wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

W Białymstoku powstał lawendowy park kieszonkowy

Data:

- REKLAMA -

W Białymstoku otwarto nowy lawendowy park kieszonkowy, który jest już czwartym tego typu obiektem w mieście. Zlokalizowany przy ul. H. Kołłątaja na osiedlu Bacieczki, park zajmuje powierzchnię około 1500 m2 i wyróżnia się charakterystycznym, lawendowym akcentem.

Głównym elementem parku jest rabata lawendowa, która ma na celu przyciąganie owadów zapylających. Oprócz lawendy, w parku dominuje roślinność o kwiatach w odcieniach niebieskiego, fioletowego i białego. Zachowano również istniejące wcześniej drzewa, zapewniając odwiedzającym zacienione miejsca do odpoczynku.

Prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, zachęca mieszkańców do korzystania z nowej przestrzeni rekreacyjnej, wyrażając nadzieję, że stanie się ona popularnym miejscem wypoczynku.

Park został zaprojektowany z myślą o funkcjonalności i dostępności. Ścieżki o nawierzchni gliniasto-żwirowej zostały wytyczone w miejscach wcześniej wydeptanych przez mieszkańców i są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. W parku znajdują się również elementy małej architektury, takie jak ławki, huśtawki i leżaki, harmonijnie wkomponowane w zieleń.

Interesującym elementem parku jest ogród deszczowy, który wykorzystuje zasoby wody opadowej, co wpisuje się w trend zrównoważonego rozwoju miejskiego. W pobliżu parku znajduje się również sad z tablicami informacyjnymi, pełniącymi funkcję edukacyjną.

Pomysłodawczynią lawendowego parku była Joanna Misiuk, radna Rady Miasta Białystok. Inspiracją dla projektu stała się postać Olgi – Lawendowej Dziewczynki, która wraz z mamą prowadzi blog i zmaga się z chorobą.

Inwestycja, włączając roczną pielęgnację zieleni, kosztowała 824,1 tys. zł, z czego 472,2 tys. zł stanowiło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Lawendowy park kieszonkowy jest kolejnym krokiem w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców Białegostoku poprzez tworzenie przyjaznych, zielonych przestrzeni miejskich. Wraz z parkiem przy ul. Parkowej, parkiem deszczowym przy ul. Andersa i parkiem botanicznym przy ul. Transportowej, stanowi on część sieci małych, ale istotnych terenów zielonych w mieście.

Źródło: bialystok.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...