wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Zabrze stawia na zieloną energię

Data:

- REKLAMA -

Zabrze, miasto w sercu Śląska, znane dotychczas głównie z przemysłowej historii, podejmuje ambitne kroki w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu. Władze miasta ogłosiły rozpoczęcie realizacji projektu „Zabrze GreenPower – innowacyjne rozwiązania dla miasta”, który ma na celu rewolucjonizację lokalnego systemu energetycznego.

Projekt, realizowany we współpracy z European City Facility (EUCF), skupia się na opracowaniu koncepcji inwestycyjnej dla modelowej inteligentnej mikrosieci elektroenergetycznej. Sieć ta ma objąć wybrane obiekty użyteczności publicznej na terenie miasta, co stanowi znaczący krok w kierunku zwiększenia udziału zielonej energii w ogólnym bilansie energetycznym Zabrza.

„To przełomowy moment dla naszego miasta,” mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. „Projekt 'GreenPower’ nie tylko przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej, ale także pokaże, że miasta poprzemysłowe mogą być liderami w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.”

Inicjatywa ta wpisuje się w szerszy trend transformacji energetycznej miast. Zabrze, podejmując to wyzwanie, dołącza do grona europejskich metropolii aktywnie działających na rzecz ochrony klimatu. Projekt obejmie szereg działań, w tym zwiększenie efektywności energetycznej budynków, budowę i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz wdrożenie strategii oszczędzania energii.

Dr Tomasz Nowak, ekspert ds. energetyki z Politechniki Śląskiej, podkreśla znaczenie projektu: „Inteligentne mikrosieci to przyszłość energetyki miejskiej. Pozwalają na efektywne zarządzanie energią, redukcję strat i zwiększenie udziału źródeł odnawialnych”.

Realizacja projektu „Zabrze GreenPower” może przynieść wymierne korzyści dla mieszkańców. Oczekuje się, że doprowadzi do obniżenia kosztów energii, poprawy jakości powietrza oraz stworzenia nowych miejsc pracy w sektorze zielonej energii.

Projekt jest również odpowiedzią na rosnące oczekiwania społeczne dotyczące działań na rzecz klimatu. „Mieszkańcy Zabrza są coraz bardziej świadomi wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi. Ten projekt pokazuje, że nasze miasto aktywnie odpowiada na te obawy,” dodaje Anna Kowalska, lokalna aktywistka ekologiczna.

Inicjatywa „Zabrze GreenPower” może stać się modelowym rozwiązaniem dla innych miast w regionie, pokazując, jak efektywnie przeprowadzić transformację energetyczną na poziomie lokalnym. Sukces tego projektu może mieć daleko idące konsekwencje, nie tylko dla Zabrza, ale dla całego Śląska, regionu tradycyjnie kojarzonego z przemysłem ciężkim i wysoką emisją CO2.

Rozpoczęcie projektu „Zabrze GreenPower” to nie tylko krok w kierunku bardziej zielonej przyszłości miasta, ale także sygnał, że nawet regiony o silnych tradycjach przemysłowych mogą skutecznie adaptować się do wyzwań XXI wieku, stawiając na innowacje i zrównoważony rozwój.

Źródło: Miasto Zabrze

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...