wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku oraz co warto o niej wiedzieć?

Data:

- REKLAMA -

Rok 2024 przynosi wiele korzyści dla seniorów w Polsce, w tym dwie waloryzacje emerytur oraz wypłaty trzynastej i czternastej emerytury. Zanim jednak osoby planujące przejście na emeryturę podejmą decyzję, powinny dokładnie przemyśleć, kiedy złożyć wniosek emerytalny do ZUS. Wybór odpowiedniego miesiąca może znacząco wpłynąć na wysokość przyszłego świadczenia.

Kiedy ZUS przyznaje emeryturę?

Od 2017 roku wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Aby ZUS przyznał emeryturę, osoba musi spełnić kilka warunków:

Ukończenie powszechnego wieku emerytalnego: ZUS przyznaje emeryturę na wniosek osobom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku i osiągnęły wymagany wiek.

Opłacone składki: Senior musi mieć opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowych, choćby za jeden dzień, np. jako pracownik czy osoba prowadząca działalność pozarolniczą.

Emerytura jest przyznawana od miesiąca, w którym senior złoży wniosek, jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym ukończy powszechny wiek emerytalny.

Jak ZUS ustala wysokość emerytury?

ZUS ustala wysokość emerytury na podstawie zgromadzonych składek oraz kapitału początkowego. Proces ten obejmuje:

Kapitał początkowy: Obliczany za okres do 31 grudnia 1998 roku.

Składki na ubezpieczenie emerytalne: Zapisane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

Środki zapisane na subkoncie w ZUS: Gromadzone od stycznia 1999 roku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza wysokość emerytury poprzez podzielenie sumy zgromadzonych składek oraz kapitału przez prognozowany czas trwania życia wyrażony w miesiącach. Główny Urząd Statystyczny publikuje te prognozy w postaci tablic dalszego trwania życia, które aktualizowane są co roku. Od 1 kwietnia 2024 roku będą obowiązywać nowe tablice, wskazujące na wydłużający się czas życia Polaków, co może implikować niższe świadczenia emerytalne.

Waloryzacja emerytury: Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę?

Środki zgromadzone na koncie, subkoncie oraz kapitał początkowy podlegają regularnym waloryzacjom, które mają na celu utrzymanie ich wartości. W Polsce waloryzacja emerytur odbywa się dwa razy w roku:

Waloryzacja emerytur: Przeprowadzana 1 marca każdego roku. Wskaźnik waloryzacji w 2024 roku wyniesie 12,3 proc., co oznacza znaczny wzrost wartości świadczeń. Dlatego dla osób przechodzących na emeryturę korzystne jest składanie wniosków w lutym, aby skorzystać z marcowej waloryzacji.

Waloryzacja roczna kapitału: Dokonywana 1 czerwca i obejmuje środki zgromadzone do 31 stycznia poprzedniego roku. W 2023 roku inflacja wyniosła 11,4 proc., a roczny wskaźnik waloryzacji konta emerytalnego może sięgnąć nawet 14 proc. Z tego względu lipiec może być również korzystnym miesiącem do złożenia wniosku o emeryturę.

Komu i kiedy ZUS przyznaje emeryturę?

Jak już wspomniano, ZUS przyznaje emeryturę osobom, które ukończyły powszechny wiek emerytalny, mają opłacone składki na ubezpieczenie społeczne oraz nie mają przyznanej emerytury z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego. Warto jednak pamiętać, że wysokość emerytury jest uzależniona od momentu złożenia wniosku. Osoby, które osiągną wiek emerytalny w kwietniu 2024 roku lub w kolejnych dwóch miesiącach, mogą stracić na wysokości świadczenia. Z tego powodu, warto skonsultować się z doradcą lub bezpośrednio z ZUS, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat swojej przyszłej emerytury.

Jak ZUS ustala wysokość emerytury?

Wysokość emerytury zależy od kilku czynników, w tym od zgromadzonych składek, kapitału początkowego oraz prognozowanego czasu trwania życia. ZUS stosuje równanie, w którym suma zgromadzonych środków dzielona jest przez liczbę lat, jakie statystycznie pozostają emerytom do przeżycia.

Podsumowanie

Rok 2024 przynosi wiele korzyści dla seniorów, w tym waloryzacje emerytur oraz dodatkowe świadczenia. Decyzja o przejściu na emeryturę powinna być jednak dokładnie przemyślana, a wybór odpowiedniego miesiąca może znacząco wpłynąć na wysokość przyszłego świadczenia. Warto skonsultować się z doradcą emerytalnym lub ZUS, aby podjąć najlepszą decyzję dla swojej sytuacji finansowej. Przejście na emeryturę w lutym lub lipcu 2024 roku może być szczególnie korzystne, ze względu na waloryzacje i dodatkowe świadczenia, takie jak trzynasta i czternasta emerytura.

Źródło: https://serwisy.gazetaprawna.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...