wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Inwestycja w Edukację: Termomodernizacja CKZiU nr 1 „Budowlanka” w Zielonej Górze

Data:

- REKLAMA -

Dzisiaj prezydent Zielonej Góry, Marcin Pabierowski, podpisał umowę na realizację termomodernizacji Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka”. To renomowane technikum, uznawane za najlepszą szkołę o profilu budowlanym w kraju i lidera w województwie lubuskim, przejdzie kompleksowy remont, który znacznie poprawi jego infrastrukturę.

Projekt i Wykonawca

Wykonawcą przedsięwzięcia została firma EUROBUD z Klępiny koło Nowogrodu Bobrzańskiego. Inwestycja, której koszt wynosi 8 mln 965 tys. zł, jest współfinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 7 mln 549 tys. zł, co stanowi około 84% całej kwoty.

Zakres Prac Modernizacyjnych

Projekt termomodernizacji obejmuje szeroki zakres prac, w tym:

  • Wymianę instalacji centralnego ogrzewania,
  • Częściową wymianę okien i drzwi,
  • Przebudowę instalacji elektrycznych wewnątrz budynku,
  • Instalację fotowoltaiczną o mocy 48,76 kW,
  • Montaż instalacji odgromowej,
  • Zagospodarowanie wód opadowych oraz uporządkowanie kanalizacji deszczowej i sanitarnej wokół budynku.

Dodatkowo, projekt przewiduje naprawę schodów i murków, wymianę i naprawę naświetli piwnicznych, odtworzenie ciągów komunikacyjnych oraz wykonanie podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami. Firma EUROBUD zajmie się także robotami wykończeniowymi, w tym malowaniem ścian i sufitów po zakończeniu prac termomodernizacyjnych.

Wypowiedzi Kluczowych Osób

Prezydent Marcin Pabierowski, podkreślił znaczenie tej inwestycji dla przyszłości szkoły:

  • „Nasza 'Budowlanka’ pod kierownictwem pani dyrektor M. Ragiel jest najlepszą szkołą budowlaną w Polsce. Bijemy wszystkich na głowę wiedzą i skutecznością. Aby nasza 'Budowlanka’ była jeszcze lepsza, potrzebujemy termomodernizacji budynku szkoły, który zyska nie tylko nową elewację, ale i fotowoltaikę. Poprawią się warunki do nauki i komfort pracy nauczycieli. To inwestycja w edukację.”

Wiceprezydent Paweł Tonder dodał:

  • „Skończyliśmy z prezydentem tę szkołę w 1998 r. i od tej pory nic się nie zmieniło, bardzo się cieszę, że teraz wypięknieje.”

Historia i Znaczenie Szkoły

Dyrektor Małgorzata Ragiel wyraziła swoje zadowolenie z nadchodzących zmian:

  • „Szkoła została oddana do użytku w 1958 r. i od tego czasu nie było żadnego remontu elewacji. Nasi uczniowie dobrze wybudowali ten obiekt, bo przez 66 lat się nie rozpadł. Jestem bardzo szczęśliwa, bo przez 22 lata zabiegałam o ten remont. Będziemy mieć ładną szkołę, która przynosi chlubę miastu Zielona Góra.”

CKZiU nr 1 „Budowlanka” od trzech lat znajduje się w pierwszej dziesiątce rankingu „Perspektyw”, a wśród szkół budowlanych piąty raz z rzędu nie ma sobie równych. Szkoła poszerzyła swoje kwalifikacje o budownictwo wodne i meliorację, co jeszcze bardziej zwiększa jej renomę i atrakcyjność.

Ekologia i Zakończenie Prac

W ramach inwestycji, przy budynku „Budowlanki” zostaną zamontowane budki dla ptaków, co jest częścią ekologicznego podejścia miasta do modernizacji obiektów edukacyjnych. Wykonawca, po przekazaniu placu budowy, będzie miał 170 dni na realizację całego projektu.

Branżowe Centrum Umiejętności

Warto również wspomnieć o niedawno zakończonej inwestycji – Branżowym Centrum Umiejętności, które działa od 1 kwietnia przy CKZiU nr 1 „Budowlanka”. Centrum, o powierzchni 580 mkw., wyposażone jest w nowoczesne sale wykładowe i pomieszczenia pomocnicze. Koszt tego zadania wyniósł 10 mln zł.

Branżowe Centrum Umiejętności, obok CKZiU nr 1 „Budowlanka”, powstało również w „Elektroniku”, gdzie od grudnia kształci się w zawodach informatyk i programista. Celem tych ośrodków jest jak najlepsze przygotowanie młodych ludzi do wejścia na rynek pracy, łącząc branże, pracodawców, szkoły i uczelnie.

Podsumowanie

Inwestycje w CKZiU nr 1 „Budowlanka” i Branżowe Centrum Umiejętności pokazują zaangażowanie miasta w rozwój edukacji i przygotowanie młodzieży do przyszłych wyzwań zawodowych. Termomodernizacja szkoły to krok w stronę nowoczesności, energooszczędności i komfortu nauki, który przyniesie korzyści nie tylko uczniom, ale całej społeczności Zielonej Góry.

Źródło: UM Zielona Góra

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...