wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Gliwice stają się coraz ważniejszym ośrodkiem rozwoju branży IT w Polsce

Data:

- REKLAMA -

Miasto Gliwice konsekwentnie inwestuje w infrastrukturę i wsparcie dla firm technologicznych, czego najnowszym przykładem jest rozbudowa Parku Naukowo-Technologicznego „Technopark Gliwice”. 17 czerwca 2024 roku podpisano umowę na budowę pierwszego budynku w ramach kompleksu „IT HUB GLIWICE” – HUB 1.

Projekt zakłada powstanie dwóch nowych obiektów o łącznej powierzchni około 4000 m², połączonych łącznikiem. Budynki te będą przeznaczone dla 40 firm, głównie z sektorów ICT, automatyki, nowoczesnych źródeł energii oraz wyrobów medycznych. Inwestycja realizowana jest na terenie poprzemysłowym przy ul. Wincentego Pola, w sąsiedztwie istniejących już budynków Technoparku. Całkowity koszt projektu szacowany jest na 35 mln zł, z czego aż 29 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

Technopark Gliwice, założony w 2004 roku przez Miasto Gliwice, Politechnikę Śląską i Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, odgrywa kluczową rolę w rozwoju lokalnego ekosystemu technologicznego. Obecnie w skład kompleksu wchodzą trzy obiekty o łącznej powierzchni biurowej prawie 6000 m², w których działa około 80 firm.

Rozbudowa Technoparku to kolejny krok w strategii miasta mającej na celu przyciąganie i wspieranie innowacyjnych przedsiębiorstw. Gliwice skutecznie pozyskują środki unijne na realizację projektów technologicznych – do tej pory Technopark otrzymał łącznie około 108 mln zł dofinansowania z UE. Budowa pierwszego z dwóch planowanych budynków IT HUB GLIWICE ma rozpocząć się jeszcze w 2024 roku, a zakończenie całej inwestycji przewidziane jest na rok 2028. Projekt ten nie tylko przyczyni się do rewitalizacji poprzemysłowego terenu, ale także znacząco wzmocni pozycję Gliwic jako jednego z wiodących ośrodków technologicznych w regionie.

Rozwój infrastruktury dla firm IT w Gliwicach idzie w parze z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów w tej branży. W mieście działają liczne firmy technologiczne, a także prowadzone są kursy i szkolenia z zakresu programowania i innych umiejętności IT. To sprawia, że Gliwice stają się atrakcyjnym miejscem zarówno dla firm poszukujących wykwalifikowanych pracowników, jak i dla osób chcących rozwijać karierę w sektorze technologicznym.

Źródło: gliwice.eu

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...