wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Politechnika Bydgoska otwiera nowy rozdział: Kierunek lekarski na Wydziale Medycznym

Data:

- REKLAMA -

Politechnika Bydgoska (PBŚ) świętuje kolejną rocznicę powstania, a jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku jest uruchomienie kierunku lekarskiego na Wydziale Medycznym. Rektor PBŚ, prof. Marek Adamski, z dumą ogłosił, że uczelnia jest gotowa na przyjęcie pierwszych studentów medycyny już w październiku 2024 roku.

Przygotowania na najwyższym poziomie

Prof. Adamski podkreślił, że wdrożono wszystkie uwagi Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA), co gwarantuje najwyższy standard kształcenia. Uczelnia jest doskonale przygotowana pod względem infrastrukturalnym, organizacyjnym i kadrowym. – „Nie zrobiliśmy tego rok wcześniej, gdyż termin ten wynikał z dokładnej analizy” – wyjaśnia rektor. Przygotowania obejmowały zwiększenie liczby zatrudnionych nauczycieli akademickich na Wydziale Medycznym, uruchomienie Rady Naukowej oraz powołanie Komisji Bioetycznej. Program studiów został dostosowany do aktualnych standardów kształcenia, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłych lekarzy.

Inwestycje w przyszłość

Rektor Adamski zwrócił uwagę na liczne inwestycje, które mają na celu zapewnienie studentom medycyny najlepszych warunków do nauki. Zadbano o małe grupy kliniczne, które będą liczyły od dwóch do maksymalnie czterech studentów, co umożliwi bardziej indywidualne podejście do każdego z nich. Zabezpieczono również zaplecze szpitalne oraz uruchomiono program świadomej donacji zwłok. Prosektorium anatomii prawidłowej zostanie wkrótce wyremontowane i wyposażone w nowoczesny sprzęt.

W planach jest także budowa nowoczesnego budynku, w którym znajdą się centrum symulacji medycznych, rozbudowane prosektorium oraz zaplecze dydaktyczne. Na ten cel PBŚ pozyskała blisko 70 milionów złotych, a dodatkowe 9,5 miliona złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zostanie przeznaczone na rozwój kształcenia na kierunku lekarskim.

Reakcja na krytykę

Prof. Adamski odniósł się również do krytyki, która pojawiła się w mediach. – „W ostatnim czasie ukazują się jednak niepodparte faktami publikacje i opinie, krzywdzące dla uczelni. Apeluję, o zaniechanie tego typu działań! Czynię to nie tylko w imieniu własnym, ale w imieniu doświadczonych medyków, wybitnych naukowców i praktyków pracujących na naszym Wydziale Medycznym” – mówił rektor. Dodał, że uczelnia już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem – ponad 150 osób zapisało się na kierunek lekarski w pierwszych dniach rejestracji.

Święto Politechniki Bydgoskiej

Obchody święta uczelni były okazją do wyróżnienia zarówno pracowników, jak i studentów. Dyplomy i listy gratulacyjne otrzymało 23 nowych doktorów, 8 doktorów habilitowanych oraz jeden profesor. Odznaczenia państwowe przyznano 19 pracownikom PBŚ, a studenci zostali wyróżnieni za aktywną pracę na rzecz uczelni, działalność naukową oraz osiągnięcia sportowe.

Tegoroczne święto uczelni przypada na przełom kadencji rektorskiej. Prof. Marek Adamski, który pełni funkcję rektora od czterech lat, został ponownie wybrany na to stanowisko na kolejne cztery lata. – „W ostatnich latach pokazaliśmy, że jesteśmy uczelnią silną, ambitną wspólnotą stawiającą sobie nowe wyzwania, ludźmi kreatywnymi, otwartymi na współpracę z otoczeniem, zaangażowanymi w budowanie potencjału akademickiego naszego miasta i regionu” – podsumował prof. Adamski.

Podsumowanie

Otwarcie kierunku lekarskiego na Politechnice Bydgoskiej to ważny krok w rozwoju uczelni i całego regionu. Dzięki starannym przygotowaniom i znacznym inwestycjom, PBŚ jest gotowa kształcić przyszłych lekarzy na najwyższym poziomie. Rektor prof. Marek Adamski i cała społeczność akademicka mają nadzieję, że osiągnięcia uczelni będą doceniane, a nieuzasadniona krytyka ustąpi miejsca konstruktywnej współpracy.

Źródło: bydgoszczinformuje.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...