wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Jak wysokie będą wieżowce, które powstaną przy popularnej galerii handlowej w Gdańsku?

Data:

- REKLAMA -

Gdańsk Wrzeszcz, znane z dynamicznego rozwoju i nowoczesnej infrastruktury, staje w obliczu kluczowej decyzji dotyczącej przyszłości jednego z jego centralnych punktów – centrum handlowego Manhattan. Pomimo ambitnych planów deweloperów zakładających budowę 100-metrowych wieżowców, władze miasta zdecydowały, że nowa zabudowa nie może przekroczyć 30 metrów. Decyzja ta wzbudza wiele emocji i rodzi pytania o przyszłość tego terenu.

Jaką wysokość powinna mieć zabudowa nowego Manhattanu?

Dyskusje na temat wysokości nowej zabudowy Manhattanu są żywe i budzą zainteresowanie zarówno mieszkańców, jak i urbanistów. Opinie są podzielone:

Identyczną jak obecny obiekt

Maksymalnie 30 m wysokości

Nie więcej niż Olimp i Quattro Towers (55 m)

Powyżej 100 m zgodnie z wnioskiem dewelopera

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców (3058 głosów) pokazują zróżnicowane podejście do przyszłości tego miejsca.

Dyskusje na sesji Rady Miasta Gdańska

Temat Manhattanu był omawiany podczas absolutoryjnej sesji Rady Miasta Gdańska. Zarówno mieszkańcy, jak i prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, wyrazili swoje stanowiska

„Pomysły 100- czy 200-metrowych wieżowców w tym miejscu należy włożyć między bajki, choć zapewne inwestor będzie walczył do ostatniej kropli krwi i być może skończy się to w sądzie. Jako miasto wykorzystamy wszystkie narzędzia i procedury, żeby w tym miejscu nadal były usługi”

– zadeklarowała Dulkiewicz.

Architekt miasta: nie więcej niż 30 m wysokości

Prof. Piotr Lorens, architekt miasta Gdańska i szef Biura Architekta Miasta, podkreślił, że zgodnie z rekomendacjami ze Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej, maksymalna wysokość zabudowy na tym terenie nie powinna przekraczać 30 m. Lorens zauważył również, że teren nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, co komplikuje proces decyzyjny.

„Zgodnie z rekomendacjami, które wynikają ze Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej, dopuszczamy tutaj budynki o wysokości maksymalnie 30 m” – mówi Lorens. „Miasto zdecydowało o wstrzymaniu prac nad planem do momentu zakończenia prac nad Studium PAG.”

Wysokość zabudowy a kontekst urbanistyczny

Czy 30 m to wysokość, która zadowoli mieszkańców Wrzeszcza? To kompromis między ambitnymi planami dewelopera a koniecznością zachowania spójności urbanistycznej. Z jednej strony wysokość ta podwyższa obecny budynek Manhattanu o około jedną trzecią, z drugiej zaś wpisuje się w istniejącą zabudowę.

Obecny budynek Manhattanu jest projektowany tak, aby harmonijnie wpasować się w otoczenie. Wyższe kondygnacje są wycofane względem al. Grunwaldzkiej, a od strony ul. Jaśkowa Dolina obiekt „wgryza” się kondygnacją parteru poniżej poziomu ulicy.

Miasto kontra deweloper: Przyszłość Manhattanu

Miasto, reprezentowane przez architekta Piotra Lorensa, chce wprowadzić na tym terenie duży udział zabudowy usługowej i nie dopuścić do realizacji wieżowców wyższych niż 30 m.

„Musimy pamiętać, że obiekt centrum handlowego Manhattan, podobnie jak teren, który mu przynależy, jest terenem prywatnym. Oznacza to, że miasto może jedynie kontrolować w ramach planu zagospodarowania przestrzennego przyszłą funkcję tego terenu oraz jego wysokość”

 – dodaje Lorens.

Zabudowa Manhattanu a okoliczne blokowiska

Przekładając wysokość 30 m na zabudowę, otrzymujemy budynki o 8-11 kondygnacjach. Taka wysokość jest porównywalna z falowcami na Przymorzu (32 m wysokości) czy najwyższymi blokami z okresu PRL na Zaspie lub Żabiance (30-35 m). W centrum Wrzeszcza znajdują się również wyższe budynki, takie jak Olimp, Quattro Towers czy 85-metrowy biurowiec Neptun.

Konflikty wokół wysokości zabudowy

Decyzja o ograniczeniu wysokości zabudowy do 30 m nie jest odosobnionym przypadkiem. Kilka lat temu podobne konflikty miały miejsce w Brzeźnie, gdzie miasto odstąpiło od planu zabudowy z trzema punktowcami w rejonie ul. Krasickiego, również z powodu protestów mieszkańców.

Podsumowanie

Przyszłość centrum handlowego Manhattan we Wrzeszczu jest przedmiotem intensywnych debat. Władze miasta stoją na stanowisku, że nowa zabudowa nie powinna przekraczać 30 m, co jest kompromisem między interesami dewelopera a potrzebami mieszkańców. Decyzja ta ma na celu zachowanie harmonii urbanistycznej i zapewnienie, że teren ten będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i przedsiębiorcom, bez dominacji wysokich wieżowców.

Źródło: https://www.trojmiasto.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...