wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Miasto Poznań wspiera lokalnych księgarzy: 50% ulgi w czynszu

Data:

- REKLAMA -

Miasto Poznań, we współpracy z Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL), wprowadza nowy program wsparcia dla lokalnych księgarni i antykwariatów. Celem programu jest ochrona małych, niezależnych księgarni przed konkurencją dużych sieci oraz promowanie czytelnictwa wśród mieszkańców.

50% ulgi w czynszu dla księgarni

Księgarnie i antykwariaty mieszczące się w budynkach należących do ZKZL mogą teraz liczyć na 50-procentową ulgę w czynszu. Program jest skierowany zarówno do istniejących przedsiębiorców, jak i tych, którzy chcieliby rozpocząć działalność księgarską. „Zależy nam, aby nasi mieszkańcy jak najwięcej czytali. Stąd pomysł o wsparciu finansowym małych, lokalnych księgarni,” mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Wsparcie dla nowych przedsiębiorców

Nowy program przewiduje również wsparcie dla przedsiębiorców, którzy chcieliby przenieść swoje księgarnie z zasobu prywatnego do miejskiego. Dla takich osób miasto będzie organizować aukcje lokali użytkowych, dedykowanych właśnie księgarzom. „Chcemy pokazać, że to nie tylko miejsca, gdzie można kupić książkę, ale też przestrzeń do spotkań z literaturą,” dodaje Agnieszka Makowska, kierownik Działu Lokali Użytkowych ZKZL.

Promowanie czytelnictwa w Poznaniu

Lokalne księgarnie będą zobowiązane do organizowania wydarzeń literackich oraz promowania książek poprzez publikowanie recenzji na portalach społecznościowych. To nie tylko wsparcie dla biznesu, ale również dla kultury miasta. Poznań od lat prowadzi liczne inicjatywy promujące czytelnictwo, takie jak Poznańskie Targi Książki czy Festiwal Kryminału Granda.

Reakcje i plany na przyszłość

„Małe, niezależne księgarnie dodają miastu kolorytu. Mają bardzo bogate oferty, często unikatowe,” mówi Grzegorz Jura, przewodniczący komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania. Program wsparcia ma pomóc im utrzymać się na rynku i konkurować z dużymi sieciowymi księgarniami.

Długofalowe cele

Miasto Poznań nie zatrzymuje się na tym jednym kroku. Działania związane ze wsparciem księgarni będą realizowane w oparciu o Poznański Program dla Kultury, który przewiduje dalsze inicjatywy na rzecz rozwoju i promocji czytelnictwa oraz wsparcia finansowego dla sektora księgarskiego.

Poznań konsekwentnie pokazuje, że inwestowanie w kulturę i lokalne przedsiębiorstwa jest kluczem do zrównoważonego rozwoju miasta. Dzięki nowemu programowi, lokalne księgarnie i antykwariaty mają szansę na stabilny rozwój i dalsze promowanie literatury wśród mieszkańców.

Źródło: poznan.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...