wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Nowa zieleń na Jeżycach w Poznaniu

Data:

- REKLAMA -

W sercu poznańskiej dzielnicy Jeżyce, na skrzyżowaniu ulic Kassyusza i Galla Anonima, powstał nowy park kieszonkowy. Jest to efekt zwycięskiego projektu w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, noszącego nazwę „Cała wuchta zieleni dla Jeżyc!”.

Rejon ten został odbrukowany, co umożliwiło zasadzenie roślinności na powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Wśród 21 posadzonych drzew znajdują się między innymi ambrowce, lipy, klony oraz platany. Dodatkowo park wzbogacony został o liczne kwitnące krzewy i byliny, które dobrano tak, aby można było je podziwiać przez większą część roku.

W centralnym punkcie parku znajduje się plac wyposażony w ławki, co sprzyja wypoczynkowi wśród zieleni. Zachowane zostało również przejście dla pieszych, przy którym zamontowano specjalne maty fakturowe, przeznaczone dla osób niewidomych i niedowidzących.

Realizacja tego projektu znacząco poprawiła estetykę okolicy. Mieszkańcy oraz przechodnie zyskali nowe miejsce do wypoczynku. Dzięki nowej roślinności zmniejszy się także temperatura otoczenia w gorące letnie dni, a poprawie ulegnie retencja wód opadowych.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, podkreśla: „Od wielu lat konsekwentnie zazielenimy ulice i odbrukowujemy przestrzenie pod zieleń, szczególnie te, które nie są wykorzystywane przez użytkowników ruchu lub nie pełnią innych funkcji. Park kieszonkowy na skrzyżowaniu ulic Galla Anonima i Kassyusza jest kolejnym przykładem naszej współpracy z lokalną społecznością, w tym przypadku z Jeżyc, która zaproponowała ten projekt w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Będziemy kontynuować takie działania w różnych częściach Poznania.”

Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 670 tysięcy złotych, z czego ponad 300 tysięcy złotych pochodziło ze środków PBO. Projekt zdobył poparcie ponad 1200 osób, co świadczy o dużym zainteresowaniu mieszkańców poprawą zieleni miejskiej.

Nowy park kieszonkowy to nie tylko estetyczny dodatek do Jeżyc, ale przede wszystkim miejsce, które służy mieszkańcom, poprawiając jakość życia w tej części Poznania.

Źródło: poznan.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...