wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Zbliżają się imieniny miasta Poznań

Data:

- REKLAMA -

Pod koniec czerwca, Poznań wypełni się mnóstwem atrakcji, przygotowanych z okazji Imienin Patronów Miasta: świętych Piotra i Pawła. Wydarzenia zaplanowane od 28 do 30 czerwca odbędą się na placu Kolegiackim, Ostrowie Tumskim oraz Śródce.

Bogaty Program Wydarzeń

Na mieszkańców Poznania czeka wyjątkowy weekend pełen koncertów, wystaw, spektakli, warsztatów, seansów filmowych oraz pokazów kulinarnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Jak podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, wybór miejsc nie jest przypadkowy. Każda z lokalizacji: Śródka, Ostrów Tumski i plac Kolegiacki, posiada bogatą historię, co dodaje wydarzeniom wyjątkowego charakteru.

Uroczysta Sesja Rady Miasta

Tradycyjnie, 29 czerwca, odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Poznania, podczas której nie podejmuje się uchwał, ale honoruje wybitne osoby ważne dla miasta. Wręczane są honorowe obywatelstwa, tytuły zasłużonych oraz nagrody: naukowe, artystyczne i sportowe. Przewodniczący Rady Miasta, Grzegorz Ganowicz, podkreśla znaczenie tej tradycji w budowaniu tożsamości lokalnej i wspólnoty miejskiej.

Festyny, Pikniki i Warsztaty na Placu Kolegiackim

Plac Kolegiacki będzie miejscem licznych wydarzeń. Po uroczystej sesji radnych na plac przeprowadzą aktorzy widowiska wędrownego Teatru Asocjacja 2006, prezentując spektakl „Siła Patyny”. Następnego dnia odbędzie się rodzinny piknik „Święto Miasta z kolegiatą w tle”, który rozpocznie się wspólnym śniadaniem. Katarzyna Parysek-Kasprzyk z Biura Koordynacji i Rewitalizacji Miasta zapowiada bogaty program, obejmujący spektakle teatralne, warsztaty plastyczne, kulinarne oraz wycieczki z przewodnikiem i warsztaty taneczne.

Wernisaże, Koncerty i Pokazy Rzemieślników

Na Śródce i Ostrowie Tumskim również nie zabraknie atrakcji. W Vinci Art Gallery odbędzie się wernisaż wystawy autorstwa prof. Piotra C. Kowalskiego, a na tarasie widokowym Bramy Poznania wystąpi zespół wokalny Inspiro Ensemble. W weekend mieszkańcy będą mogli odwiedzić Targ Śródecki, gdzie odbędą się pokazy kulinarne, warsztaty rzemieślnicze oraz koncerty.

Lokalni rzemieślnicy zaprezentują swoje umiejętności w zakresie garncarstwa, ceramiki, metaloplastyki oraz introligatorstwa, cukiernictwa i rękodzieła. Zainteresowani będą mogli również zakupić produkty wytworzone w poznańskich warsztatach i pracowniach.

Spacer po Ostrowie Tumskim i Pokazy Filmowe

W sobotę będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po kościele Najświętszej Marii Panny oraz spacerze po Ostrowie Tumskim. W programie znalazły się też warsztaty plastyczne i zabawy w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. W niedzielę w kawiarence Hotelu Śródka odbędzie się pokaz filmowy „Śródeckie opowieści”, ukazujący historię tej najstarszej dzielnicy Poznania. Obchody Imienin Miasta zakończy koncert „Chopin nad Cybiną” w niedzielny wieczór w Bramie Poznania.

Podsumowanie

Imieniny Miasta Poznania to wydarzenie, które każdego roku przyciąga mieszkańców różnorodnymi atrakcjami. Bogaty program kulturalny, historyczne lokalizacje i zaangażowanie lokalnych artystów oraz rzemieślników sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Tegoroczne obchody, finansowane z budżetu Miasta Poznania, odbędą się pod honorowym patronatem Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego Rady Miasta Poznania. Szczegółowy program można znaleźć na Facebooku.

Źródło: poznan.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...