wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Sopot liderem w kategorii Mieszkalnictwo w Indeksie Zdrowych Miast 2023

Data:

- REKLAMA -

Sopot po raz kolejny wyróżnił się w prestiżowym rankingu Indeks Zdrowych Miast, zajmując pierwsze miejsce w kategorii Mieszkalnictwo. Tegoroczna edycja objęła analizę warunków życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu.

Kluczowe czynniki, które przyczyniły się do sukcesu Sopotu, to dostępność i stan mieszkań. Miasto oferuje imponującą liczbę 605,2 zasobów mieszkaniowych na 1000 mieszkańców, co znacznie przewyższa średnią krajową. Ta wysoka dostępność mieszkań ma istotny wpływ na dobrostan mieszkańców, wpływając pozytywnie na ich poczucie bezpieczeństwa, stabilność życiową i zdrowie psychiczne.

Sopot wyróżnia się również pod względem inwestycji w gospodarkę mieszkaniową. Miasto przeznacza 10% swoich wydatków bieżących na ten cel, co plasuje je w czołówce polskich miast pod tym względem.

Warto zauważyć, że Sopot nie po raz pierwszy osiąga wysokie wyniki w tym rankingu. W ubiegłorocznej edycji miasto było liderem zarówno w kategorii Mieszkalnictwo, jak i Środowisko, a w klasyfikacji generalnej zajęło trzecie miejsce.

Indeks Zdrowych Miast, inicjatywa Grupy LUX MED we współpracy z Fundacją GAP oraz Szkołą Główną Handlową w Warszawie, ocenia miasta w ośmiu kategoriach:

  • Zdrowie
  • Ludność
  • Usługi komunalne i społeczne
  • Edukacja
  • Mieszkalnictwo
  • Środowisko
  • Infrastruktura
  • Przestrzeń

Ranking ten ma na celu nie tylko wyłonienie liderów, ale przede wszystkim zobrazowanie podejścia polskich miast do kwestii związanych ze zdrowiem i dobrostanem mieszkańców. Stanowi on cenne źródło informacji o inwestycjach i działaniach wdrażanych przez samorządy w celu tworzenia zrównoważonej przestrzeni miejskiej.

Sukces Sopotu w kategorii Mieszkalnictwo podkreśla znaczenie odpowiedniej polityki mieszkaniowej dla ogólnej jakości życia w mieście. Dostęp do odpowiednich warunków mieszkaniowych nie tylko wpływa na komfort życia, ale także zapobiega negatywnym zjawiskom społecznym, takim jak przeludnienie czy bezdomność.

Warto również wspomnieć, że w pierwszej dziesiątce najzdrowszych miast według Indeksu Zdrowych Miast 2023 znalazły się także inne polskie metropolie, w tym Warszawa, Bielsko-Biała, Poznań, Gdynia, Świnoujście, Rybnik, Gdańsk, Szczecin i Kalisz.

Wyniki Indeksu Zdrowych Miast 2023 pokazują, że polskie miasta coraz bardziej skupiają się na tworzeniu warunków sprzyjających zdrowemu życiu swoich mieszkańców. Sopot, jako lider w kategorii Mieszkalnictwo, może służyć jako inspiracja dla innych samorządów w zakresie polityki mieszkaniowej i jej wpływu na ogólną jakość życia w mieście.

Źródło: sopot.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...