wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Sesja Rady Miasta w Bydgoszczy: Wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Rafała Bruskiego

Data:

- REKLAMA -

19 czerwca odbyła się ważna sesja Rady Miasta Bydgoszczy, podczas której prezydent Rafał Bruski otrzymał zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium. Prezydent, który zwyciężył w wyborach 7 kwietnia zdobywając 53,5 proc. głosów, uzyskał poparcie radnych Trzeciej Drogi w kluczowym głosowaniu.

Dyskusja nad oceną raportu o stanie miasta była długa i szczegółowa, a udział w niej wzięli wszyscy radni wybrani w ostatnich wyborach. Ostatecznie siedemnastu radnych, w tym przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej wspierani przez Trzecią Drogę, udzieliło prezydentowi Bruskiemu wotum zaufania. Dziewięciu radnych z Bydgoskiej Prawicy zagłosowało przeciw, natomiast dwóch radnych – Bogdan Dzakanowski z BP i Radosław Ginther z TD – wstrzymało się od głosu.

Po głosowaniu nad wotum zaufania, skarbnik miasta Piotr Tomaszewski przedstawił szczegółowy raport dotyczący wykonania budżetu Bydgoszczy za rok 2023. W swoim wystąpieniu podkreślił, że mimo rosnących dochodów miasta, które w 2023 roku były wyższe o 287 milionów złotych w porównaniu do 2019 roku, wydatki wzrosły jeszcze bardziej, bo o 420 milionów złotych. Skarbnik zaznaczył, że nadwyżka operacyjna zmniejszyła się z 291 milionów złotych w 2019 roku do 158 milionów złotych w 2023 roku.

Tomaszewski zwrócił również uwagę na negatywny wpływ zmian w dochodach z PIT na finanse miasta. W ciągu ostatnich kilku lat, zgodnie z wyliczeniami Związku Miast Polskich, Bydgoszcz straciła 673 miliony złotych, nawet uwzględniając rekompensaty. Jego wypowiedzi wywołały kontrowersje i sprzeciw przewodniczącego klubu radnych Bydgoskiej Prawicy Pawła Bokeja oraz innych radnych BP, którzy skrytykowali jego ocenę.

Pomimo trudnych warunków zewnętrznych, skarbnik Tomaszewski ocenił, że budżet został wykonany prawidłowo, zarówno pod względem księgowym, jak i rzeczowym. Regionalna Izba Obrachunkowa, Komisja Rewizyjna Rady Miasta oraz pozostałe komisje przedstawiły pozytywne opinie na temat realizacji budżetu.

W wyniku głosowania radni udzielili prezydentowi Bruskiemu absolutorium. Osiemnastu radnych, w tym pełne składy KO i TD, zagłosowało za, dziewięciu radnych BP było przeciw, a radny Dzakanowski ponownie wstrzymał się od głosu.

Sesja Rady Miasta potwierdziła silne poparcie dla prezydenta Rafała Bruskiego i jego zarządzania miastem, mimo trudnych wyzwań finansowych i politycznych, z jakimi musi się mierzyć Bydgoszcz.

Źródło: bydgoszczinformuje.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...