wtorek, 3 grudnia, 2024
- REKLAMA -

Wyrusz w rejs promem po Wiśle, przejedź się zabytkowym tramwajem albo dawnym autobusem na wakacjach w Warszawie!

Data:

- REKLAMA -

Warszawskie Linie Turystyczne (WLT) otworzyły swoje podwoje na nowy sezon, oferując mieszkańcom i turystom niezapomniane przeżycia. Od teraz aż do 22 września, każdy może skorzystać z wielu atrakcji, w tym przepraw przez Wisłę promami, przejazdów zabytkowymi tramwajami, autobusami oraz wycieczek koleją wąskotorową i statkami. To wyjątkowa okazja, by połączyć odkrywanie historii z rekreacją na świeżym powietrzu.

Historia i popularność WLT

Od 15 lat Warszawskie Linie Turystyczne cieszą się niezmiennym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Co roku tysiące ludzi korzysta z możliwości przejażdżki zabytkowym taborem lub bezpłatnych przepraw promowych przez Wisłę. Współczesne pokolenie, znające „ikarusy” i „ogórki” głównie z filmów i opowieści rodziców, może teraz osobiście doświadczyć podróży tymi historycznymi pojazdami. Atrakcje WLT obejmują również rejsy statkiem „Zefir” na północ od stolicy oraz podróże Kolejką Piaseczyńską na południe.

Promy: przeprawa za jeden uśmiech

Warszawskie promy Słonka, Pliszka i Wilga oferują bezpłatne przeprawy przez Wisłę, umożliwiając łatwe przemieszczanie się między lewym a prawym brzegiem miasta. Od 1 lipca, te jednostki pływają codziennie. Słonka przewozi pasażerów z Cypla Czerniakowskiego na plażę Saskiej Kępy, Pliszka kursuje między nabrzeżem mostu Józefa Poniatowskiego a plażą pod stadionem PGE Narodowym, natomiast Wilga łączy Podzamcze z Pragą i ZOO. Na pokład promów można zabrać również swojego czworonożnego przyjaciela, co czyni te przeprawy jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

Zabytkowe tramwaje: czar dawnych czasów

Warszawskie Linie Turystyczne oferują przejazdy zabytkowymi tramwajami linii T i 36. Linia T, znana jako „tetka”, kursuje w weekendy, łącząc Pragę-Północ z Ochotą, przejeżdżając przez najważniejsze punkty miasta, takie jak Trakt Królewski, Muzeum Narodowe, Stare Miasto czy Pałac Kultury i Nauki.

Tramwaje linii 36 kursują codziennie, prowadząc pasażerów przez malownicze trasy z placu G. Narutowicza aż do pętli Metro Marymont. Podczas tych podróży można podziwiać zabytkową architekturę Warszawy, m.in. stację Filtry, MDM, plac Konstytucji oraz Ogród Saski.

W tym sezonie, niespodzianką jest tramwaj GT6, zwany „norymbergiem”, który kursuje jako linia T w weekendy i na trasie 36 w tygodniu. Ten wyjątkowy pojazd przybył do Warszawy z Krakowa, wzbogacając kolekcję zabytkowych tramwajów stolicy.

Autobusy: podróż w przeszłość

Warszawskie Linie Turystyczne to również gratka dla miłośników zabytkowych autobusów. Linia 100 kursuje w weekendy i dni świąteczne, oferując przejażdżki kultowymi pojazdami marki Jelcz, Ikarus oraz słynnym „ogórkiem”. Te autobusy, niekiedy wyposażone w skajowe fotele i otwierane okna, przenoszą pasażerów w czasie, oferując widoki na najważniejsze zabytki Warszawy

Linia 100 rozpoczyna swoją trasę z Dworca Centralnego, przejeżdżając przez Wolę i Muranów, przeprawiając się Mostem Śląsko-Dąbrowskim na Pragę, by wrócić Mostem Świętokrzyskim. Po drodze można zobaczyć m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, muzeum POLIN, Muzeum Narodowe, Stare Miasto oraz ZOO.

Bileciki do kontroli

Podczas przejażdżek liniami 36, T i 100 obowiązują standardowe bilety ZTM. W przypadku braku współczesnych kasowników, pasażerowie mogą skorzystać z pomocy konduktorów, którzy kasują bilety tradycyjnymi metodami. Bilety elektroniczne należy skasować przed wejściem do pojazdu.

Kolejka wąskotorowa i specjalne linie autobusowe

Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa oferuje podróż z Piaseczna do Tarczyna, z przystankiem w Runowie, gdzie można zorganizować piknik. Do Piaseczna można dojechać specjalną linią autobusową 51, obsługiwaną przez zabytkowe autobusy.

Rejs do Serocka

WLT organizują także rejsy do Serocka statkiem „Zefir”. Wycieczka rozpoczyna się o godzinie 9:00 z przystani nad Kanałem Żerańskim i kończy o 18:00. Rejsy obejmują malownicze widoki Zalewu Zegrzyńskiego i ruin mostu z XIX wieku. W Serocku pasażerowie mają dwie godziny na zwiedzanie i relaks.

Bilety na rejsy do Serocka można nabyć w Punktach Obsługi Pasażerów oraz online.

Warszawskie Linie Turystyczne to prawdziwy festiwal nostalgii i nowoczesności, który pozwala odkryć stolicę w wyjątkowy sposób. Dzięki różnorodnym atrakcjom, każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku i zainteresowań. Sezon WLT to doskonała okazja do podróży w czasie, połączonej z odkrywaniem uroków współczesnej Warszawy.

Źródło: https://um.warszawa.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...