jednego z najbardziej charakterystycznych smaków naszego miasta. Serdecznie zachęcam wszystkich do udziału w zaplanowanych atrakcjach.”

Sobotnie atrakcje

Sobota przyniesie jeszcze więcej atrakcji. Zaplanowano dwa spacery z przewodnikami, pokazy w Regionalnym Muzeum Cebularza oraz warsztaty kulinarne w Miejscu Inspiracji – Perłowej Pijalni Piwa. Uczestnicy będą mogli przygotować lody cebulowe oraz dania inspirowane cebularzem. Na wydarzenia obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Na pl. Łokietka będzie można skosztować cebularzy z lokalnych piekarni, a w przestrzeni miejskiej pojawią się tematyczne instalacje artystyczne. Przez cały dzień w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1/3 dostępna będzie specjalna gra miejska. Na zakończenie Dnia Cebularza, fasada Wieży Trynitarskiej ponownie rozświetli się mappingiem, zachęcając do wspólnego świętowania w przyszłym roku.

Organizatorzy i partnerzy

Dzień Cebularza organizowany jest przez Miasto Lublin oraz Lubelską Organizację Turystyczną „Metropolia Lublin”. Szczegółowy harmonogram oraz informacje o zapisach na poszczególne atrakcje znajdują się na stronie www.lublin.eu/cebularz.

Źródło: lublin.eu

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...