wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Od 1 lipca wchodzą droższe rachunki. O ile więcej trzeba będzie zapłacić i dlaczego?

Data:

- REKLAMA -

Nadchodzą znaczące zmiany dla klientów PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD), które wpłyną na wysokość rachunków za gaz. Mimo że decyzja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) obniża taryfę PGNiG OD z ponad 290 zł do 239 zł za MWh, to jednocześnie od lipca 2024 r. zniknie zamrożona cena 200,17 zł za MWh. Wraz z rosnącą opłatą dystrybucyjną, klienci PGNiG OD, uprawnieni do korzystania z taryf na gaz, otrzymają rachunki wyższe o około 20%.

Nowa Taryfa PGNiG OD: Od 290 zł do 239 zł za MWh

Dotychczas wszyscy odbiorcy taryfowani korzystali z ceny zamrożonej na poziomie 200,17 zł za MWh, dzięki ustawie o bonie energetycznym i ochronie odbiorców energii. Od 1 lipca 2024 r., ustawa ta przestanie obowiązywać, a cena maksymalna zostanie ustalona na poziomie nowej taryfy PGNiG OD, wynoszącej 239 zł za MWh. Inni sprzedawcy gazu będą mogli stosować niższe ceny, jednak w takim przypadku nie będą mogli liczyć na rekompensatę od państwa za utracone zyski.

Mechanizm odmrażania cen energii elektrycznej i gazu

Prezes URE Rafał Gawin w czwartkowym oświadczeniu ocenił, że sytuacja na rynkach surowców, takich jak węgiel i gaz, wyraźnie się stabilizuje, co przekłada się na spadek cen gazu w obrocie hurtowym. „Nie ma zatem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego” – podkreślił Gawin. W związku z tym, od 1 lipca 2024 r. rozpoczyna się proces stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych

Składniki rachunku za gaz

Na całkowitą wysokość rachunku dla gospodarstw domowych składają się nie tylko opłaty za samo paliwo gazowe, ale również opłaty za usługę dystrybucji oraz opłaty abonamentowe. Opłata abonamentowa pozostanie zamrożona na dotychczasowym poziomie do 31 grudnia 2024 r. i będzie wynosić od 3,35 zł do 6,4 zł miesięcznie, w zależności od grupy odbiorcy.

Wzrost kosztów dystrybucji gazu od lipca 2024

Od 1 lipca 2024 r. odmrożone zostaną opłaty dystrybucyjne. Polska Spółka Gazownictwa (PSG), odpowiedzialna za dystrybucję gazu w przeważającej części Polski, wprowadzi zróżnicowane stawki opłat stałych i zmiennych, zależnie od grupy taryfowej oraz obszaru dystrybucyjnego. Uśrednione stawki opłat dystrybucyjnych PSG będą wynosić 126,69 zł za MWh, 67,86 zł za MWh oraz 65,23 zł za MWh, co oznacza wzrost średniej stawki opłaty za usługę dystrybucyjną dla gazu wysokometanowego o około 27%.

Średnie podwyżki rachunków za gaz dla gospodarstw domowych

W efekcie tych zmian, przeciętny odbiorca gazu od PGNiG OD, korzystający z usług największego dystrybutora PSG, zobaczy na swoim rachunku za gaz średni wzrost kosztów o 20%. Nowa taryfa PGNiG Obrót Detaliczny będzie obowiązywać do 30 czerwca 2025 r., co oznacza, że gospodarstwa domowe muszą przygotować się na wyższe rachunki za gaz przez najbliższe półtora roku.

Trendy obniżki taryf na gaz PGNiG OD w ostatnich latach

Warto zauważyć, że taryfa na gaz PGNiG OD spadała w ostatnich miesiącach kilkukrotnie. Na początku 2023 r. taryfa wynosiła 649 zł za MWh, następnie została obniżona do 516 zł za MWh, a później do 484,47 zł za MWh. Od początku 2024 r. taryfa spadła do 318,14 zł za MWh, a od marca wynosiła 290,97 zł za MWh. Ostatnia obniżka do 239 zł za MWh oznacza niemal trzykrotny spadek taryfy w ciągu półtora roku.

Podsumowanie: co oznaczają te zmiany dla przeciętnego konsumenta?

Zmiany w taryfach i opłatach dystrybucyjnych gazu w Polsce będą miały znaczący wpływ na budżety gospodarstw domowych. Chociaż cena samego gazu została obniżona, wzrost opłat dystrybucyjnych oraz zniesienie zamrożonej ceny 200,17 zł za MWh spowodują, że przeciętny rachunek za gaz wzrośnie o około 20%. Klienci muszą przygotować się na wyższe koszty, ale jednocześnie mogą liczyć na pewną stabilizację cen w dłuższej perspektywie, wynikającą z mechanizmu stopniowego odmrażania cen energii.

Źródło: https://serwisy.gazetaprawna.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...