wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Nowy Przystanek i Zielony Skwer na Wildzie: Inwestycja dla Mieszkańców

Data:

- REKLAMA -

Przy zbiegu ulic Roboczej i Umińskiego na poznańskiej Wildzie zrealizowano projekt, który przyniósł korzyści zarówno pasażerom komunikacji miejskiej, jak i okolicznym mieszkańcom. Inwestycja, która powstała dzięki współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, Zarządu Transportu Miejskiego, Zarządu Dróg Miejskich oraz rady osiedla, obejmuje nie tylko nowy przystanek autobusowy, ale także nowo zagospodarowany skwer.

Przystanek i Skwer: Korzyści dla Wszystkich

Głównym celem projektu było stworzenie przystanku autobusowego, który będzie dostępny dla wszystkich użytkowników, w tym osób z małymi dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami. Jednakże w trakcie planowania postanowiono, że na inwestycji skorzystać powinni również przechodnie i mieszkańcy okolicy.

W związku z tym, oprócz budowy wyniesionej platformy przystankowej i wiaty, zdecydowano o zagospodarowaniu istniejącej wyspy pośrodku jezdni. Na zbiegu ulic Roboczej i Umińskiego powstał zielony skwer, który stał się nowym miejscem odpoczynku i relaksu.

Zielony Zakątek w Serce Wildy

W centralnej części skweru utworzono plac, na którym zamontowano ławki, umożliwiające mieszkańcom odpoczynek. Otoczenie wzbogacono o roślinność, w tym platany wschodnie, krzewy, byliny oraz trawy ozdobne i rośliny cebulowe. Dobór gatunków kwitnących oraz o ciekawym pokroju sprawia, że rabaty będą atrakcyjne przez większość roku.

Ponadto, zagospodarowano teren sąsiadujący z budynkiem przy ul. Roboczej 43, co dodatkowo poprawiło estetykę okolicy. Rośliny, choć świeżo posadzone, w pełni ujawnią swoje piękno za kilka miesięcy.

Korzyści Ekologiczne i Społeczne

Dzięki nowemu skwerowi, mieszkańcy zyskali nie tylko estetyczne i funkcjonalne miejsce do wypoczynku, ale również rozwiązania korzystne dla środowiska. Zieleń obniża temperaturę otoczenia w upalne dni i poprawia retencję wód deszczowych, co jest szczególnie ważne w obliczu coraz częstszych gwałtownych ulew.

Koszt i Przyszłość Inwestycji

Całkowity koszt prac, obejmujących budowę przystanku, skweru oraz nasadzenia, wyniósł ponad 1,3 miliona złotych. Planowane są jeszcze prace wykończeniowe, które zostaną przeprowadzone przy sprzyjającej pogodzie, szczególnie na obszarze przeznaczonym dla pieszych.

Inwestycja przy zbiegu ulic Roboczej i Umińskiego to doskonały przykład jak dobrze zaplanowane projekty mogą przynieść wielowymiarowe korzyści dla społeczności lokalnej. Nowy przystanek i skwer to nie tylko udogodnienia komunikacyjne, ale również poprawa jakości życia i estetyki przestrzeni publicznej na Wildzie.

Źródło: poznan.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...