To będzie ważne wydarzenie. W zamojskiej Alei Sław (przy ul. Grodzkiej) pojawi się nowa tablica. Takie upamiętnienie będzie w tym roku poświęcone Krzesimirowi Dębskiemu, kompozytorowi, dyrygentowi oraz wybitnemu skrzypkowi jazzowemu. W związku z tym, w dniach 5-7 lipca, zaplanowano w Zamościu: koncerty, warsztaty oraz m.in. spotkanie z Krzesimirem Dębskim.
Wmurowana w nawierzchnię ulicy Grodzkiej Aleja Sław jest coraz dłuższa. Wśród wyróżnionych w ten sposób osób znajdują się już znakomite osobowości polskiej kultury i nauki. To m.in. Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Beata Ścibakówna, prof. Jan Englert oraz Róża i Jan Zamoyscy.
W tym roku dołączy do nich Krzesimir Dębski.
Doceniany artysta
Jego zasługi i osiągnięcia można wyliczać bardzo długo. Zasłynął m.in. jako lider zespołu jazzowego String Connection. Wraz z tą grupą koncertował w 25 krajach m.in. na festiwalach jazzowych: Baden-Baden, Paryżu, Hadze, Helsinkach, Berlinie czy Montrealu. Posypały się wówczas znaczące wyróżnienia.
Wraz z zespołem Krzesimir Dębski został m.in. laureatem pierwszej nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii. Zdobywał też znaczące laury indywidualne: jako skrzypek.
Od 1988 roku pracował jako kompozytor i aranżer. Na koncie ma wiele utworów symfonicznych i kameralnych, w tym operę, oratoria oraz koncerty instrumentalne. To także zostało docenione (Krzesimir Dębski jest laureatem m.in. licznych konkursów kompozytorskich). Zasłynął także jako autor muzyki do wielu filmów fabularnych i telewizyjnych, sztuk teatralnych oraz piosenek.
W 2000 otrzymał nagrodę „Fryderyk” dla kompozytora roku oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej za muzykę do filmu „Ogniem i mieczem”. Natomiast w 2001 otrzymał kolejną nagrodę: za muzykę do „W pustyni i w puszczy” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w greckim Pyros.
Te liczne zasługi zostaną w Zamościu docenione i podkreślone.
Zamojskie spotkania z Krzesimirem Dębskim
Tablica poświęcona temu wybitnemu artyście zostanie wmurowana w zamojską Aleję Sław w piątek (5 lipca). Uroczysta gala na ulicy Grodzkiej rozpocznie się o godz. 16. Zaplanowano wówczas otwarcie wystawy pod hasłem „Zamojskie spotkania z Krzesimirem Dębskim”, a potem sam Krzesimir Dębski odsłoni poświęconą mu pamiątkową tablicę.
Następnie zaplanowano koncert „Śpiewajmy Pamięć”. Na scenie pojawią się wówczas: Magdalena Stopa, Andrzej Fil, Arkadiusz Rozmus, Bartłomiej Baraniak i Paweł Gitner.
Galę będzie prowadzić Teresa Madej, pomysłodawczyni Alei Sław w Zamościu oraz organizatorka przedsięwzięcia.
Koncert promenadowy
To nie wszystko. O godz. 20. zaplanowano także widowisko literacko-muzyczno-filmowe pt. „Zapiski pamięci Rzecz o Kisielinie i Zamościu”. Odbędzie się również spotkanie z Krzesimirem Dębskim oraz prezentacja jego książki „Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia”. W programie także m.in. spotkanie z reżyserem Maciejem Wojciechowskim oraz projekcja filmu pt. „Było sobie miasteczko…”
W sobotę (6 lipca) przy ul. Grodzkiej w Zamościu zaplanowano natomiast warsztaty muzyczno-taneczne i koncert „Muzyka bez barier” z udziałem Krzesimira Dębskiego i wychowanków Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu oraz Szkoły Tańca Magdaleny i Janusza Myków, Akademii Rozwoju Talentu „Violinki”, Młodzieżowego Domu Kultury im. K. Makuszyńskiego. To wydarzenie rozpocznie się o godz. 16. Prowadzenie: Alicja Saturska-Yates.
Natomiast o godz. 18 uczestnicy zbiorą się na Muzycznej Scenie Plenerowej Zamojskiej Akademii Kultury (ul. Akademicka 8). Tam zaplanowano koncert promenadowy pod batutą Krzesimira Dębskiego. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego w Zamościu oraz soliści: Katarzyna Krawiec i Kacper Andrzejewski.
String Connection w Zamościu
W niedzielę (7 lipca) uczestnicy zbiorą się w Zamojskiej Akademii Kultury. Tam wystąpi String Connection w składzie: Krzesimir Dębski, Andrzej Olejniczak, Krzysztof Przybyłowicz, Damian Kostka. Koncert rozpocznie się o godz. 18.
Wydarzenie „Krzesimir Dębski w Alei Sław” patronatem honorowym objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rafał Zwolak, prezydent Zamościa, Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego oraz Stanisław Grześko, starosta zamojski. Natomiast patronat medialny nad tegoroczną edycją zamojskiej Alei Sław objął „Kurier Lubelski”.
Źródło: materiały prasowe