wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Czy każdy pracownik otrzyma więcej dni urlopu, szczególnie na wakacjach?

Data:

- REKLAMA -

NSZZ „Solidarność” proponuje rewolucyjne zmiany w polskim kodeksie pracy. Związek zawodowy zaproponował wydłużenie wymiaru urlopu wypoczynkowego do 35 dni dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich stażu pracy. Ta zmiana, jeśli zostanie wprowadzona, może mieć ogromny wpływ na życie zawodowe i osobiste milionów Polaków.

Maksymalnie 26 Dni urlopu dla pracownika: obecne przepisy

Obecnie wymiar urlopu wypoczynkowego w Polsce zależy od stażu pracy pracownika. Pracownik, który pracuje krócej niż 10 lat, ma prawo do 20 dni urlopu. Natomiast pracownicy ze stażem pracy wynoszącym co najmniej 10 lat mogą korzystać z 26 dni urlopu. Dodatkowo, na wymiar urlopu wpływa również wykształcenie pracownika, co sprawia, że system ten jest dość skomplikowany i nierówny.

Propozycja wydłużenia wymiaru urlopu: 35 dni dla wszystkich

NSZZ „Solidarność” proponuje, aby każdy pracownik miał prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego rocznie. Tę inicjatywę związek zawodowy argumentuje tym, że obecne regulacje dotyczące urlopu sięgają lat 70. XX wieku i nie uwzględniają zmian, jakie zaszły w polskiej gospodarce i społeczeństwie przez ostatnie dekady. Związkowcy podkreślają, że wzrost gospodarczy nie przełożył się na odpowiednie zwiększenie wymiaru urlopu, co jest ich zdaniem niesprawiedliwe.

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiło już pismo w tej sprawie. Propozycja zakłada nie tylko zwiększenie liczby dni urlopu, ale także zrównanie wymiaru urlopu dla wszystkich pracowników, bez względu na ich staż pracy czy wykształcenie.

Urlop wypoczynkowy nie tylko dla pracowników

Jednym z postulatów związkowców jest także wprowadzenie prawa do urlopu wypoczynkowego dla osób pracujących na własny rachunek. Obecnie, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie mają zagwarantowanego prawa do urlopu, co związkowcy uważają za niesprawiedliwe. Uważają, że każdy, niezależnie od formy zatrudnienia, powinien mieć prawo do odpoczynku.

Inne perspektywy: Grzegorz Sikora z forum związków zawodowych

Grzegorz Sikora z Forum Związków Zawodowych ma jednak nieco inne podejście do kwestii urlopu. Według niego, kluczowym problemem jest to, dlaczego Polacy pracują tak dużo. –

„Odpowiedź jest oczywista, chodzi o płace. Ostatnie kilkadziesiąt miesięcy przyniosło wielki wzrost inflacji, kosztów życia czy obsługi długów, bo raty kredytów są wysokie. Tempo wzrostu płacy minimalnej jest duże, jednak osoby w średnim zaszeregowaniu nie mogą liczyć na tak wysokie podwyżki. I tę sprawę trzeba w pierwszej kolejności rozwiązać”

– mówił Sikora.

35 dni wolnych już jest?

Dla wielu pracowników postulaty związkowców wyglądają interesująco. Jednak nawet obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają w zasadzie bezproblemowe osiągnięcie 35 dni wolnych. Kodeks pracy daje pracownikom możliwość skorzystania w ciągu roku kalendarzowego z urlopu opiekuńczego. Jego wymiar wynosi 5 dni i jest udzielany w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym.

Kolejne 2 dni można zyskać biorąc wolne w celu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 14 lat. Dodając do tego standardowy urlop wypoczynkowy, pracownik może rzeczywiście skorzystać z 33 dni wolnych w roku. Jednak propozycja „Solidarności” zakłada stały wymiar 35 dni urlopu dla wszystkich, co byłoby prostsze i bardziej przejrzyste.

Podsumowanie – kiedy zmiany mogą wejść w życie?

Na chwilę obecną nie jest jasne, kiedy i czy w ogóle proponowane zmiany wejdą w życie. Proces legislacyjny w Polsce bywa długi i skomplikowany, a propozycje związkowców muszą przejść przez wiele etapów, zanim staną się obowiązującym prawem. Jednak debata na ten temat jest ważnym krokiem w kierunku poprawy warunków pracy i życia pracowników w Polsce.

Jeśli propozycje NSZZ „Solidarność” zostaną przyjęte, mogą one znacząco poprawić jakość życia pracowników, dając im więcej czasu na odpoczynek i regenerację. To, w połączeniu z odpowiednimi podwyżkami płac, mogłoby przyczynić się do lepszego zbalansowania życia zawodowego i prywatnego, co jest kluczowe dla długoterminowego zdrowia i szczęścia pracowników.

Źródło: https://kadry.infor.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...