wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Tężnia na Wygodzie – Nowa Atrakcja dla Mieszkańców Białegostoku

Data:

- REKLAMA -

Białystok może się teraz pochwalić swoją pierwszą tężnią solankową, która znajduje się przy ul. Pieczurki. Ta nowoczesna i przemyślanie zaprojektowana przestrzeń jest miejscem, gdzie każdy może poczuć się komfortowo i czerpać korzyści z unikalnego mikroklimatu, który tam panuje. Co więcej, już wkrótce na terenie miasta powstaną kolejne tężnie – trzy suche oraz jedna mokra.

Tężnia przy ul. Pieczurki jest wyjątkowa pod wieloma względami. Konstrukcja z drewna i gałęzi tarniny pozwala na zwiększenie stężenia soli w solance przez jej częściowe odparowanie. W ten sposób powstaje mikroklimat, który jest niezwykle korzystny dla zdrowia. Regularne inhalacje w takim środowisku mogą wspomagać profilaktykę i leczenie chorób dróg oddechowych, nadciśnienia oraz alergii.

Inwestycja ta została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021, a jej koszt wyniósł niemal 600 tysięcy złotych. Tężnia jest ogólnodostępna i czynna w godzinach od 12:00 do 19:00 od poniedziałku do piątku oraz od 8:00 do 20:00 w weekendy i święta, w sezonie określanym przez Zarząd Mienia Komunalnego, który sprawuje opiekę nad obiektem.

Przed rozpoczęciem korzystania z tężni, warto zapoznać się z regulaminem umieszczonym przed wejściem. Znajdują się tam istotne informacje, takie jak zalecenia dotyczące długości jednej sesji, która nie powinna przekraczać 45 minut, przy czym najbardziej efektywne są sesje trwające około 30 minut.

– Zachęcam wszystkich mieszkańców do odwiedzenia naszej pierwszej tężni – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Jest to miejsce nie tylko piękne, ale i bardzo korzystne dla zdrowia. Przygotowujemy się do budowy kolejnych takich obiektów, które już niedługo pojawią się w różnych częściach miasta.

Obecnie trwają przygotowania do budowy kolejnych tężni, które znajdują się na różnych etapach realizacji, w zależności od lokalizacji i rodzaju konstrukcji. Jedna z nich zostanie zainstalowana w Parku Planty, w pobliżu siłowni na świeżym powietrzu. Kolejna tężnia powstanie przy ul. Szkolnej, na skrzyżowaniu z ul. Klonową. Trzecia z nowych tężni zostanie wybudowana w Parku im. Jadwigi Dziekońskiej. Wszystkie te obiekty będą tężniami solnymi suchymi. Miasto posiada już dwa pozwolenia na ich budowę, a trzecie jest w trakcie uzyskiwania.

Dodatkowo, Zarząd Mienia Komunalnego prowadzi przetarg na wykonanie kolejnej tężni solankowej przy ul. Fredry, na terenie sportowo-rekreacyjnym. Ten projekt również jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Tężnie solankowe i solne stają się coraz bardziej popularne w Białymstoku, oferując mieszkańcom nie tylko miejsce do relaksu, ale także wspomagające zdrowie. Dzięki takim inwestycjom, miasto stawia na poprawę jakości życia i zdrowia swoich mieszkańców, tworząc przestrzenie, które sprzyjają zdrowemu trybowi życia.

Źródło: bialystok.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...