wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Wyrusz w rejs promem po Wiśle, przejedź się zabytkowym tramwajem albo dawnym autobusem na wakacjach w Warszawie!

Data:

- REKLAMA -

Warszawskie Linie Turystyczne (WLT) otworzyły swoje podwoje na nowy sezon, oferując mieszkańcom i turystom niezapomniane przeżycia. Od teraz aż do 22 września, każdy może skorzystać z wielu atrakcji, w tym przepraw przez Wisłę promami, przejazdów zabytkowymi tramwajami, autobusami oraz wycieczek koleją wąskotorową i statkami. To wyjątkowa okazja, by połączyć odkrywanie historii z rekreacją na świeżym powietrzu.

Historia i popularność WLT

Od 15 lat Warszawskie Linie Turystyczne cieszą się niezmiennym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Co roku tysiące ludzi korzysta z możliwości przejażdżki zabytkowym taborem lub bezpłatnych przepraw promowych przez Wisłę. Współczesne pokolenie, znające „ikarusy” i „ogórki” głównie z filmów i opowieści rodziców, może teraz osobiście doświadczyć podróży tymi historycznymi pojazdami. Atrakcje WLT obejmują również rejsy statkiem „Zefir” na północ od stolicy oraz podróże Kolejką Piaseczyńską na południe.

Promy: przeprawa za jeden uśmiech

Warszawskie promy Słonka, Pliszka i Wilga oferują bezpłatne przeprawy przez Wisłę, umożliwiając łatwe przemieszczanie się między lewym a prawym brzegiem miasta. Od 1 lipca, te jednostki pływają codziennie. Słonka przewozi pasażerów z Cypla Czerniakowskiego na plażę Saskiej Kępy, Pliszka kursuje między nabrzeżem mostu Józefa Poniatowskiego a plażą pod stadionem PGE Narodowym, natomiast Wilga łączy Podzamcze z Pragą i ZOO. Na pokład promów można zabrać również swojego czworonożnego przyjaciela, co czyni te przeprawy jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

Zabytkowe tramwaje: czar dawnych czasów

Warszawskie Linie Turystyczne oferują przejazdy zabytkowymi tramwajami linii T i 36. Linia T, znana jako „tetka”, kursuje w weekendy, łącząc Pragę-Północ z Ochotą, przejeżdżając przez najważniejsze punkty miasta, takie jak Trakt Królewski, Muzeum Narodowe, Stare Miasto czy Pałac Kultury i Nauki.

Tramwaje linii 36 kursują codziennie, prowadząc pasażerów przez malownicze trasy z placu G. Narutowicza aż do pętli Metro Marymont. Podczas tych podróży można podziwiać zabytkową architekturę Warszawy, m.in. stację Filtry, MDM, plac Konstytucji oraz Ogród Saski.

W tym sezonie, niespodzianką jest tramwaj GT6, zwany „norymbergiem”, który kursuje jako linia T w weekendy i na trasie 36 w tygodniu. Ten wyjątkowy pojazd przybył do Warszawy z Krakowa, wzbogacając kolekcję zabytkowych tramwajów stolicy.

Autobusy: podróż w przeszłość

Warszawskie Linie Turystyczne to również gratka dla miłośników zabytkowych autobusów. Linia 100 kursuje w weekendy i dni świąteczne, oferując przejażdżki kultowymi pojazdami marki Jelcz, Ikarus oraz słynnym „ogórkiem”. Te autobusy, niekiedy wyposażone w skajowe fotele i otwierane okna, przenoszą pasażerów w czasie, oferując widoki na najważniejsze zabytki Warszawy

Linia 100 rozpoczyna swoją trasę z Dworca Centralnego, przejeżdżając przez Wolę i Muranów, przeprawiając się Mostem Śląsko-Dąbrowskim na Pragę, by wrócić Mostem Świętokrzyskim. Po drodze można zobaczyć m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, muzeum POLIN, Muzeum Narodowe, Stare Miasto oraz ZOO.

Bileciki do kontroli

Podczas przejażdżek liniami 36, T i 100 obowiązują standardowe bilety ZTM. W przypadku braku współczesnych kasowników, pasażerowie mogą skorzystać z pomocy konduktorów, którzy kasują bilety tradycyjnymi metodami. Bilety elektroniczne należy skasować przed wejściem do pojazdu.

Kolejka wąskotorowa i specjalne linie autobusowe

Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa oferuje podróż z Piaseczna do Tarczyna, z przystankiem w Runowie, gdzie można zorganizować piknik. Do Piaseczna można dojechać specjalną linią autobusową 51, obsługiwaną przez zabytkowe autobusy.

Rejs do Serocka

WLT organizują także rejsy do Serocka statkiem „Zefir”. Wycieczka rozpoczyna się o godzinie 9:00 z przystani nad Kanałem Żerańskim i kończy o 18:00. Rejsy obejmują malownicze widoki Zalewu Zegrzyńskiego i ruin mostu z XIX wieku. W Serocku pasażerowie mają dwie godziny na zwiedzanie i relaks.

Bilety na rejsy do Serocka można nabyć w Punktach Obsługi Pasażerów oraz online.

Warszawskie Linie Turystyczne to prawdziwy festiwal nostalgii i nowoczesności, który pozwala odkryć stolicę w wyjątkowy sposób. Dzięki różnorodnym atrakcjom, każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku i zainteresowań. Sezon WLT to doskonała okazja do podróży w czasie, połączonej z odkrywaniem uroków współczesnej Warszawy.

Źródło: https://um.warszawa.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...