wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Tablica Upamiętniająca Ryszarda Peryta Stanęła Przed Szkołą Podstawową nr 6 w Zielonej Górze

Data:

- REKLAMA -

Przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Kingi w Zielonej Górze odsłonięto tablicę upamiętniającą Ryszarda Peryta, który od pięciu lat jest patronem tej placówki.

Ryszard Peryt (1947-2019) to postać niezwykle zasłużona dla polskiej kultury, rodowity zielonogórzanin, reżyser, aktor i profesor sztuk teatralnych. Znany jest jako twórca inscenizacji oper barokowych, klasycznych i dziewiętnastowiecznych oraz polskich prawykonań oper dwudziestowiecznych. Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie dzieła sceniczne Mozarta, a także inscenizował utwory oratoryjne.

Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Sceny Operowej Teatru Narodowego w Warszawie (1996–1997) oraz Polskiej Opery Królewskiej (2017–2019). Jego wpływ na świat opery jest nieoceniony, a jego twórczość pozostawiła niezatarte ślady w historii sztuki. – „W myśl przysłowia „cudze chwalicie, swego nie znacie” Ryszard Peryt paradoksalnie jest bardziej znany na świecie niż w rodzimej Zielonej Górze” – zaznacza Krystian Pawelec, dyrektor Zespołu Edukacyjnego nr 11, w skład którego wchodzi SP nr 6. – „Dzięki takiemu patronowi mamy od kogo czerpać i kim się inspirować.”

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ryszarda Peryta było dla wielu wzruszającym momentem. Iwona Peryt-Gierasimczuk, siostra artysty i autorka książki „Droga do opery ubogiej”, nie kryła emocji. – „To jeden z najważniejszych momentów w moim życiu. Ryszard był moim bratem i artystą światowego formatu, który polską kulturę wzniósł na wyżyny. Był szczególnym człowiekiem o ogromnej wiedzy. Bardzo mi go brak” – dzieliła się swoimi odczuciami.

Autorem płaskorzeźby na tablicy jest rzeźbiarz Artur Wochniak. – „Spośród wielu zdjęć, które były inspiracją do stworzenia portretu, wybrałem to, na którym bohater jest w średnim wieku. Właśnie wtedy jego kariera była najbardziej dynamiczna” – mówi artysta.

Podczas uroczystości naczelnik wydziału oświaty i spraw społecznych urzędu miasta, Jarosław Skorulski, skierował swoje słowa do uczniów SP nr 6. – „Tablica, która stanęła przed szkołą, pozostawi trwały ślad. Na co dzień będzie przypominać wam, że warto pielęgnować w sobie miłość do sztuki i otwartość na piękno, czego wam serdecznie życzę.”

Uroczystość dopełniły dźwięki ukochanego przez Ryszarda Peryta Mozarta, wykonane na skrzypce i klarnet, oraz hymn szkoły, wzbogacony o specjalną zwrotkę na cześć patrona.

Odsłonięcie tablicy przed SP nr 6 to ważne wydarzenie dla społeczności szkolnej i całego miasta, przypominające o znaczeniu kultury i sztuki w codziennym życiu oraz o dziedzictwie, jakie pozostawił po sobie Ryszard Peryt.

Źródło: UM Zielona Góra

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...