wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Wakacyjne spacery po Bytomiu: Odkryj miasto z nowej perspektywy

Data:

- REKLAMA -

Letni sezon w Bytomiu zapowiada się niezwykle interesująco dla wszystkich miłośników historii, architektury i miejskich legend. Lokalna Organizacja Turystyczna Miasta Gwarków przygotowała cykl tematycznych spacerów z przewodnikami, które pozwolą poznać nieoczywiste zakątki miasta i jego okolice. Pierwszy spacer odbędzie się już 29 czerwca, a bilety można nabyć online.

Nocne zwiedzanie z dreszczykiem

Inaugurację cyklu rozpocznie nocny spacer z przewodnikiem Tomaszem Śmiałkiem. Trasa „Nie ma się czego bać” prowadzi ulicą Piekarską, a uczestnicy będą mieli okazję odkryć mroczne sekrety „trupiego kamienia”. Wycieczka rozpocznie się o 22:30, a jej finał zaplanowano na północ, kiedy to sprawdzona zostanie prawdziwość lokalnych legend. Bilety są dostępne w cenie 29 zł (normalny) i 19 zł (ulgowy).

Industrialne skarby i przyrodnicze zakątki

Dla tych, którzy wolą dzienne eskapady, Tomasz Sanecki przygotował historyczną podróż poza miasto. 6 lipca o 9:00 wyruszy wycieczka do Kamieniołomu Blachówka i Hałdy Popłuczkowej – miejsc związanych z wydobyciem dolomitu i srebra. Kolejna wyprawa, 20 lipca, pozwoli zajrzeć do dawnych zakładów przemysłowych, takich jak oczyszczalnia ścieków w Zamłyniu czy zakłady Orła Białego.

Średniowieczne mury i nekropolie

Dariusz Pietrucha zabierze uczestników spacerów w czasy średniowiecza. 13 lipca o 9:00 rozpocznie się trasa wzdłuż dawnych murów miejskich, gdzie można będzie zobaczyć lokalizacje takich miejsc jak nekropolia Piastów, Brama Krakowska, Tarnogórska, Gliwicka oraz ruiny zamku książęcego.

Tajemnice pogranicza i mroczne historie

31 lipca Tomasz Śmiałek poprowadzi wycieczkę Szlakiem przemytników po dawnym pograniczu polsko-niemieckim w Łagiewnikach. Spacer rozpocznie się o 10:00, a jego uczestnicy poznają tajniki przemycania towarów oraz codzienność żołnierzy polskiej kompanii fortecznej w 1939 roku. Kolejna wyprawa Śmiałka, zaplanowana na 14 września, skupi się na mrocznych zbrodniach i występkach, odkrywając przed uczestnikami historyczne „miejsca złe”.

3 sierpnia Tomasz Sanecki przypomni najstarsze dzieje Bytomia, a 10 sierpnia Dariusz Pietrucha zaprosi na nocny spacer pełen miejskich legend. Uczestnicy zwiedzą miejsca owiane tajemnicami, takie jak ścinadło, koszary i cmentarz. 24 sierpnia o 9:00 będzie okazja poznania najważniejszych mogił i grobowców cmentarza Mater Dolorosa.

Szlakiem Tiele-Wincklerów i bytomskich kamienic

Teresa Ebis zaprasza 27 lipca na wycieczkę śladami rodziny Tiele-Wincklerów w Miechowicach, gdzie zwiedzać będzie można krypty pod kościołem pw. św. Krzyża, park i pałac oraz Domek Matki Ewy. 17 września, z okazji jubileuszu, odbędą się dwa spacery po architektonicznych perełkach Bytomia, w tym m.in. przy Rynku 20, Korfantego 18 i pl. Sikorskiego.

Na zakończenie, 7 września, odbędzie się wycieczka śladem bytomskich ewangelików, obejmująca m.in. mury kościoła pw. św. Wojciecha i stary cmentarz ewangelicki.

Szczegółowe informacje oraz bilety na spacery dostępne są na stronie miastagwarkow.pl. Zachęcamy do udziału w tych wyjątkowych wydarzeniach, które pozwolą odkryć Bytom na nowo!

Źródło: bytom.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...