wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Kielce aktualizują Plan Gospodarki Niskoemisyjnej i zapraszają do współpracy

Data:

- REKLAMA -

Miasto Kielce rozpoczęło proces aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN), kluczowego dokumentu strategicznego w zakresie gospodarki energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Władze miasta zachęcają mieszkańców i przedsiębiorców do aktywnego udziału w tym przedsięwzięciu.

PGN koncentruje się na inicjatywach związanych z efektywnym wykorzystaniem energii, ograniczeniem emisji oraz promocją odnawialnych źródeł energii. Wśród przykładowych działań wymienia się termomodernizację budynków, instalację odnawialnych źródeł energii, budowę obiektów pasywnych i energooszczędnych, wymianę urządzeń na niskoemisyjne, wykorzystanie energii odpadowej oraz modernizację sieci dystrybucyjnej.

Aby lepiej dostosować plan do potrzeb lokalnej społeczności, miasto przygotowało dwie ankiety – jedną dla mieszkańców i drugą dla przedsiębiorców. Ankiety można wypełniać do 12 lipca bieżącego roku. Zebrane dane pomogą w opracowaniu bardziej efektywnego i odpowiadającego rzeczywistym potrzebom planu.

Finalizacja aktualizacji PGN przewidziana jest na koniec 2024 roku. Przed ostatecznym przyjęciem dokumentu, we wrześniu bieżącego roku, odbędą się konsultacje społeczne, dające mieszkańcom kolejną szansę na wyrażenie swoich opinii i sugestii.

Warto podkreślić, że Plan Gospodarki Niskoemisyjnej ma istotne znaczenie przy ubieganiu się o wsparcie finansowe. W poprzednich okresach finansowania, uwzględnienie przedsięwzięcia w PGN było jednym z warunków otrzymania dofinansowania z programów unijnych i krajowych. Obecnie dokument ten nadal jest brany pod uwagę przy aplikowaniu o pożyczki i dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Aktualizacja PGN w Kielcach wpisuje się w szerszy trend obserwowany w innych polskich miastach. Podobne działania podjęto między innymi w Koszalinie, gdzie zaktualizowano PGN z perspektywą do 2024 roku, oraz w gminie Miedziana Góra. Te inicjatywy pokazują, że samorządy coraz aktywniej angażują się w działania na rzecz gospodarki niskoemisyjnej, dążąc do poprawy jakości życia mieszkańców i ochrony środowiska.

Źródło: kielce.eu

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...