wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Łomża liderem elektromobilności

Data:

- REKLAMA -

Łomża, niewielkie miasto w północno-wschodniej Polsce, staje się nieoczekiwanym liderem w dziedzinie elektromobilności, zyskując uznanie nawet w odległych Chinach. Niedawne spotkanie w Urzędzie Miejskim z przedstawicielami firmy Yutong, chińskiego producenta autobusów elektrycznych, podkreśliło sukces projektu „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży”.

Kluczowym elementem tego sukcesu jest flota ośmiu autobusów elektrycznych Yutong, które od lutego 2023 roku obsługują trasy miejskie. Pojazdy te wyróżniają się nie tylko bezemisyjnością i cichą pracą, ale przede wszystkim rekordowo niskim zużyciem energii. Według danych producenta, łomżyńskie autobusy osiągają najniższe na świecie zużycie energii wśród 12-metrowych pojazdów elektrycznych.

Janusz Nowakowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży, podkreśla innowacyjność przyjętego rozwiązania. W przeciwieństwie do wielu innych miast, które stosują częste doładowywanie baterii za pomocą pantografów, Łomża postawiła na autobusy z bateriami o dużej pojemności, ładowane wolno w nocy. To pozwala na całodzienną pracę bez konieczności doładowywania w ciągu dnia.

Efektywność energetyczna łomżyńskich autobusów jest imponująca. W okresie zimowym koszt energii potrzebnej do przejechania 100 km stanowi zaledwie 53% kosztu paliwa dla tradycyjnego autobusu z silnikiem Diesla, a w lecie spada nawet do 39%. Co więcej, autobusy elektryczne w Łomży sprawdzają się doskonale nawet w trudnych warunkach zimowych, co jest rzadkością w skali globalnej.

Sukces Łomży w dziedzinie elektromobilności nie kończy się na obecnej flocie. Miasto planuje dalsze inwestycje, w tym zakup kolejnych autobusów elektrycznych oraz rozbudowę infrastruktury, w tym instalacji fotowoltaicznych. Te działania mają na celu nie tylko poprawę transportu miejskiego, ale także znaczące ograniczenie emisji spalin i hałasu w mieście.

Osiągnięcia Łomży zostały docenione nie tylko przez chińskiego producenta, ale także przez branżę komunikacji miejskiej w Polsce. Miasto stało się wzorem do naśladowania, prezentując swoje rozwiązania na krajowych konferencjach i przyjmując wizyty studyjne zainteresowanych podmiotów.

Projekt łomżyński pokazuje, że nawet mniejsze miasta mogą być liderami w dziedzinie zrównoważonego transportu. Dzięki przemyślanej strategii, innowacyjnym rozwiązaniom i zaangażowaniu pracowników, Łomża nie tylko poprawia jakość życia swoich mieszkańców, ale także wyznacza nowe standardy w elektromobilności na skalę światową.

Źródło: lomza.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...